×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
14. janvāris, 2018
Drukāt

Rokpelni uzklausīja. Bet citus? Saruna ar Džemmu Skulmi (30)

Foto-LETAFoto-LETA

Māksliniece Džemma Skulme.

“Es neko neesmu ieguvusi, man nav nācis klāt šai dzīves laikā, savu darbu darot, neviens īpašums, neviens kažoks, neviens gredzens, ne pat kādas izvēļētas, gribētas drānas, braucieni – vienīgi iztikšana. normāla savu šo mājas apmaksa, viss tiek darīts, lai kā nebūt noturētos, lai varētu samaksāt par savu dzīvi, pāri nepaliek nekas. Acīmredzot tā tam jābūt,” spriež gleznotāja sarunā ar telekanālu LNT. Taču viņa uzsver – esamu pateicīga, ka man ir dots manos gados vēl strādāt.

Diskusijas par to, vai publiskot Valsts drošības komitejas aģentu kartotēku jeb tā dēvētos čekas maisus, ļauj nostumt malā citus, daudz būtiskākus jautājumus, intervijā raidījumam “LNT Ziņu TOP 10” saka gleznotāja Džemma Skulme.

Man jauni cilvēki ir teikuši – pats galvenais, kas jādara, tie maisa jāattaisa. Labi, bet kā tas mainīsies? Vai līdz ar to veselības lietas tiks nokārtotas, izglītības problēmas nokārtotas vai līdz ar to PVN [pievienotās vērtības nodoklis] būs mazāks? Man tas interesē. Ir tāda sajūta, ka ir cilvēki, kas vai ar muļķības vai aiz gudras ziņas to jautājumu grib pacelt, jo tas ir izdevīgi, jo tautai tā ir zināma nasta, smaga grēku nasta, atkal šausmīga nožēla, ka mēs tādi, šitādi, baigi sliktie, nodevēji, bet, kur tad paliek tas, kas jāpadara? Palīdzība jauniem uzņēmumiem, jaunām aktivitātēm, kuras jāpabalsta, tad to atkal varam nostumt malā un ņemsimies pa šito. Tāpat savā ziņā ņemšanās ap simtgadi – tā ir blakus lieta. Ko tad mēs tik ļoti svinēsim, esam visu padarījuši? Nu mēs esam lieli un lepni, bet nav tik vienkārši,” stāsta Skulme.

Māksliniece ir pret čekas maisu atvēršanu, jo cilpas, kas savulaik tikušas mestas, bijušas visādas. „Es, protams, aizgāju tūdaļ, kad bija iespēja pārbaudīt sevi, vai tu esi maisos vai neesi. Es aizgāju uz Totalitārās izmeklēšanas nodaļu […]. Tā sakot, nekas netika atrasts,” saka Skulme, apstiprinot, ka viņa šajā jautājumā ir tīra. „Jā, bet tas nenozīmē, ka pilnīgi tīrs ir ikviens. Tagad [dzejnieku Jāni] Rokpelni uzklausa, bet vienu parastu cilvēku neviens neuzklausīs. Un viņš ielēks Daugavā varbūt.”

Skulme ar savu sabiedrisko darbību veicinājusi latviešu tautas Trešo atmodu. Pēc neatkarības atgūšanas viņa gan politikā vairs nav darbojusies. „Tas padomisms, kas bija mūsos, tas multiplicēsies vēl neskaitāmās, neiedomājamās formās. Atņemt, skaust, nīst, bagāts ir slikts, kuram iet labāk, tas ir šaubīgs. […] Tās visas ir šausmīgas īpašības.

Sabiedrības noslāņošanos, tautas aizplūšanu un simtiem tūkstošu iedzīvotāju netikšanu pāri nabadzības slieksnim, māksliniece sauc par mums uzlikto sodu. “Mēs to laikam bijām pelnījuši. Man tādas drūmas domas par to līniju, es skaitu, par visu ir jāsamaksā. Tā ir zināma grēcība, kura mums ir jāizpērk ārkārtīgi grūtā procesā. Par visiem tiem grēku maisiem.”

Savā cienījamā vecumā – 92 gados – Skulme glezno ik dienu. Tai pašā laikā viņa paspēj būt visur, jo ir nepārspējama sabiedriskās dzīves līdere. Viņa nepārprotami dzīvo tagadnē. Te atklāj atjaunoto Mākslas muzeju, te cīnās par Laikmetīgās mākslas muzeju Rīgā, sajūsminās par kolēģu veikumu kārtējā izstādes atklāšanā vai uzbur albuma noformējumu pašmāju grupai „Instrumenti”. “Šipsis [Jānis Šipkēvics] – viņš man izstādes atklāšanā Dubultos kā manis gribēts mūziķis uzstājās. Vedu klāt pie savas gleznas un teicu – re, tie smalkie stīgojumi, kas pavīd blakus zināmi brutāliem gājieniem, ir kā tavas balss augstais tonis. Un tad viņam bija doma kaut ko kopā koncertā darīt. Teicu, ka priekšā negleznošu. Bet beigu beigās plates vāks radās.”

