×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
12. decembris, 2014
Drukāt

“Skolotāji ir gatavi streikam.” Saruna ar Egilu Baldzēnu (12)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieku EGILU BALDZĒNU sarunājas žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Ilze Kuzmina. Saruna notika dienu pirms skolotāju piketa pie Saeimas nama.

V. Krustiņš: – Šonedēļ valdība pilnīgā vienprātībā, saņemot sociālo partneru zināmu atbalstu, pieņēma nākamā gada valsts budžeta projektu, ministri cits citu apsveica. Tāds ir jaunais vienprātības stils, tomēr arodbiedrības izskatās diezgan skumjas.

Skolotāju arodbiedrība pat organizē protestus, sola streikot, tātad pārtraukt mācības, bet valdība necik neuztraucas. Ar ko šis valdības miers izskaidrojams?

E. Baldzēns: – Par mieru grūti komentēt, katrā ziņā skolotāji protestiem ir gatavi. Pagaidām runa ir tikai par piketu, taču neaizmirsīsim, ka ir arī citas protestu iespējas. Neko daudz skolotāji pagaidām nav panākuši. Valdības protokollēmumā tiek tikai solīti trīs miljoni algu pielikumam un varbūt piešķiršot vēl, ja būs izstrādāts jaunais skolotāju algošanas modelis, kas prasīs vairāk naudas. Modelim jābūt gatavam līdz 1. jūlijam. Tad jau mācības būs galā un streikošanas iespējas būs ierobežotas. Taču skolotāji ir gatavi streikot, ja nepiešķirs vairāk naudas skolotāju algām. Skolotāji uzskata: ja kādu iemeslu dēļ jaunais modelis netiks ieviests, darba samaksa jāceļ tik un tā. Katrā ziņā līdzekļi streiku fondā skolotājiem ir uzkrāti.

Arvien neapmierinātāki ar darba samaksas sistēmu kļūst arī mediķi. Būtu labi, ja viņi koordinētu savu rīcību ar skolotājiem, jo gan izglītība, gan veselības aprūpe ir ļoti svarīgas atslēgas nozares.

Arī LBAS, raugoties uz nākamā gada budžetu, vispirms pievērš uzmanību darba samaksas jautājumiem. Šajā ziņā viens ieguvums tomēr ir: minimālās algas pieaugums. Tā patlaban ir 320 eiro, bet, kā sola, pieaugs līdz 360 eiro, kaut vēl jūnijā valdība un darba devēji piedāvāja minimālo algu celt vien par desmit eiro. Mēs teicām, ka tas ir par maz un ka jāpalielina arī neapliekamais minimums, jo svarīgi, kāda ir alga pēc nodokļu nomaksas.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. kā tad protestēt jau var, bet tas nemaina būtību
  sk.iepriekš
  nra.lv/latvija/131923-latvija-pazud-katrs-divsimtais-berns.htm

  Tās ir 682 klases ar skolēniem kas dzīvo un mācās ārzemēs! (675 klases pa 23 skolēniem/1klasē + 7 klases pa 24skolēniem/1klasē)

  Mēs palikušie nodokļu maksātāji neesam spējīgi un nav arī nekādas vajadzības uzturēt Latvijā nevajadzīgas skolas un skolotājus. Krievu skolas var slēgt, apvienot skolēnus, lai veidojas normālas klases pa 24 skolēniem. Savulaik bija 40 skolēnu klasē normāli un skolotāji tika galā un nebija analfabētu, bet tagad nevar saprast vai tie 12 skolēni klasē arī ko iemācās vai tikai atsēž līdz diploma saņemšanai…

 2. Streiks okupācijas ir tik pat efektīvs, kā bombardēšanas laikā #edvin

 3. skolēni būs tikai pateicīgi-ļaujiet lai arī bērni priecājas…

 4. Brauciet uz Rīgu un bļaustieties tur kaut vai katru otro dienu! Žurnālistiem būs ko mēles kulstīt un sabiedrībai nedaudz adrenalīna. Bet no tā trokšņa jau naudas budžetā vairāk nekļūs, ir vairāk kaut kas jāražo, lai būtu ko dalīt. Tas ir parasti, ka sabiedrībā visvairāk apdalītie vienmēr jūtas tie, kas neko naudu nesošu neražo, bet tikai sniedz pakalpojumus. Ražotāji parasti piketus un streikus nerīko, jo nav jau laika, jāstrādā un jāpelna nauda. Gan sev, gan valstij. Manuprāt mūsu valstī uz budžeta rēķina ir pārāk daudz dažādu pakalpojumu sniedzēju (un viņu skaits tikai vairojas) un pārāk maz ražotāju (uzņēmēju un pašnodarbināto). Valdībai šim faktam vienmēr ir jābūt redzes lokā.

 5. latvijai jastiprina aizsardiba no anglijas pirks brunutehniku par vairakiem desmitiem miljonu.publicet vajadzetu ari arstu algas,tad dazam butu soks.tik daudz nodeveju un meslu latvijaa

 6. Es piekrītu, jo arī es biju skolotājs, bet reizē ar slolotājiem jāstreiko arī pensionāriem un jāatīsta politiskā nepakļaušanās. Citādi šie 5. euro pie skolotāja pensijas ir klaja ņirgāšanās.

 7. Ja negrib strādāt,tad lai piketē Mums nav i tik algas- minimālā Tās arodbiedrības dažreiz glupa padarīšana

 8. Lai Baldzēns vispirms izstāsta, no kā naudu ņēmis!

 9. pilnīgi noteikti jāstreiko tā pailgāk prezidentūras laikā, kad te tādi zīmīgāki saieti notiek!

Draugiem Facebook Twitter Google+