×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
12. marts, 2015
Drukāt

Skrundas novadā uzieta Latvijā dižākā mežābele (1)

Foto: Latvijas Petroglifu centrsFoto: Latvijas Petroglifu centrs

Skrundas novadā pagājušajās brīvdienās atklāta Latvijā dižākā mežābele ar stumbra apkārtmēru četri metri, ceturtdien vēstīja Latvijas Radio raidījums “Labrīt”.

Dižkoku izdevies nomērīt Andrim Grīnbergam, kurš izveidojis Latvijas Petroglifu centru un ar dabas pētniecību nodarbojas jau 25 gadus. Grīnbergs telefonintervijā Latvijas Radio atzina, ka dižkoks uziets pilnīgi nejauši.

“Mēs uz konkrēto vietu Skrundas novadā ļoti attālā meža nostūrī braucām apskatīties kādu citu ābeli, kas pirms dažiem gadiem tur tika apzināta un kuras apkārtmērs arī liecināja, ka tā būs viena no pirmajām [lielākajām mežābelēm],” stāstīja pētnieks.

Nonākot galapunktā, iepriekš apzinātā mežābele atrasta un konstatēts, ka šī koka apkārtmērs ir 3,70 metri, to tobrīd ierindojot otrajā vietā starp dižākajām Latvijas mežābelēm. Taču tuvējo “Pankopu” māju saimnieks sacījis, ka turpat otrā pagalma malā ir vēl viena liela mežābele, mudinot dabas pētniekus apskatīt un nomērīt arī šo koku.

Pētnieks stāsta, ka saimnieka norādītā mežābele no tāluma nemaz neizskatījās pēc mežābeles, drīzāk pēc vidusmēra liepas. “Tā bija pārsteidzoša ar to, ka tai bija vēl dižāks stumbra apkārtmērs – četri metri. Līdz ar to šī mežābele ir Nr.1, bet apzinātā otrā pagalma malā – Nr.3 Latvijā starp ābelēm,” radio stāstīja Grīnbergs.

Pēc viņa teiktā, otra resnākā ābele Latvijā aug Talsu pusē. Arī ceturtā Latvijā lielākā mežābele aug Kurzemē – Kuldīgā, Turlavas apkārtnē. “Šajā sakarā var teikt, ka Kurzeme ir īsta ābeļu augšanas vieta, jo no piecām Latvijas visdižākajām ābelēm četras aug tieši Kurzemē,” sacīja Grīnbergs, piebilstot, ka Baltijā ir zināma viena vēl varenāka mežābele – tā aug Igaunijā Vīlandes pusē un tās apkārtmērs ir ap 4,5 metri.

Dabas aizsardzības pārvaldē informē, ka meža ābele ir uzskatāma par aizsargājamu dižkoku, ja tā stumbra apkārtmērs ir 1,5 metri. Koka apkārtmēru mēra krūšu augstumā jeb 1,3 metrus no zemes.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kas meklē, tas atrod! Visu cieņu šai komandai!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +8.5
Alūksne +9.7
Daugavpils +9
Saldus +7
Liepāja +6.6
Jelgava +9
Ventspils +6.0
Limbaži +9
Madona +9
Rēzekne +10
Draugiem Facebook Twitter Google+