Skulme ir atvērta visam jaunajam, vai tas saistīts ar nebeidzamiem eksperimentiem un meklējumiem mākslā vai mūsdienu tehnoloģiju apgūšanu, kas dod iespēju sekot visiem procesiem līdzi. Turklāt bagātīgi sastrādātais darba pūrs neļauj māksliniecei sēdēt dīkā. Šobrīd top darbi rudenī gaidāmai izstādei Valmieras muzejā.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Mēs arī tā domājam! Atbildēt

  domu pārmijnieks 14. janvāris, 2018 23:59
  Atbildēt

  Kad grupa Helsinki-86 nāca klajā ar savu memorandu, tad “padomju radošā inteliģence” nekavējoties uzrīkoja savu “radošo plenumu”, lai atšķaidītu un degradētu Helsinki-86 memorandu. Toreiz, lai reformkomunisti un pārējā padomju okupācijas nomenklatūra saglabātu savu ietekmi un varu, sākās masveida demagoģija par “nevajag raganu medības” un tamlīdzīgi. Tagad notiek tieši tas pats – šī postpadomju “radošā inteliģence” masveidā sāk savu demagoģijas kampaņu un atkal skan viņu melīgās balsis. Kas tik atkal netiek no viņiem dzirdēts – viens šis “radošais” nelietis pat aizrunājas tik tālu, ka viņš lepojas ar čekas stukačiem un tos ciena, citi atkal gvelž, ka “nevajag raganu medības”, citi stāsta, ka čekas maisi esot jāsadedzina, vēl citi gvelž, ka čekas maisus nevajagot publicēt, ka “tas nākšot pa labu latviešu tautai”. Kārtējo reizi šī “padomju radošā inteliģence” gāž savu nelietīgo melu un demagoģijas gūzmu. Tāpat kā Atmodas sākumā, jūtams ka šī “padomju radošā inteliģence” darbojas organizēti no viena kopēja vadības centra un kārtējo reizi pret latviešu tautas kopējām interesēm. Kārtējā apzinātā, organizētā sabotāža pret latviešu tautu un padomju okupācijas nomenklatūras interesēs.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  ========

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 3. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 4. Kaut kad jau laikam meklēs augšā visus tos, kas mežus, rūpnīcas, laukus, mājas nodedzināšanai atdeva ziemeļu vikingiem!

 5. Skulme demonstrē čekistu un komunistu varas spēku Latvijā.

 6. Visi atgremo vienu un to pašu, bet nedzird galveno – rūpes, līdzjūtību par cietušajiem!!! Bet pa stukačiem – tāda uzmanība, ka tik kas nenotiek.
  Mūžīgā baidīšana!!
  Nekas traks jau nebūs, pēc kāda laika visi tie stukači apmirs, bet tauta zinās savu vēsturi!
  Principā, tie politiskie spēki, kas bremzēs maisu atvēršanu, nākamajās vēlēšanās būs lieki!
  Maisus jāatver pēc iespējas ātrāk!

 7. Čeka gluži kā itāļu mafija (Cosa Nostra) – mūžam dzīva?
  “Īvāns: Kamēr čekas maisi ir slepeni, tikmēr čeka aizvien dzīvo”
  “Kamēr informācija par sadarbību ar padomju Valsts drošības komiteju (VDK) jeb tā dēvētie čekas maisi ir slepeni, tikmēr čeka aizvien dzīvo un manipulē ar cilvēkiem, intervijā LTV raidījumā “Viens pret vienu” pauda bijušais Latvijas Tautas frontes līderis Dainis Īvāns.” (lsm.lv)

