×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
17. februāris, 2012
Drukāt

Skolēni nezina, ka “dakteris” un “šlipse” ir žargonvārdi

skoleni_starpbridi2

Skolēni ir pārsteigti, ka vārdi “dakteris” un “šlipse” nav latviski pareizi un pieskaitāmi žargonvārdiem, ceturtdien Dzimtās valodas dienas pasākumu laikā skolēniem organizētā viktorīnā “Pasaki to skaistāk!” novērojuši “Skrivanek Baltica” pārstāvji.

Lielākā daļa žargonvārdu skolēniem bija labi pazīstami, piemēram, “učene”, “bardaks”, “džeks”, “kompis”, “forši” un “besis”. Grūtāk skolēniem gāja ar to vārdu latviskošanu, kuriem nav tieša tulkojuma, piemēram, “davai”, “vobšem”.

Daži bieži izmantoti žargonismi bērniem bija mazāk zināmi, piemēram, “bulka”. Salīdzinoši jauniem latviskojumiem bija grūtības atrast pareizo literārās valodas vārdu, piemēram, “nokačāt” vietā skolēni piedāvāja citus žargonismus – nolādēt vai ielādēt.

Skolēni atzina, ka paši ikdienā visbiežāk izmanto tādus žargonvārdus kā “bračka”, “mutere”, “končiks”, “eksis”. Vidusskolēni aizvien biežāk lieto žargonvārdus, kas ieviesušies no angļu valodas, piemēram, “čillot”, “iečekot” un “feisbuks”.

Jau vēstīts, ka Starptautiskās Dzimtās valodas dienas ietvaros ceturtdien Eiropas Savienības mājā pulcējās Latviešu valodas aģentūras organizētā radošo darbu konkursa “Starp tevi un mani ir valoda” dalībnieki no visas Latvijas, kuri piedalījās dažādās meistarklasēs un konkursos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+