×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
8. augusts, 2014
Drukāt

“SkujaBraden” lielā konkurencē pārstāvēs Baltiju Ķīnā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Laikā no 10. augusta līdz 4. septembrim Latvijas keramikas mākslu Starptautiskajā keramikas simpozijā Čančuņas pilsētā, Ķīnā pārstāvēs zīmols “SkujaBraden”, informē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM).

Lai piedalītos simpozijā, māksliniekiem vajadzēja iesniegt vismaz trīs keramikas darbu projektus, kas atbilstu galvenajai tēmai – “Mūžība. Klasika”, pastāstīja LNMM sabiedrisko attiecību speciāliste Natālija Sujunšalijeva.

Konkursantu atsaucība bija ievērojama: organizācijas komiteja saņēma 129 mākslinieku pieteikumus no 54 valstīm. Tika izvērtēti aptuveni pieci simti darbu projektu. Gala rezultātā dalībai notikumā žūrija savu “jā” vārdu teica tikai 36 keramiķiem no 24 valstīm, arī Latvijas pārstāvēm Ingunai Skujai un Melisai Bradenai, kuras ir vienīgās simpozijā iekļautās mākslinieces no Baltijas reģiona. Interese bija tik liela, ka sākotnēji paredzēto trīs skulptūru vietā autorēm tika piedāvāts izveidot sešus darbus.

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Keramiķes Ingūna Skuja un Melisa Bradena.

Simpozija pieteikumos lielformāta keramikas skulptūru veidolā zīmola “SkujaBraden” mākslinieces pieskaras jautājumiem, kas satrauc visu internacionālo sabiedrību: tā ir sieviešu tirdzniecība seksuālās ekspluatācijas nolūkā un ekonomiskā migrācija, cilvēkiem meklējot labāku dzīvi turīgākās valstīs. Šīs problēmas tagad ir aktuālas ne tikai Latvijai, bet arī Ķīnai un citām valstīm. Inscenējot situācijas mūsdienu pasaulē, diptihā “Meitene šūpolēs” un “Ielasmeita” autores sižeta stāstījumu kompozicionāli un asprātīgi meklējušas sasaucē ar japāņu klasiskā kabuki teātra dēmoniskiem elementiem, cilvēku nelegālās transportēšanas ceļiem, laika un pieredzes kategorijām: naivo “pirms” un traģisko “pēc”.

Blakus minētajiem diviem pieteikumiem, trešajā projektā stāstīta leģenda par Rīgu. Kompozīciju “Vai Rīga ir gatava?” 2013. gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs ar pateicību saņēma no abām māksliniecēm dāvanā savai kolekcijai. Ķīnas simpozija laikā uz šī darba bāzes taps skulptūra cilvēka augumā. Darbs tiks veidots no dažādiem materiāliem: šamots un akmens masa veidos kuģa korpusu, Rīgas panorāma būs darināta no apgleznota porcelāna, bet Daugavas viļņiem tiks izmantots kausēts stikls.

Latvietes Ingunas Skujas un amerikānietes Melisas Bradenas mākslā skartās tēmas vienmēr ir sociāli un politiski mūsdienīgas, dažbrīd griezīgi asas un nežēlīgas, demonstrējot nepievilcīgo dzīves realitāti absolūti negaidītā pavērsienā – “maskējoties”. Pavirši skatoties, virtuozais gleznojums uz baltās porcelāna virsmas vedina domāt par romantiku, trauslumu un izsmalcinātu austrumniecisku šarmu, taču, pavērojot ilgāk, atklājas tēlu un sižeta deformācijas, zemteksti, pārsteidzošas līdzības un asociācijas, kas ikdienā pat neienāk prātā. Arī savos “aušīgajos” darbos, kuru nav mazums, galvenā doma tomēr saistīta ar dzīves pamatvērtībām.

Ilgus gadus Inguna un Melisa savu daiļradi kopa ASV, kur izpildīja grandiozus pasūtījuma darbus un rīkoja izstādes galerijās Ņujorkā, Čikāgā, Losandželosā. Viņu radošie eksperimenti guvuši plašu starptautisku atzinību un publicēti četrpadsmit Amerikas keramikas grāmatās. Muzeji, galerijas un porcelāna entuziasti iepirka zīmola “SkujaBraden” darbus savām kolekcijām, bet Latvijā tie nebija pieejami.

2012. gadā Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM), pateicoties valsts piešķirtajiem finansiālajiem līdzekļiem, bija iespēja iegādāties dažas porcelāna mākslinieču “SkujaBraden” kompozīcijas, kas muzeja krājumam un visai valsts mākslas kolekcijai kopumā ir aktuāli svarīgi. Pašreiz LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcija var lepoties ar septiņiem iepirktajām un arī autoru dāvinātajām porcelāna kompozīcijām. Muzejs cenšas sekot radošā tandēma “SkujaBraden” darbībai, kas gūst aizvien jaunus panākumus starptautiskā mērogā.

Simpozija gaitā radītie darbi tiks izstādīti Čančuņas Starptautiskā skulptūru parka izstāžu zālē. Iespaidus par gūto pieredzi Ķīnā abu mākslinieču skatījumā varēsim dzirdēt un redzēt arī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā šoruden.

Tikko kā abas mākslinieces atgriezušās no 4. Kino, mākslas un mūzikas festivāla “RojaL”, kur Rojas Jūras zvejniecības muzejā iekārtoja un atklāja savu mākslas porcelāna izstādi “Zvejā pēc jēgas”. Priekšā tālais ceļš uz Ķīnu, bet jau pēc tam Inguna un Melisa reprezentēs Latviju Starptautiskajā konkursizstādē “ECC 2014” (European Ceramic Context, 2014) Bornholmā, Dānijā. Novembrī abas mākslinieces dosies uz Īriju, kur saņemts apbalvojums “ICE Award” (Irish Ceramic Education Award) ar iespēju nolasīt lekciju un vadīt keramikas meistarklasi Golvejas Universitātes studentiem un pasniedzējiem.

Zīmola “SkujaBraden” darbi atrodas gan valsts, gan privātajās mākslas kolekcijās Austrālijā, Kanādā, Horvātijā, Dānijā, Dominikānas Republikā, Anglijā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Ungārijā, Itālijā, Korejā, Latvijā, Lietuvā, Nīderlandē, Norvēģijā, Zviedrijā, Šveicē, Krievijā un ASV.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+