 8. Jūs jau variet teikt ko gribiet, bet visa tā mūsu atmoda, kas sākās pēc Helsinku grupas iznāciena, bija izrežisēta visaugstākā līmenī un mums tur nebija nekādas nozīmes. Kā tad visi tie mūsu tautas prāti, godi un sirdsapziņas klusēja laikā kad tautā brieda nemieri? Viņi jau to nemaz nejuta, pat baidījās no tādas varbūtības. Un kāpēc par Lāčplēša lomas tēlotāju iecēla tādu mazpazīstamu cilvēku bez kādas politiskās ietekmes kāVulfsonu? Ne viņam bija kāda nozīme mūsu republikas dzīvē, ne sabiedrībā. Bet tautas gods un sirdsapziņa Skulme, Ziedonis, Čaklais…..klusēja? Peters pat centās pagriezt stūri uz otru pusi. Tagad lielie atmodas cīnītāji. Ordeņus jums visiem par kolaboracionismu no Latvijas ex padomju Latvijas valdības sadeva. Bet tā čeka. Tā nedod miera un ja nu pēkšņi kāds ar “tīru ” sirdsapziņu kaut ko pasaka par tevi… Bet kamēr neattīerīsimies kaut vai no tiem, kas slēpjas čekas maisos, nekāda miera nebūs, nekādas savstarpējās uzticības nebūs

  • “Aitu baram” (V.Avotiņš) bija jāseko tautas gaišākajiem prātiem, tāpēc tautas gaišākie prāti centīgi darbojās 30 gadus. Var monogrāfijas rakstīt par tēmu, kā tika drupināta, grauzta un lauzta padomju vara: “Bet kāpēc 1988. jūnija plēnuma spiritus movens bija tieši Rakstnieku savienība?
   Atbilde jāmeklē jau 1962. gada sākumā.” Knuts Skujenieks:Savā reizē arī viens ir karotājs ( Jaunā Gaita Nr. 257. jūnijs 2009. )

 9. Vēl kādi secinājumi Atbildēt

  Čekisti ne vienmēr pakļāvās pavēlēm

  Vissmagākajos dzīves mirkļos mani izglāba tieši paši čekisti. Manuprāt, viņi saprata, ka tas ko viņiem liek darīt ir visbriesmīgākais noziegums.

  Un šādi momenti bija divi. Viens VDK virsnieks privātā sarunā man pateica ko darīt lai izdzīvotu. Es viņa padomam arī paklausīju.

  Otrs bija telefona zvans. Man pat ir aizdomas, ka zinu, kurš zvanīja. Arī šis zvans un saruna man ļoti palīdzēja.

  Var gadīties, ka bija arī citi notikumi, par kuriem es pat nenojaušu. Bet saprotu, ka arī čekistu vidu bija sava veida Žaņi Lipkes (tas kā zināms glāba no nošaušanas ebrejus).

  Zinot, ka viņiem šobrīd par to var draudēt nepatikšanas, viņu vārdus nenosaukšu

 10. Vēl vienas atmiņas Atbildēt

  Pirmā sastapšanās ar cilvēku, kurš teica “Es esmu Visaugtākais”
  Tēma ir ļoti delikāta, tāpēc neteikšu, kur tas notika un kā šo cilvēku sauca.
  Viņš bija izlasījis visu Bībeli un cik atceros arī Ļeņina kopotos rakstus. Bet ne jau tāpēc viņam radās šī pārliecība.
  Šī cilvēka tēvs kopš 1945.gada bija visu mūžu slēpies un dzīvojis Padomju Latvijā nelegālu dzīvi vairāk nekā 30 gadus. Tuvinieki to zināja, jo apgādāja viņu ar pārtiku un arī paslēpa, ja draudēja briesmas.
  Skaidrs, ka šāds noslēpums bija smaga nasta arī tuvinieku psihei. Un šis cilvēks to neizturēja. Toreiz es īsti nesapratu, kāpēc tā ir noticis. Par viņa tēvu uzzināju tikai vēlāk.
  Tikai pēc Freida un Junga darbu izlasīšanas sapratu, ka čeka bija iemācījusies atmodināt arhetipus. Arī Visaugstākā arhetipu.

 11. Visvairāk man krīt uz nerviem Ontūns Mazpisāns. Ja nevar citādi, uzlieciet komentāriem vismaz apjoma ierobežojumu. Un savukārt grafomāniem izveidojiet speciālu portālu

