×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
2. septembris, 2015
Drukāt

“Skonto būve” Inčukalna gudrona dīķu teritorijā uzslien žogu (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Uzņēmuma “Skonto būve” pārstāvji trešdien ieradušies Inčukalna gudrona dīķu teritorijā un uzslējuši žogu, lai norobežotu piekļuvi Dienvidu dīķim, novēroja aģentūra BNS.

Vides valsts dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova žurnālistiem norādīja, ka viņa kā valsts amatpersona, kā arī viņas kolēģi ir tiesīgi ieiet šajā norobežotajā teritorijā, taču uzņēmēji, kuri turpmāk varētu veikt sanāciju aiz nožogojuma iekļūt nevar.

Atbildot uz jautājumu, kāpēc VVD nav izsaucis policiju un pieļāvuši šādu situāciju, Koļegova norādīja, ka policija neiesaistās civiltiesisko strīdu risināšanā, un policistus varētu pieaicināt tikai gadījumā, ja apsargi savā starpā sāktu kauties. Pagaidām VVD nav konkrēta lēmuma, ko darīt – dienests plāno konsultēties ar juristiem.

Koļegova norādīja, ka pēdējo reizi reāli darbu veicēji no uzņēmuma puses bijuši tad, kad iepriekšējo reizi bija uzaicināti preses pārstāvji, “lai demonstrētu ka darbi notiek”.

Notikuma virtā no “Skonto Būve” puses ieradušies vairāki juristi, bet pie vārtiem stāv apsargi.

Pašreiz no gudrona dīķiem izsmelts 30200 tonnu ķīmiskās vielas, taču uzņēmums lēš, ka realitātē šis vielas dīķos bijis par 50% vairāk, nekā sākotnēji domāts.

Savukārt uzņēmumu “Skonto Būve” pārstāvošais jurists Gvido Senkāns aģentūrai BNS pauda, ka VVD pārņemot teritoriju, radījis situāciju, kad gudrona dīķim var piekļūt ikviena nepiederoša persona, un tāpēc uzņēmums nolēmis izveidot vārtus un apsardzes posteni.

“VVD bija pieļāvis situāciju, ka pie gudrona dīķa var piekļūt jebkura nepiederoša persona, bet tas ir bīstami, jo šajā dīķī tomēr atrodas sērskābe. Ja VVD ir vēlme attiecīgajā vietā nogādāt savus speciālistus vai tehniku, tā nav problēma, bet nepiederošas personas laistas netiek,” skaidroja Senkāns.

Tāpat viņš uzsvēra, ka par gadījumu, kad VVD, “pielietojot bruņotu spēku, mēģināja pārņemt kontroli darbu norises vietā”, uzņēmums vērsies Valsts policijā, kas savukārt šobrīd vērtējot, vai ir nepieciešams ierosināt krimināllietu.

Uzņēmumu pārstāvošais jurists arī atzina, ka vismaz pagaidām nav skaidrības, kā atrisināt konfliktsituāciju starp “Skonto Būvi” un VVD.

Aģentūra BNS ziņoja, ka VVD ir nepieciešama pilnīga kontrole pār Inčukalna gudrona dīķiem, lai paspētu tos pirms rudens lietainā laika iekonservēt – to pavēstīja VVD ģenerāldirektore Koļegova.

“Tuvojas gada lietainākais periods, līdz kuram Dienvidu dīķis ir jāpagūst pārsegt ar ūdensnecaurlaidīgu plēvi, lai izvairītos no potenciālajiem riskiem videi un nesadārdzinātu turpmākos sanācijas darbus. Tādēļ mums steidzami ir nepieciešama pilna kontrole par notiekošo teritorijā un mēs vairs ilgāk nevaram gaidīt uz “Skonto Būves” teritorijas atbrīvošanu nezināmā nākotnē,” uzsvēra Koļegova.

