Latvijā
Izglītība

Skolēni un vecāki novērtē izglītības sistēmu: ko parāda aptauja?2

Foto: Evija Trifanova/LETA

Aptaujā noskaidrots vecāku un skolēnu viedoklis par izglītības sistēmu, ziņo LETA. Vecākiem un skolēniem tika vaicāts par, viņuprāt, svarīgiem izglītības mērķiem, nepieciešamajām izmaiņām mācību pieejā un saturā, kā arī citām lietām, ar ko viņi ikdienā saskaras skolā.

Vaicāti par vēlamajām izmaiņām izglītības saturā, kopumā kā skolēni, tā vecāki atbildēs norāda konkrētas izmaiņas, kas nepieciešamas. Lielākoties skolēni un vecāki ir vienisprātis, ka turpmāk vajadzīgi visi mācību priekšmeti, taču tie jāmāca vairākos līmeņos.

Skolēni labprāt mācītos visu mācību priekšmetu pamatlīmeni, taču norāda, ka izvēlei apgūt tos padziļināti būtu jābūt tiem, kuri šīs zināšanas un apgūstamās prasmes saista ar saviem nākotnes plāniem.

Gandrīz vienisprātis skolēni un vecāki ir par nepieciešamajām izmaiņām vairāku mācību priekšmetu vērtēšanas sistēmās. Piemēram, mūzikas, vizuālās mākslas un sporta stundās nepieciešami skaidri vērtēšanas kritēriji un tādi, kas piemērojami, ņemot vērā individuālo izaugsmi, nevis salīdzinot ar cita sniegumu, norādījuši aptaujātie. Skolēni un vecāki uzskata, ka visi nevar būt vienlīdz talantīgi šajās zinībās, tāpēc vērtēšanas kritērijiem būtu jābūt citādiem, ņemot vērā katra spējas.

Liela daļā atbilžu skolēni un vecāki arī uzsvēruši nepieciešamību vairākus priekšmetus, piemēram, sociālās zinības un ētiku, apvienot vai arī integrēt citos priekšmetos, padarot tos par starpdisciplināriem.

Tāpat skolēni vēlētos, lai tiktu ieviesti vairāki iepriekš nemācīti temati, piemēram, par to, kā izvēlēties nākotnes profesiju, kā labāk saprast sevi un citus, kā labāk sadarboties kolektīvos, kā izgudrot jaunas lietas.

Saistītie raksti

Skolēnu ieskatā mājturība turpmāk būtu jāmāca visiem jauniešiem kopā, atceļot meiteņu un zēnu dalījumu šajā mācību stundā, liecina “Skola2030” un uzņēmuma “Edurio” veiktās aptaujas par pašreizējo mācīšanās pieredzi skolās Latvijā rezultāti. Tādējādi katrs varētu mācīties vēlamo. Turklāt skolēni vēlētos, lai šo stundu saturs tiktu mainīts un modernizēts.

Kopumā aptaujāti 737 vecāki un 3304 7.-12.klases skolēni no 327 Latvijas skolām aptauja. Vecākiem un skolēniem tika vaicāts par, viņuprāt, svarīgiem izglītības mērķiem, nepieciešamajām izmaiņām mācību pieejā un saturā, kā arī citām lietām, ar ko viņi ikdienā saskaras skolā.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Ar zarnu infekcijai raksturīgiem simptomiem ārstniecības iestādēs vērsušies 24 siguldieši
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM: Atkritumu izvešana Rīgā pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas tiek nodrošināta
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kvoruma trūkuma dēļ atcelta RD ārkārtas sēde, tādēļ opozīcija vēršas VARAM
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
6 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
5 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
13 stundas