×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
26. janvāris, 2017
Drukāt

“Skroderdienas” svin jubileju ziemā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Antonija – Elīna Vāne, Dūdars – Ģirts Ķesteris.

Atzīmējot izcilā latviešu dramaturga Rūdolfa Blaumaņa 154. dzimšanas dienu un 115 gadu jubileju, kopš Rīgas Latviešu biedrības namā notika viņa populārākās lugas “Skroderdienas Silmačos” pirmizrāde, 30. janvārī Rīgas Latviešu biedrībā tiks uzvesta īpaša jubilejas izrāde, kurā apvienojušies iemīļoti aktieri no Dailes, Nacionālā, Liepājas un Valmieras teātriem.

Izrādes režisors Zigurds Neimanis, kurš šoreiz iejuties arī Ābrama lomā, atgādina, ka senākos laikos “Skroderdienas” ar panākumiem tika izrādītas ziemā, un tikai pēc tam tās kļuva par izrādi, kas daudziem saistās ar vasaras saulgriežiem un līgošanu.

Īpašajā jubilejas izrādē apvienosies aktieri no lielākajiem Latvijas teātriem: Dūdara lomā iejutīsies Dailes teātra aktieris Ģirts Ķesteris, viņam pievienojas arī citi Dailes teātra spēlmaņi – Gints Grāvelis Pindaka lomā un Dārta Danēviča Zāras lomā. Izrādē piedalās arī Valmieras teātra aktieri – Elīna būs Ieva Puķe, Antonija – Elīna Vāne, Pindacīša – Regīna Devīte, Joske – Imants Strads, Tomuļmāte – Inese Ramute, Rūdis – Kārlis Neimanis. Liepājas teātri izrādē pārstāvēs Edgars Pujāts (Aleksis), bet Nacionālā teātra aktrise Inta Tirole iejutusies Bebenes lomā. Ieviņu atveidos dziedātāja Ieva Sutugova, bet Kārlēnu – dziedātājs Nikolajs Puzikovs. Izrādē piedalīsies arī TDA “Auda”.

“Skroderdienas” pirmo reizi uzveda 1902. gada 30. janvārī, pēc tam kritika to burtiski iznīcināja. Jānis Asars recenzijā lugu ne tikai nosauc par sapelējušām drupačām, kas piemērotas tikai krogiem, bet arī pareģo, ka “Skroderdienas” ir Blaumaņa kapu zvans. Lugas statuss mainījās no tās neatkarīgu apstākļu dēļ – pēc tam, kad 1908. gadā Blaumanis Somijā plašākai publikai negaidīti mira, sekojošie piemiņas pasākumi viņu ātri padarīja par klasiķi.

Sākot ar 1908. gadu, “Skroderdienas Silmačos” iestudētas regulāri: 30. gados Liepājas, Jelgavas un Dailes teātros, sākot ar 1955. gadu – Andreja Upīša Akadēmiskajā drāmas (tagad – Latvijas Nacionālajā teātrī), Krievu drāmas teātrī, Ruses (Bulgārija) teātrī, Jaunatnes teātrī un Jaunajā Rīgas teātrī.

“Aicinot ikvienu uz šo izrādi ziemas viducī, esam pārliecināti, ka tā kaut par sprīdi palīdzēs pietuvināt vasaru un uz brīdi aizmirst par ārā valdošo spelgoni,” ir pārliecināti izrādes veidotāji. Šādā aktieru sastāvā izrāde jau piedzīvojusi izbraukuma izrādes vasarā, taču līdz ar izrādi RLB namā tiks ieskandināts “Skroderdienu” 115. jubilejas gads, kurā paredzētas daudzas aktivitātes un īpašas izrādes.

 

Izrāde “Skroderdienas Silmačos” – 30. I 19.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 12 – 22

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+