×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
15. janvāris, 2018
Drukāt

Skujenieks par Rokpeļņa atzīšanos: Kā bijām, tā paliksim draugi (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Dzejnieks Knuts Skujenieks.

Dzejnieka Jāņa Rokpeļņa atzīšanās sadarbībā ar bijušo Valsts drošības komiteju (VDK) no padomju režīma politiskajām represijām cietušo dzejnieku Knutu Skujenieku ir pārsteigusi, taču viņš Rokpelnim apliecinājis, ka, neskatoties uz šo faktu, abu draudzība turpināsies, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu TOP 10”.

“Pārsteigums bija, bet tas manī neizsauca kādu īpašu sašutumu vai kaut ko tamlīdzīgu. Es neesmu aizspriedumains cilvēks. Arī Rokpelnim es pateicu – kā mēs bijām draugi, tā mēs paliekam draugi. Es jau nu gribētu, lai cilvēki pēc Jāņa, lai sadūšotos. Ja viņi gaidīs līdz tam laikam, kad viņus atmaskos, mana attieksme pret viņiem būs citādāka,” saka Skujenieks.

Pats Rokpelnis raidījumam stāsta, ka viņa solis rakstnieku aprindās radījis milzīgu spriedzi. “Nekādu piemēru, paraugu es negribēju rādīt. Bet sākumā es domāju, ka man sekos, ka būs sekotāji. Kā nāca manās ausīs – daži cilvēki ir satraukušies, ka tiks diskreditēti “Atmodas” lielākie darbinieki, darbinieces, rakstnieki un tā tālāk. Ka šī akcija ir ļoti bīstama.”

Neko kompromitējošu par konkrētiem cilvēkiem Rokpelnis neesot stāstījis, lai gan atzīst, ka uzdoti jautājumi arī par viņa tā laika tuvākajiem draugiem – dzejniekiem Uldi Bērziņu un Skujenieku. Bērziņam Rokpelnis visu izstāstījis jau deviņdesmito gadu sākumā, bet Skujenieks par Rokpeļņa sadarbību uzzinājis tikai tagad.

Publiski zināmus cilvēkus, kuri labprātīgi atzinušies sadarbībā ar čeku, var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem. Bez dzejnieka Rokpeļņa, tādi ir arī bijušais Latvijas Universitātes rektors Ivars Lācis un ekspolitiķis Georgs Andrejevs. Mazāk pamanītas palika Āzijas pētnieka, profesora Leona Taivāna atklāsmes jau deviņdesmitajos gados. Viņš par čekas aģentu savervēts 1969. gadā, kad dzīvojis Maskavā. Profesoru pašpārmetumi nenomoka. „Kas attiecas uz Jāņa Rokpeļņa atzīšanos, man liekas, ka tā ir pārāk emocionāla, pārlietu pašmocoša. Tā kņada ir pilnīgi lieka, tā ir pārprasta, tā ir dzīve melnā un baltā kategorijās – tur ir nodevēji un tur ir labie,” vērtē Taivāns.

Viņš pievienojas balsīm, kas saka, ka VDK aģentiem par savu sadarbību būtu jāstāsta atklāti. „Mēs izrunājām šo lietu savulaik ar Juri Rubeni, un mums bija tāda ideja, ka vajadzētu sākt tautas attīrīšanu vai tautas morālo rehabilitāciju ar to, ka garīdznieki vispirms pateiks, kurš ir sadarbojies. Nolēmām tā, ka es tad pastāstu par savu sadarbību un ar to aicinu tad Latvijas garīdzniekus atzīt savu sadarbību ar VDK. Tā bija tāda sekošana Vācijas modelim. Neviens neatsaucās.”

Tikmēr citviet bijušajiem ziņotājiem nācies atbildēt arī valsts un sabiedrības priekšā. VDK aģentu sarakstu publiskošana tikko kā noslēgusies Lietuvā. Tur lustrācija notika pēc principa, ka, ja cilvēks valstij atzīstas sadarbībā ar čeku, tad viņa vārdu nepublicē. Pēdējā Lietuvas publiskotajā aģentu sarakstā parādās arī izcilā un ārpus valsts robežām pazīstamā aktiera Donāta Baņoņa vārds. Nu jau mūžībā aizgājušais aktieris bijis ziņotājs ar segvārdu “Broņus” – to sabiedrībai atklājušas Lietuvas iestādes, sagādājot valsts iedzīvotājiem milzu pārsteigumu. „Šādus cilvēkus apgānīt. Varbūt arī viņi bija VDK iekļauti, varbūt arī kaut kādus parakstus uzlikuši. Nu un tad? Es viņus nenosodītu,” vērtē pazīstamais lietuviešu aktieris Reģimants Adomaitis.

Lēmums, ko darīt ar Latvijas VDK aģentu kartotēku, Latvijas valdībai būs jāpieņem jau šī gada rudenī.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  ========

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 3. Te gan svarīgāk būtu dzirdēt Skujenieka kritērijus, lai ar kādu kolaboracionistu nepaliktu draugos. Resp., nav īsti skaidra Skujenieka attieksme pret čekas ziņotājiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+