×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
19. septembris, 2014
Drukāt

Jaunākie referenduma rezultāti: Skotijas neatkarība noraidīta (papildināts)

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Supporters of the No campaign react as Scottish independence referendum results come in at a Better Together event in the Marriot Hotel in Glasgow on September 19, 2014. The question for voters at Scotland's more than 5,000 polling stations is "Should Scotland be an independent country?" and they are asked to mark either "Yes" or "No". The result is expected in the early hours of Friday. AFP PHOTO/ANDY BUCHANAN

Ceturtdien notikušajā Skotijas neatkarības referendumā 54,30% vēlētāju nobalsojuši par palikšanu Lielbritānijas sastāvā, liecina pēdējie rezultāti.

Šobrīd balsu skaitīšana pabeigta 26 no 32 balsu skaitīšanas apgabaliem.

Par Skotijas neatkarību nobalsojuši 45,70% vēlētāju.

Tādējādi neatkarības pretinieki līdz šim uzvarējuši 22 apgabalos, bet atbalstītāji četros – Dandī, Glāzgovā, Vestdanbārtonšīrā un Nortlenarkšīrā.

Referenduma iznākums tiks izšķirts atkarībā no tā, kura no nometnēm saņems absolūto balsu vairākumu, un šobrīd jau gandrīz droši var teikt, ka uzvarējuši Lielbritānijas vienotības atbalstītāji.

Tomēr Skotijas premjerministra vietniece Nikola Stērdžena uzsvēra, ka pat tādā gadījumā tik daudz cilvēku ir balsojuši par pārmaiņām, ka tas liecina par reālu neapmierinātību ar pašreizējo konstitucionālo kārtību, un Vestminsterai tās ir jāņem vērā un jāsniedz Skotijas parlamentam plašākas pilnvaras.

Skotijas BBC televīzijas Pirmā kanāla studijā ekspertu diskusijas jau pievērsušās jautājumam, kā Londona pildīs kampaņas pēdējās nedēļas laikā dotos solījumus vēl vairāk paplašināt Skotijas reģionālā parlamenta – Holirūda – pilnvaras.

Analītiķi tajā pašā laikā atzīst, ka Lielbritānijai, neskatoties uz savas vienotības saglabāšanu, var draudēt ilgstoša konstitucionālā krīze, jo jautājums netiks atrisināts tikai ar Skotijas reģionālās valdības pilnvaru paplašināšanu. Uz to var pretendēt arī Velsa un pat Ziemeļīrija.

Eksperti arī norāda, ka vienīgā Lielbritānijas sastāvdaļa, kurai līdz šim nav nekādas pašpārvaldes formas, ir Anglija, Viņi brīdina, ka arī angļi var sākt uzdot jautājumus, kāpēc par viņu likumiem Vestminsterā lemj visu pārējo reģionu pārstāvji.

Tajā pašā laikā eksperti jau atzīst, ka pārliecinoša “Nē” nometnes uzvara, ko sola provizoriskie rezultāti, sekmēs Skotijas separātisma jautājuma atbīdīšanu politiskās skatuves dibenplānā vismaz uz salīdzinoši ilgu laiku, kā arī referendumā sašķeltās sabiedrības saliedēšanos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+