×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
7. aprīlis, 2016
Drukāt

Skolēni darbam vasarā varēs pieteikties no 2. maija (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Zēni ar saldējuma tirgošanas kasti.

No 2. maija skolēni, kuri vēlas vasarā strādāt, varēs pieteikties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA). Par skolēnu nodarbinātību vasarā gādās arī vairākas pašvaldības. Piemēram, Daugavpilī pieteikšanās uz pašvaldības organizētajiem vasaras darbiem jau beigusies.

2016. gadā NVA plāno vasaras darbu piedāvāt 4128 skolēniem vecumā no 15 līdz 20 gadiem. Darbam varēs pieteikties gan vispārējo un profesionālo, gan speciālo skolu skolēni. NVA gan pati darba vietas, protams, neveido. Aģentūrā piesakās darba devēji, kas gatavi skolēnus nodarbināt. Līdz 4.aprīlim NVA gan bija saņēmusi 269 darba devēju pieteikumus, kuri piedāvā skolēniem 3 485 darba vietas vasaras brīvlaikā. Darba devēju pieteikšanās jau noslēgusies astoņās NVA filiālēs – Bauskā, Jēkabpilī, Liepājā, Limbažos, Madonā, Ogrē, Siguldā un Tukumā, taču 20 filiālēs darba devēji vēl var pieteikties. Darba devēji nedrīkstēs skolēnus nedrīkst nodarbināt darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.

Darba devēji varētu būt ieinteresēti skolēnu nodarbināšanā tāpēc, ka viņiem nebūs jauniešiem jāmaksā pilna darba alga. Ir gan noteikts, ka par pilnu nostrādātu darba laiku skolēniem nedrīkst maksāt mazāk par pusi minimālās algas – 370 eiro pirms nodokļu nomaksas -, taču NVA segs pusi no šīs darva samaksas.

NVA darba devējam maksās arī dotāciju darba vadītāja darba algai. Par 10 skolēnu darba vadīšanu darba vadītājs varēs saņem vienu minimālo mēnešalgu. Tātad, par viena skolēna darba vadīšanu varēs saņemt desmito daļu no minimālās algas – 37 eiro.
NVA finansēs arī veselības pārbaudes skolēniem, ja tas būs nepieciešams. Viena nodarbinātā skolēna veselības pārbaudei gan varēs tērēt ne vairāk kā 28,46 eiro. NVA apdrošinās skolēnus arī pret nelaimes gadījumiem darba vietās. Savukārt darba devējs par nodarbināto skolēnu veiks darba devēja un darba ņēmēja nodokļu nomaksu.

No valsts budžeta skolēnu vasaras nodarbināšanai plānots tērēt 844 506 eiro.

Iecerēts, ka NVA organizētajiem vasaras darbiem skolēni varēs pieteikties no elektroniski NVA tīmekļa vietnē. Lai aizpildītu pieteikumu, būs nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte). Pērn skolēnu interese par darba vietām bija tik liela, ka pieteikšanās dienā NVA mājas lapa atteicās darboties, jo sistēma bija pārslogota. NVA sabiedrisko attiecību nodaļā noskaidroju, ka iepriekšējā gada negatīvā pieredze un lielā lietotāja aktivitāte reģistrācijas atvēršanas brīdī ņemta vērā. Tāpēc šogad tehniskās jaudas palielinātas. Pērn jau pirmajā reģistrācijas pusstundā tika pieņemti 953 skolēnu pieteikumi. Tos, kuriem tehnisku problēmu dēļ neizdevās aizpildīt anketu, NVA aicināja to darīt vēlreiz.
Daļā Latvijas pilsētu skolēniem ir iespēja pieteikties arī pašvaldības organizētiem vasaras darbiem. Tā Daugavpilī jau marta beigās nepilnas pusstundas laikā tika “izķertas” visas pašvaldības sagādātās darba vietas. Daugavpils domes Jaunatnes departamenta vadītāja Gunita Vanaga stāsta, ka 745 darba vietas plānots piedāvāt 15 līdz 19 gadus vecajiem skolēniem, bet 340 darba vietas – 13 līdz 14 gadus sasniegušajiem skolniekiem. Kopumā pieteikušies 1404 jaunieši, tāpēc daļai gribētāju pašvaldības sarūpētās darba vietas netiks. Darbs tiks piedāvāts tiem, kam izdevās pieteikties pirmajiem. Ja kāds no viņiem laikus nesagādās nepieciešamos dokumentus – neatnesīs ārsta zīmi un vecāku atļauju strādāt (nepilngadīgajiem), tad darbu piedāvās nākamajiem, kas palikuši aiz “strīpas”.

Daugavpils skolēni varēs strādāt kādā no 12 pilsētas pašvaldības uzņēmumiem, veicot palīgdarbus. Piemēram, uzkopjot apkārtni, mazgājot logus, līmējot saplēstās bibliotēkas grāmatas. Skolēnu nodarbināšanai vasarā Daugavpils atvēlējusi 193 000 eiro. Skolēniem šajā nodarbinātības projektā būs ļauts strādāt vien divas nedēļas.

Valmierā pieteikties strādāšanai vasarā 13 līdz 18gadīgie skolēni varēs no 11. aprīļa. Pašvaldības sarūpētajās darba vietās skolēni varēs strādāt 15 dienas.

Katru dienu viņi tiks nodarbināti ne vairāk kā četras stundas. Lai iegūtu darbu, jauniešiem būs jāuzrāda ne tikai vecāku atļauja un ārsta izziņa, bet arī skolotāja rekomendācija.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. Vispār jauniešus atsakās ņemt darbā Rigas Dardzniecībā Mežciemā!

  2. Vēlos strādāt vasarā , NVA mājaslapā veljoprojām nekas nav :|!

  3. es gribetu vasara pastradat

  4. es veletos pieteikties darbam

  5. es veletos pieteikties darbam

  6. Vēlos vasarā kautkur pastrādāt.

  7. Es arii velos stradaat.

  8. Vai ir iespējams pieteikties, darbam?

  9. Es arī velos stradat.

Draugiem Facebook Twitter Google+