×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2015
Drukāt

Skriesim uz kino! Latvijas filmu maratons

Publicitātes fotoPublicitātes foto

"Mans tēvs baņķieris"

Nacionālā kino centra 4. maija Latvijas filmu maratons ir kļuvis par stabilu tradīciju. Tāpēc arī šogad ikviens interesents aicināts bez maksas baudīt jaunāko filmu pirmizrādes, pēdējā laikā ievērību guvušas filmas, atskaņas no agrākiem gadiem un šogad pirmo reizi arī filmas no Lietuvas un Igaunijas.

Maratona programmā dienas garumā iespējams apmeklēt 12 seansus abās kinoteātra zālēs, bet vakarā paredzēts arī brīvdabas kino turpat „Splendid Palace“ pagalmā. Kāda ir šī gada programma? Tā veidojas ļoti interesanta, īpaši dienas otrajā pusē, kad ieplānota virkne pirmizrāžu, kā arī veiksmīgi sabalansē jaunās filmas ar kino klasiku un īpaši simpātiska ir lietuviešu un igauņu filmas iekļaušana repertuārā, jo par savu Baltijas valstu kaimiņu kino ikdienā uzzinām maz.

Šīgada lielā kino jubileja ir animācijas klasiķim Arnoldam Burovam, līdz ar to Burova filmu klātbūtne maratonā ir pilnīgi nepieciešama. Kinematogrāfistu savienība bija iniciējusi konkursu bērniem un jauniešiem, kuri gan paši veidoja lelles, gan uzņēma filmas, lai iemēģinātu Burova tehniku praksē. Lielajā zālē plkst 11:30 redzēsim rezultātu – šo jauno autoru veidotās filmas, kā arī tiks rādīts Burova „Puķu Ansis“ (1968) un pirmizrādes četru animācijas režisoru – Jāņa Cimermaņa, Daces Rīdūzes, Māra Brinkmaņa un Nila Skapāna – jaunākajām filmām, kuri ir vai reiz bijuši saistīti ar leļļu studiju. Būtiskākais Latvijas valstij nozīmīgās jubilejas – 25 gadi kopš neatkarības deklarācijas pasludināšanas – klātesošs Anša Epnera ģeogrāfiski un saturiski ietilpīgajā filmā „Es esmu latvietis“ (1990) (Lielajā zālē plkst. 15). Tobrīd brīva Latvija vēl bija tikai cerība, ne realitāte, par to savās domās dalījās trimdas latvieši, ko interesanti pārskatīt šodien. Filmas tekstu gan sacerēja, gan ierunāja dzejnieks Imants Ziedonis.

Iesildot lielo vakara pirmizrādi, plkst. 17:30 Lielajā zālē ne mazāk būtisks pirmizrāžu seanss filmām, kuras šogad startē prestižos starptautiskos kinofestivālos: Edmunda Jansona animācijas filma „Roņu sala“, Ievas Epneres īsfilma „Atteikšanās“ un Lailas Pakalniņas „Čau, Rasma!“. Nosaukumā minētā „Rasma“ bija Latvijai piederošs tvaikonis, kas Otrā pasaules kara beigās nogrima pie Igaunijas krastiem, uzskrienot mīnai. Kas no kuģa kravas palicis Igaunijas krastos un ko cilvēki par šo notikumu atceras tiek pētīts filmā. Galvenais notikums vakarā būs jaunās režisores Ievas Ozoliņas pilnmetrāžas dokumentālā filma „Mans tēvs baņķieris“ (Lielajā zālē plkst. 19). Šis ir intriģējošs un personisks vēstījums par režisores tēvu, kādreiz veiksmīgu baņķieri 1990. gadu Latvijā, kas pēkšņi ar miljoniem kabatā pazuda no biznesa aprindām un savas ģimenes, atstājot apkārtējiem virkni neatbildētu jautājumu. Pēc nepilniem divdesmit gadiem starptautiskie izmeklētāji ziņo, ka Ievas tēvs varētu būt Malaizijā, un meita dodas to noskaidrot. Vēl divi jauni režisori ar spēles īsfilmām noslēgs vakara pirmizrāžu maratonu – Agnese Laizāne un Pēteris Ķimelis (plkst. 20:30 Lielajā zālē).

No dokumentālajām filmām Mazajā zālē vēlos akcentēt jaunāko Ināras Kolmanes filmu „Ručs un Norie“ (plkst. 13) – savdabīgu stāstu par dažādu kultūru saskarsmi, kas rodas starp japāņu studenti un suitu sievu, kā arī Pētera Krilova „Uz spēles Latvija“ (14:30). Igauņu kino pārstāvēts ar šobrīd aktuālo vēsturisko lielbudžeta drāmu „1944“ (režisors Elmo Nīganens) (plkst. 18), bet Lietuvu – Ģiedre Žickīte ar dokumentālo filmu „Kā mēs spēlējām revolūciju“ par 1980. gadiem un notikumiem līdz Dziedošajai revolūcijai.

Ja paliekat pilsētā pa brīvdienām un kinoteātris ir sasniedzamā attālumā arī dienu iepriekš, 3. maijā, tad pievērsiet uzmanību vēl kādam Nacionālā kino centra rīkotam pasākumam, kas nu jau arī notiek ne pirmo gadu – Eiropas Kinoakadēmijas jauniešuu filmu dienai, kurā būs skatāmas trīs filmas (zviedru, itāļu un īru).

UZZIŅA:

Kinoteātrī “Splendid Palace” 4. maijā no plkst. 11:00

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+