Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Zane Bitere/LETA

Skolu tīkla optimizācija šogad skars 59 izglītības iestādes 1

Domājot par skolu tīkla sakārtošanu, pašvaldības pieņēmušas lēmumus par 59 izglītības iestāžu reorganizāciju vai likvidāciju, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) apkopotā informācija par saskaņotajiem pašvaldību lēmumiem dibināt, reorganizēt vai likvidēt izglītības iestādes 2018.gadā.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

IZM šogad saskaņojusi septiņus pašvaldību lēmumus par izglītības iestāžu reorganizāciju, mainot īstenoto izglītības pakāpi, četrus lēmumus par izglītības iestāžu reorganizāciju, tās apvienojot, 12 lēmumus par izglītības iestāžu likvidāciju, tās pievienojot citai izglītības iestādei, 14 lēmumus par izglītības iestāžu likvidāciju, kā arī divus lēmumus par izglītības iestāžu dibināšanu. Virkni pašvaldību lēmumus par izmaiņām skolu tīklā 2018.gadā IZM saskaņoja arī pērn un pirms diviem gadiem.

Līdz jaunajam mācību gadam izglītības pakāpi mainīs 11 izglītības iestādes – par pamatskolām tiks pārveidota Liepupes vidusskola, Irlavas vidusskola, Īslīces vidusskola, Uzvaras vidusskola un Staiceles vidusskola, bet par sākumskolām – Kārķu pamatskola, Vijciema pamatskola, Asūnes pamatskola, Šķaunes pamatskola, Tīnūžu pamatskola un Mežotnes pamatskola.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vasarā vairākas izglītības iestādes tiks apvienotas. Jumpravas vidusskolas un Lielvārdes novada pašvaldības Vispārējās pirmsskolas izglītības iestādes “Zvaniņš” apvienosies Jumpravas pamatskolā, Biržu internātpamatskola un Biržu pamatskola – Biržu pamatskolā, Tukuma internātpamatskola un Dzirciema internātpamatskola – Tukuma novada internātpamatskolā, Ilūkstes 1.vidusskola, Ilūkstes Sadraudzības vidusskola, Subates pamatskola un Eglaines pamatskola – Ilūkstes Raiņa vidusskolā, V.Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzija, Kuldīgas pamatskola un Kuldīgas Alternatīvā sākumskola – V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolā, bet Dobeles Kristīgā pamatskola un Dobeles sākumskola apvienosies Dobeles sākumskolā.

Virkne izglītības iestāžu tiks slēgtas, tās pievienojot citām izglītības iestādēm. Daugavpils pilsētas 2.speciālās pirmsskolas izglītības iestāde tiks pievienota Daugavpils Stropu pamatskolai-attīstības centram, Ķeipenes vispārējās pirmsskolas izglītības iestāde “Saulīte” – Ķeipenes pamatskolai, Ogres vispārējās pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” – Ogres vispārējās pirmsskolas izglītības iestādei “Cīrulītis”, Rites pamatskola – Viesītes vidusskolai, Jāņa Zālīša Sausnējas pamatskola – Ērgļu vidusskolai, Rēzeknes pilsētas speciālās pirmsskolas izglītības iestāde “Zvaniņš – Rēzeknes internātpamatskolai-attīstības centram, Dunavas pamatskola – Dignājas pamatskolai, Nagļu pirmsskolas izglītības iestāde – Gaigalavas pirmsskolas izglītības iestādei, Rikavas pirmsskolas izglītības iestāde – Gaigalavas pamatskolas struktūrvienībai “Rikavas pamatskola”, Lūznavas pirmsskolas izglītības iestāde “Pasaciņa” – Ozolaines pirmsskolas izglītības iestādei “Jāņtārpiņš, Čornajas pirmsskolas izglītības iestāde “Brīnumzeme” – Kaunatas pirmsskolas izglītības iestādei “Zvaniņš”, Glūdas pirmsskolas izglītības iestāde “Taurenītis” – Šķibes pamatskolai, Saldus speciālā pirmsskolas izglītības iestāde “Cerībiņa” – Kalnsētas speciālajai internātpamatskolai, savukārt Liepājas speciālā pirmsskolas izglītības iestāde “Cīrulītis” – Liepājas speciālajai internātpamatskolai.
Pašvaldības pieņēmušas lēmumus arī par vairāku izglītības iestāžu likvidāciju. Līdz ar jauno mācību gadu tiks likvidēta Jaunburtnieku pamatskola, Vaiņodes internātpamatskola, Asares pamatskola, Saldus Vakara vidusskola, Mazirbes internātpamatskola, Gramzdas pamatskola, Jaunlaicenes sākumskola, Liepnas internātpamatskola, Krimūnu sākumskola, Žīguru pirmsskolas izglītības iestāde “Lācītis”, Konstantinovas sākumskola, Druvienas sākumskola, Baltinavas Kristīgā internātpamatskola, Litenes sākumskola, Ilzenes pamatskola, Oskara Kalpaka Rudbāržu sākumskola, Sutru sākumskola, Istras vidusskola un Apriķu pamatskola.

