×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
2. janvāris, 2017
Drukāt

“Skroderdienas” ziemas vidū? Kāpēc ne?!

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Atzīmējot izcilā latviešu dramaturga Rūdolfa Blaumaņa (1.01.1863.- 4.09.1908.) 154. dzimšanas dienu un 115 gadu jubileju, kopš Rīgas Latviešu biedrības namā notika viņa populārākās lugas “Skroderdienas Silmačos” pirmizrāde (1902. gada 30. janvārī), šogad plānots zīmīgo datumu nosvinēt, uz RLB Lielās zāles skatuves atkal izrādot šo visvairāk iestudēto un, neapšaubāmi, vispopulārāko latviešu lugu, informēja producents Niks Volmārs.

Ar šo izrādi tiks ieskandināts “Skroderdienu” 115. jubilejas gads, kurā paredzētas daudzas aktivitātes un īpašas izrādes, par kurām izrādes veidotāji paziņos 30. janvārī.

Ipašajā jubilejas izrādē, kuras režisors ir ilggadīgais un leģendārais Ābrama lomas atveidotājs Zigurds Neimanis (Ābrama lomu viņš spēlēs arī šajā iestudējumā!), apvienosies lieliski aktieri no lielākajiem Latvijas teātriem: Dūdara lomā iejutīsies Ģirts Ķesteris (Dailes teātris), Elīna būs Ieva Puķe, Antonija – Elīna Vāne, Pindacīša – Regīna Devīte, Joske – Imants Strads, Tomuļmāte – Inese Ramute, Rūdis – Kārlis Neimanis (visi – Valmieras teātris), Aleksis – Edgars Pujāts (Liepājas teātris), Bebene – Inta Tirole (Latvijas Nacionālais teātris), Pindaks – Gints Grāvelis, Zāra – Dārta Danēviča (abi – Dailes teātris). Ieviņu atveidos dziedātāja Ieva Sutugova, bet Kārlēnu – dziedātājs Nikolajs Puzikovs. Izrādē piedalīsies arī TDA “Auda”.

Režisors Zigurds Neimanis atgādina, ka senākos laikos “Skroderdienas” ar panākumiem tika izrādītas ziemā, un tikai pēc tam tās kļuva par izrādi, kas daudziem saistās ar vasaras Saulgriežiem un līgošanu. “Taču mums ir īpašs prieks atjaunot tradīciju izrādīt šo iestudējumu ziemā, turklāt tik īpašā datumā un šai izrādei nozīmīgā vietā,” uzsver izrādes veidotāji.

Ielūkojoties “Skroderdienu” vēsturē, atgādināsim, ka šai skatītāju tik ļoti iemīļotajai izrādei ne vienmēr klājies pārāk spoži. Pēc neveiksmīgās “Skroderdienu” pirmizrādes Blaumanis pat jutās spiests aizstāvēties, presē skaidrojot, ka viņa mērķis ir bijis radīt vieglu izklaidējošu gabalu, neko vairāk, bet publiku šis arguments neaizkustināja. Tiesa, iznīcinošās kritikas šai izrādei nekaitēja – kā liecina Eduarda Smiļģa Teātra muzejā pieejamie materiāli, sākot ar 1908. gadu, “Skroderdienas Silmačos” iestudētas regulāri: 30. gados Liepājas, Jelgavas un Dailes teātrī, sākot ar 1955. gadu – Andreja Upīša Akadēmiskajā drāmas (tagad – Latvijas Nacionālajā teātrī), Krievu Drāmas teātrī, Ruses (Bulgārija) teātrī, Jaunatnes teātrī (divreiz), Leļļu teātrī un pat Jaunajā Rīgas teātrī…

Un arī kritika kļuva labvēlīgāka: pašos padomju “ziedu laikos” – 1955. gadā – Jurijs Jurovskis laikrakstā “Sovetskaja kuļtura” (Padomju kultūra – krievu val.) raksta: “Rūdolfa Blaumaņa komēdija dramaturģiskās kompozīcijas ziņā ir spīdoša. Te nav neviena “ieroča”, kas īstajā laikā neizšautu. Ak, kā dažiem latviešu mūsdienu dramaturgiem vajadzētu šādā meistarībā pamācīties.”

Savukārt leģendārā aktrise Berta Rūmniece, kura aktrises gaida uzsāka Rīgas Latviešu teātrī, ilgus gadus “Skroderdienās Silmačos” spēlēja Pindacīšu, un 1941. gadā kādā intervijā atzina, ka šī loma viņai “iegājusi asinīs”. “Labi atceros lugas autoru Blaumani, kas pastāvīgi bija jautrs un smaidīgs, kādēļ arī viņa lugām piemīt jautrs, priecīgs saturs,” aktrise teikusi kādā intervijā.

Izrādes sākums plkst.19, rīkotāji iesaka biļetes iegādāties laikus, jo tā notiks tikai vienu reizi, un vietu skaits ir ierobežots.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+