Foto – Karīna Miezāja

Skolas sākums, eiro un “Baltā nakts”
 0

Par eiro ieviešanu Latvijā nu jau vairs reti kurš nezina. Uzņēmēji plāno savus tēriņus un pārejai no eiro uz latiem nepieciešamās darbības, savukārt iedzīvotāji ironizē par nepieciešamību iegādāties lielākus naudas makus. Arī AS “Rīgas Centrāltirgus” analizē, kā šī pāreja no lata uz eiro notiks lielākajā skaidras naudas apgrozīšanas vietā – tirgū.


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

AS “Rīgas Centrāltirgus” valdes priekšsēdētājs Anatolijs Abramovs norāda – pāreja uz eiro tirgum kā uzņēmumam problēmas nerada un arī ar to saistītās izmaksas nebūšot tik astronomiskas, lai šausmās saķertu galvu. Tomēr tirgus vadību uztrauc tas, kā janvāra pirmajās divās nedēļās, kad apgrozībā būs kā lati, tā eiro un jāizdod būs tikai eiro, klāsies tirgotājiem. “Ņemot vērā šo eiro un lata apgrozības periodu, mēs aicinām tirgus apmeklētājus un pircējus no 1. janvāra uz tirgu nākt tikai ar eiro kabatā. Tikai tad mēs varēsim garantēt, ka nebūs problēmu ar ierasto iepirkšanās ritmu gan pircējiem, gan tirgotājiem, jo, samaksājot eiro, arī izdoti tiks eiro,” uzsver A. Abramovs. Tomēr tirgus vadība apzinās, ka aptuveni 60% no klientiem ir vecāka gadagājuma cilvēki, kuriem šīs pārmaiņas sagādās problēmas. “Diemžēl šā iemesla dēļ varam prognozēt, ka šai pircēju kategorijai iepirkšanās ierastās pusstundas vietā var prasīt laiku līdz pat divām stundām,” uzskata A. Abramovs.

Iepirkšanās procesu var pagarināt arī tas, ka tirgotājiem jānodrošinās ar pietiekamu eiro daudzumu, ko izdot arī par pirkumiem latos. “Ja preces nominālvērtība ir lats, bet pircējs dod 50 latus, tad eiro apjoms, kas viņam jāizdod, tirgotājam palielina latu, bet samazina eiro apjomu, radot norēķināšanās problēmas,” skaidro tirgus vadītājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Anatolijs Abramovs secina, ka no šādas situācijas varēja izvairīties, ja likumā par eiro ieviešanu arī tirgum kā lielākajai skaidras naudas apgrozīšanas vietai, tāpat kā sabiedriskajam transportam, būtu noteikts izņēmums. “Ja šīs divas nedēļas arī Centrāltirgus atlikumu drīkstētu izdot latos, problēmu nebūtu, jo visi saprastu, ka pēc šīm divām nedēļām – sākot ar 15. janvāri, latus tirgū neviens vairs nepieņems. Diemžēl tas nav paredzēts,” uzsver A. Abramovs. 


Tomēr palikt tikai vērotājos par to, kā pircēji un tirgotāji tiks galā ar eiro ieviešanu, Centrāltirgus negrasās un arī nevar atļauties. Neraugoties uz to, ka īpašā mājas lapā – www.eiro.lv – jau ir pieejama visu veidu informācija par šo tēmu, Centrāltirgus arī savā interneta portālā izvietos visu tirgotājiem un pircējiem būtisko informāciju par šo tematu. “Tā kā mēs esam specifisks uzņēmums ar ļoti plašu auditoriju – dienā līdz pat 70 tūkstošiem cilvēku –, uzskatām par savu pienākumu informēt tieši mūsu klientus. Kā par laiku, kad jāsāk cenas atspoguļot vienlaikus latos un eiro, tā par kases aparātu pārprogrammēšanu darbam ar jauno valūtu, cenu norādot abās valūtās,” tā A. Abramovs.

Savukārt brīdī, kad tirgotājs nāk norēķināties par te-košo mēnesi vai slēgt jaunu līgumu, viņam tiek sniegta aktuālākā informācija par eiro ieviešanas kārtību.

Anatolijs Abramovs: “Mēs nevaram būt pasīvi vērotāji, jo tas, kā tirgotāji ar eiro ieviešanu tiks galā, tiešā veidā skars uzņēmuma saimniecisko darbību. Ja tirgotājam janvārī un februārī būs mazāki ieņēmumi, viņam objektīvu iemeslu dēļ var pietrūkt līdzekļu, lai norēķinātos par nomu. Tad mums nāksies paredzēt, ka par šiem diviem mēnešiem nesaņemsim plānotos ienākumus un tos iekasēt varēsim tikai martā, aprīlī, vienojoties ar tirgotājiem par atmaksas grafiku. Tieši tādēļ mēs centīsimies tirgotājiem palīdzēt sagatavoties naudas maiņai.”

Reklāma
Reklāma