Skolu tīkla sakārtošanas gaitā pieņemti lēmumi arī par dažu izglītības iestāžu dibināšanu. Līgatnes novadā tiks atvērta Augšlīgatnes Jaunā sākumskola, Dobeles novadā – Dobeles novada pirmsskolas izglītības iestāde “Ābolītis”, bet Saldus novadā – Kalnsētas speciālā internātpamatskola.

IZM jau saskaņojusi arī Mežgaļu pamatskolas reorganizāciju par sākumskolu, taču šis process notiks 2019.gada jūlijā.

Lēmumu par izglītības iestāžu reorganizāciju, slēgšanu vai dibināšanu pieņem pašvaldība kā izglītības iestādes dibinātāja. Par savu lēmumu pašvaldības informē IZM, iesniedzot nepieciešamos dokumentus un informāciju, lūdzot ministrijai šo lēmumu saskaņot. Atbilstoši noteiktajai kārtībai ministrija saņemto informāciju izvērtē un sniedz atbildi par to, vai saskaņo vai nesaskaņo pašvaldības lēmumu par izglītības iestādes reorganizāciju, slēgšanu vai dibināšanu.

Izskatot jautājumus par pašvaldības lēmuma saskaņošanu, IZM ņem vērā vairākus kritērijus, piemēram, izglītības iestādes darba kvalitāti, skolēnu mācību rezultātus un sekmības dinamiku un izglītības programmu piedāvājumu. Tiek arī izvērtēta izglītības pieejamība – sākumskola (1.-6.klase) iespējami tuvāk bērna dzīvesvietai, transporta nodrošinājums, kā arī izglītības iestādes tīkla attīstības koncepcija novadā (pieejamie finanšu resursi, izglītības iestāžu ēku piepildījums un noslogojums, teritorijas demogrāfiskās tendences, pašvaldības ekonomiskās attīstības potenciāls). Svarīga ir arī iesaistīto pušu (skolēnu, pedagogu, vecāku) informētība un viedoklis, norādīja ministrijā.

Reklāma
Reklāma

Ja pašvaldības atsūtītais lēmums par izglītības iestādes reorganizāciju vai slēgšanu ir nepilnīgs, IZM pieprasa papildu informāciju un iesniegtos dokumentus vērtē atkārtoti. Šādi gadījumi ir bijuši vairākkārt. Pēc nepieciešamo dokumentu iesniegšanas pašvaldības lēmums parasti tiek saskaņots.

IZM vairākkārt ir uzsvērusi, ka tikai matemātiski aprēķini un īslaicīgi ekonomiski ieguvumi nevar kalpot par pamatu lēmumu pieņemšanai likvidēt izglītības iestādi. Skolu tīkla sakārtošana jāskata kopsakarā ar novadu attīstības stratēģiju, norāda ministrija.