Latvijā
Sabiedrība

Skolotāji pie Saeimas prasa algu palielinājumu. Izskan jauni solījumi1


Skolotāju pikets pie Saeimas, 20.03.2019.
Skolotāju pikets pie Saeimas, 20.03.2019.
Foto: Karīna Miezāja

Trešdien, 20. martā, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) pie Saeimas organizē piketu, lai pieprasītu politikas veidotājiem pildīt Izglītības likumu, kas nosaka pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika izpildi no 2019. gada 1. septembra.

Kā notikuma vietā noskaidroja LNT raidījums “900 sekundes”, pedagogi piketā deputātiem pieprasa līdz 750 eiro palielināt minimālo algas likmi vai arī draud streikot.

Aģentūra LETA ziņo, ka pie Saeimas pulcējušies aptuveni 2000 izglītības darbinieku.

Piedalās pedagogi no visas Latvijas, par ko liecinot arī viņu līdzpaņemtie plakāti ar pārstāvēto izglītības iestāžu vai pašvaldību nosaukumiem.

Protesta dalībniekiem līdzi ir daudz zilu balonu, uz kuriem rakstīts “750 EUR” – summa par likmi, kas saskaņā ar grafiku pedagogiem būtu jāsaņem jau šī gada 1.septembrī.

Virkne protestējošo rokās esošo plakātu vēsta par to, ka šī rīta akcija ir kā “klusums pirms vētras”, tādējādi norādot uz iespējamu pedagogu streiku, ja netiks pildīts grafiks.

Protesta akcijā netiek izmantoti saukļi, tās dalībnieki neizliedz dažādus aicinājumus, bet pieturās pie “klusuma stratēģijas”.

Uz plakātiem rakstīts arī aicinājums deputātiem ievērot pašu pieņemtos likumus, vienlaikus uzsverot, ka valstī nedrīkst veidoties situācija, ka kādi likumi tiek pildīti, bet kādi – ne.

Protesta sākumā pie akcijas dalībniekiem bija devies arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). Ejot cauru pedagogu pūlim, viņš vairākkārt apstājās, lai uzrunātu un uzklausītu protestējošos izglītības darbiniekus.

Naudu pedagogu algu celšanai sola atrast līdz maija vidum; LIZDA joprojām pieļauj streiku

Līdzekļus pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika izpildei valdības un Saeimas pārstāvji sola atrast līdz maija vidum, pēc tam grozot 2019.gada budžetu, tādējādi 1.septembrī nodrošinot pedagogu algu pieaugumu.

Kā šodien pēc tikšanās ar Ministru kabineta un Saeimas pārstāvjiem protestējošajiem pedagogiem sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga, pedagogiem izdevies parādīt “spēku, pedagogu vienotību un saliedētību”.

Sarunu gaitā tapis zināms, ka pedagogu algām jau tagad no nepieciešamajiem aptuveni 9 miljoniem eiro ir atrasti 1,7 miljoni eiro. Atlikušo naudu tiek piedāvāts meklēt kopīgā sadarbībā.

“Mēs piekritām kopīgai sadarbībai,” pauda Vanaga. Piekrītot sadarbībai, LIZDA tomēr brīdinājusi, ka nākamajā nedēļā, 27.martā, LIZDA padome ārkārtas sēdē izvērtēs saņemto piedāvājumu, līdztekus lemjot par streika pieteikumu.

“Lemsim par streiku, lai būtu šis spiediens jeb pātaga. Ja valdības un parlamenta pārstāvji neatrod naudu līdz maija vidum un nepierāda, ka atlikušo naudu var atrast pēc viņu piedāvātā plāna, tad būs pedagogu streiks,” teica Vanaga.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) pastāstīja, ka puses šodien vienojušās par sadarbību, sagatavojot grozījumus 2019.gada valsts budžeta otrajam lasījumam.

Likumprojektā otrajam lasījumam tiks iestrādāta apņemšanās nodrošināt pedagogu algu pieaugumu, ja būs izpildījušies vairāki nosacījumi, tostarp noticis darbs pie skolu tīkla sakārtošanas.

Tā kā 2018.gadā tika pieņemts lēmums, ka jāpiepildās indikatīvajiem rādītājiem, IZM precizēs skolu tīkla optimizācijas un efektivizācijas redzējumu, to nenosaucot konkrētos skaitļos, bet gan darbos, teica Šuplinska.

IZM 29.martā saņems pašvaldību izstrādātās skolu tīkla un izglītības stratēģijas, 17.aprīlī ieplānoti semināri ar izglītības pārvaldēm, tajos analizējot pirmos datus, mēneša beigās notiks reformu plānu saskaņošana ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, savukārt 14.maijā IZM prezentēs skolu tīkla un pamatvajadzību groza modeli izglītības sistēmai kopumā, pastāstīja ministre.

Šuplinska pastāstīja, ka Finanšu ministrija visu laiku meklē grafika pildīšanai nepieciešamos līdzekļus. “1,7 miljoni eiro jau ir ielikti šajā fundamentā,” teica Šuplinska.

Saskaņā ar ministres teikto, šie līdzekļi iegūti no ēnu ekonomikas apkarošanas pozīcijām.

Ja 2019.gada valsts budžeta otrajā lasījumā tiks apstiprināta atruna par mērķi celt pedagogu algas, tad, atrodot līdzekļus, Saeimai vēlāk nāksies grozīt valsts budžetu. Tas varētu notikt pirms Saeimas aiziešanas atvaļinājumā vasarā, kas nozīmē, ka nauda ir jāatrod līdz jūnijam, piebilda ministre.

LA.lv
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Ilze Kuzmina: Vai laižot latiņu aizvien zemāk, ir iespējams celt izglītības kvalitāti?
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Siguldas novada pašvaldība cer izsolīt zemi viesnīcas būvēšanai pilsētā
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Šoferis Rīgā cenšas piekukuļot netrafaretā ceļu policijas auto ekipāžu
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SL
Sintija Lukša
Ekonomika
“Ir jānotur esošais darbaspēks Latvijā.” Vai algu celšana un stundu uzskaite līdzēs? 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Slavenākā Rīgas grausta īpašniekiem sods sasniedzis jau 43 000 eiro
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Drāma pendelēs – “Riga” izstājas no UEFA Čempionu līgas
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolotājiem tomēr būs lielākas algas 2
14 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
LA.LV jūnijā kļuvis par 3. populārāko ziņu portālu latviešu valodā
14 stundas