VVD ģenerāldirektore uzsvēra, ka gudrona dīķi atrodas VVD valdījumā un dienestam jānodrošina pilnīga kontrole pār bīstamo objektu, izvietojot tajā diennakts apsardzi.

Savukārt “Skonto Būves” pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska aģentūrai BNS pavēstīja, ka gudrona dīķu iekonservēšanu kavē tikai VVD nekompetence un nespēja pieņemt lēmumus. Viņa pastāstīja, ka šā gada dīķa trešā slāņa iekonservēšanu nevar veikt ar tādu tehnoloģiju, kā paredzēts sākotnējā tehniskajā projektā. Proti, dīķī atklājās vēl ievērojams daudzums šķidrā gudrona, kas liedza veikt tālākos darbus pēc sākotnējā projekta.

“Tā kā VVD nespēja pieņemt operatīvu lēmumu par radušos situāciju un dabā konstatēto piesārņojuma apjoma pieaugumu, “Skonto Būve” izstrādāja tehnisko koncepciju par pagaidu risinājumu dīķa iekonservēšanas darbiem. To mērķis ir novērst tālākos vides piesārņojuma riskus. Vairāku mēnešu garumā VVD nesaskaņoja un neapstiprināja iesniegto tehnisko koncepciju. Rudenī, kad būtiski pieaug nokrišņu daudzums, palielinās arī riski piesārņojuma nokļūšanai tālāk gruntsūdeņos,” sacīja Dižbite-Svarinska.

Pārstāve norādīja, ka – lai novērstu šos riskus, “Skonto Būve” ir gatava sākt dīķa apklāšanas darbus ar plēvi tikko VVD apstiprinās tehnisko piedāvājumu šo darbu veikšanai. Dīķa iekonservēšana ir paredzēta “Skonto Būves” un VVD līgumā, kas neprasa jaunu iepirkumu un papildus budžeta līdzekļus.

“Skonto Būve” pauž neizpratni un vērtē VVD rīcību kā ļaunprātību un nolaidību.

Kopš 28.augusta objekta fizisko apsardzi Dienvidu dīķa teritorijā VVD uzdevumā nodrošina apsardzes kompānija SIA “RD Consult”. “Skonto Būve” nav liegtas tiesības piekļūt savam īpašumam un tehnikai, kas atrodas objektā, iepriekš savas darbības saskaņojot ar VVD.

Savukārt “Skonto būve” objekta pārņemšanu vērtē kā ielaušanos un uzskata, ka tā viņiem atņemta ar varu. Attiecībā uz šiem notikumiem, “Skonto Būve” ir vērsusies Valsts policijā ar iesniegumu par kriminālprocesa ierosināšanu un vainīgo personu saukšanu pie atbildības pēc vairākiem Krimināllikuma pantiem – gan par patvarību, gan valsts amatpersonas dienesta stāvokļa rupju pārkāpumu, gan arī sveša īpašuma bojāšanu.

VVD lauza līgumu ar “Skonto Būvi” par Inčukalna gudrona dīķu sanāciju pēc tam, kad ilgstoši nebija iespējams rast kopsaucēju ar uzņēmumu vairākos punktos, kuros “Skonto Būve” neievēroja līgumu.

VVD norāda, ka kopš 2011.gada “Skonto Būve” bija brīva pieeja izpētei, lai novērtētu sanācijas darbu apjomu un gudrona ķīmiskās īpašības, tādēļ neizpratni raisa “Skonto Būve” vairākkārtīgie papildu finansējuma pieprasījumi. Lēmumu par līguma laušanu VVD pieņēma, jo bija jārīkojas, lai neapdraudētu sanācijas darbus un Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējuma saņemšanu.

Savukārt Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa ierosinājusi lietu būvkompānijas “Skonto būve” prasībā pret Valsts vides dienestu ( VVD) saistībā ar gudrona dīķu projektu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. lai 250 sirijas begli ar spainiem izsmel gudrona diki…..

Draugiem Facebook Twitter Google+