×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
8. maijs, 2015
Drukāt

“Skonto būve” Inčukalna gudrona dīķu sanācijai prasa vēl 11 miljonus eiro (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Sērskābā gudrona dīķu sanācijas darbi.

SIA “Skonto būve” prasa vēl aptuveni 11 miljonus eiro, lai sekmīgi pabeigtu Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projektu, taču Valsts vides dienests (VVD) šo prasību uzskata par nepamatotu, informēja VVD pārstāve Jūlija Ņikitina.

VVD esot saņēmis mutisku informāciju no uzņēmuma, ka gudrona dīķu sanācijas darbi var tikt apdraudēti, jo līgumā paredzētais finansējums var izrādīties nepietiekams darbu pabeigšanai. Rakstisks apstiprinājums vai kādi konkrēti aprēķini gan no uzņēmuma neesot saņemti. Taču “Skonto būve” dienestam ir mutiski norādījusi, ka sanācijas darbu turpināšanai un pabeigšanai Dienvidu dīķī pēc termiņa beigām, iespējams, būs nepieciešams rast papildus līdzekļus, pastāstīja Ņikitina.

Uzņēmumam Inčukalnā ir jāstrādā saskaņā ar jau parakstīto līgumu, uzsver VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova. Viņa informē, ka neoficiālas pārrunas ar uzņēmumu jau ir notikušas un VVD aicinājis to iesniegt pamatotus faktus par sanācijas darbu apgrūtinājumiem, kā arī izstrādāt vairākus scenārijus projekta pabeigšanai ar jau piešķirto finansējumu.

Tikmēr SIA “Skonto būve” pārstāve Ilga Sokolova informē, ka Inčukalna gudrona dīķu sanācijai papildu 11 miljoni eiro nepieciešami tāpēc, ka gudrona apjoms pārsniedz VVD aprēķināto, un šo summu nevar uzskatīt kā papildu izmaksas par līgumā paredzētā darba apjoma veikšanu.

Jau šī gada februārī “Skonto būve” informēja VVD par to, ka objekta dienvidu dīķī ir par aptuveni 45% vairāk gudrona, nekā pasūtītājs iepriekš paredzējis. Turklāt “Skonto būve” kā ģenerāluzņēmējs publisko iepirkumu regulējuma dēļ vairs nevar apgūt papildu finansējumu. Lai projekts tiktu pabeigts šogad, uzņēmums kopā ar pašreizējo vācu partneri “MUEG GmbH” ir gatavs strādāt kā apakšuzņēmējs.

Projekta īstenošanas laikā aprēķināts, ka kļūda VVD izsludinātajā iepirkuma konkursā, uz kura pamata tika iesniegts pieteikums un parakstīts līgums par darbu veikšanu, ir aptuveni 45% apmērā – dienvidu dīķī atrodas aptuveni 44 200 tonnas gudrona, nevis 30 200 tonnas, kā norādīts VVD veiktajā priekšizpētē.

“Tātad ar uzņēmumu “Skonto būve” ir noslēgts līgums par darbu veikšanu apmērā, kas patiesībā ir gandrīz uz pusi lielāks. Līdz ar to 11 miljoni eiro ir nepieciešami tam, lai būtu iespējams veikt visa gudrona sanāciju, ne tikai par apjomu, kas norādīts līgumā ar uzņēmēju,” skaidroja Sokolova.

Jau līdz maija beigām “Skonto būve” kopīgi ar vācu partneriem būs izsmēlusi un pārstrādājusi visu līgumā noteikto gudrona apjomu – 30 200 tonnas. Par to, kas notiks pēc maija un ar atlikušajām 14 000 tonnām materiāla, pagaidām VVD nekādu lēmumu nav pieņēmis, norādīja Sokolova.

Turklāt maija beigās beidzas līgums arī ar vācu partneri – “MUEG GmbH”, kas veic materiāla piegādi un pārstrādi Vācijā. Vācu partneru pieredze ar līdzīgiem projektiem Vācijā un citviet Eiropā rāda, ka pasūtītājs līgumu vienmēr noslēdz ar vienošanos par apmaksu “post factum” – pēc faktiskā apjoma, kurā ir norādīti plānotie, nevis faktiskie apjomi. Kā zināms, tā tas nav noticis Latvijas gadījumā, piebilda Sokolova.

Līgums ar SIA “Skonto būve” par Inčukalna gudrona dīķu sanāciju ir noslēgts 2010.gada 24.septembrī, tam paredzot 28,49 miljonus eiro. Savukārt 2014.gada 21.maijā tika parakstīti līguma grozījumi, palielinot summu līdz 42,67 miljoniem eiro. Pamatojums tam bija gudrona netipiskās ķīmiskās īpašības, līdz ar to bija radusies nepieciešamība mainīt sanācijas darbu norisi.

Saskaņā ar spēkā esošo līgumu, līdz šā gada vasarai ir jāpabeidz piesārņotā ūdens nosūkšana un attīrīšana no pirmā slāņa Dienvidu dīķī, kā arī divu slāņu ekskavācija un apstrāde. Dīķa aizpildīšana ar speciālu materiālu jāpabeidz līdz šā gada septembrim, un tad dīķa teritorija tiks pārklāta ar pretinfiltrācijas materiālu. Vienlaikus līdz jūlijam jāveic sērskābā gudrona un smilts maisījuma ekskavācija no Ziemeļu dīķa, kā arī utilizācija. Ziemeļu dīķa aizpildīšana un labiekārtošana jāpabeidz augustā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. tauta ar spaiņiem sanāks un izsmels to dīķi. un tiem dīkdieņiem un .. par godu uz viņu zemi noliet.

  2. lai iztīrītu Mīlgrāvja kanālu?

Draugiem Facebook Twitter Google+