 12. Komentārus dzēš ārā ļoti centīgi. Ar to arī visus mūs apsveicu.

 13. Čekas upura stāsts Atbildēt

  Čekas metode – arhetipu atdzīvināšana jeb “Es esmu Napoleons!”
  Tā bija ļoti iedarbīga metode. Praktiski visi pret kuriem šī metode tika pielietota vai nu sajuka prātā vai izdarīja pašnāvību.
  Lai arhetipu atdzīvinātu cilvēks bija jāvajā ilgāku laiku, reizēm pat vairākus gadus.
  Galvenais – bija jāliek cilvēkam sajust, ka viņš tiek vajāts, bet kategoriski tas jānoliedz.
  Tika radīta pilnīgi absurda realitāte – cilvēkam apkārt kaut kas notiek, bet visi to noliedz sakot, tās ir tikai Tavas iedomas.
  Ilgstoši dzīvojot šādā situācijā cilvēka psihe sāka meklēt izeju. Un vienīgā izeja, kura ļāva palikt dzīvam bija kāda arhetipa atdzīvošanās. “Es esmu Napoleons” – bija viens no tiem. Ja ar to izdzīvošanai pietika, tad zemapziņa tālāk negāja.
  Ja nepietika, psihe bruka aizvien tālāk. Līdz pat galējam arhetipam. To nenosaukšu, ceru, ka paši sapratīsiet.
  Ļoti liela daļa psihiatrisko slimnīcu klientu padomju laikā tika radīti šādi. Ceru, ka beidzot to sāks atzīt arī paši psihiatri.

 14. Deviņdesmitajos gados bija visiem pieejama izstāde ar dokumentiem, kas apliecināja, cik un kurus uz GULAG nometnēm palīdzējis aizsūtīt Otto Skulme, Džemmas tēvs. Un kas ta bija? Kāda traģēdija Skulmju dinastijā? Ne izdzīvojušie upuri Otto žņaudza, ne pats aiz sirdsapziņas lēca Daugavā vai līda cilpā. Vai tādēļ Padomju varas pārņēmēji Otto Skulmem Latvijas austāko apbalvojumu nepiešķīra?
  Tā ka, Džemmas argumenti ir nepārliecinoši.

 15. Ir beidzot jāpieliek punkts. Jāiedod pāris mēneši laika, lai grēcinieki, kas ir tajā kartotēkā iekļauti, paši var atzīties, un pēc tai kartotēkai ir jābūt brīvi pieejamai visiem, kam par to ir interese. Kartotēkas izpētes komisijas gala slēdzienu nebūtu par ļaunu publiskot masu mēdijos. Vēl varbūt derētu visiem tiem, kas ierosina sadedzināt šo kartotēku vai slēgt tai brīvu sabiedrības pieeju iekārtot pēc esošās kartotēkas parauga čekas ziņotāja vai aģenta kartīti un kā atsevišķu pielikumu vai papildinājumu pievienot esošajai kartotēkai, lai tauta varētu redzēt savus mūsdienu varoņus, kuri kaut kādu iemeslu dēļ ir gatavi izņīcināt nozīmīgus vēstures avotus, vai liegt tiem brīvu pieeju vēstures izpētei. No savas vēstures nav jākaunās. No tās iegūtās pieredzes ir jāizdara secinājumi un jāiet tālāk noslēdzot rēķinus ar pagātni, lai tā turpmāk netraucētu tālākai valsts attīstībai, ja nevēlamies, lai mūsu Latvija neatgriežami un nenovēršami pārvērstos par Sūnu ciemu.

 16. Skulme Džemma ir tautas nodevēja un komunistu padauza !!! Lai paskatās savus nesenos arhīvus kā slavēvēja krievus un komunistus . Pretīgi skatīties uz to komunistu atraugu tāpat kā uz Rubiku ,Ždanoku un Žirinovski . Visi jājās vienā mājā .

 17. Kad tiesāja mākslinieku Jurģi Skulmi par pretpadomju aktivitātēm , apsūdzēto nosodīt tiesas zālē ieradās ,,radošās inteliģences,, pārstāvji ,arī kāda izskatīga slaida blondīne, viņa radiniece kas runu beidza ar vārdu -manjaks.Tiesas zālē sēdošais čekists visu rūpīgi pierakstīja kā runātāji centās viens otru pārspēt tā nodrošinot sev nākotnē kādu ceļojumu uz ārzemēm un citus labumus.Šo gadījumu izcili aprakstīja advokāts Grūtups.

 18. =Diskusijas par to, vai publiskot Valsts drošības komitejas aģentu kartotēku jeb tā dēvētos čekas maisus, ļauj nostumt malā citus, daudz būtiskākus jautājumus, intervijā raidījumam “LNT Ziņu TOP 10” saka gleznotāja Džemma Skulme.=
  Nu nav pareizi un sākums visām problēmām ir čekas maisi – to atvēršana izsitīs pamatus arī 3 A veidotajai šodienas Latvijas valsts uzbūvei – skaties Sudrabas ”izmeklēšanas” komisijas formālo darbu un faktisko pretestību tam.
  Lieciet uz balsošanu jau šodien Saeimā par maisu izbēršanu un dzirdēsiet tik daudz atrunu pētīs, domās…Gaidīs vasaru, tad būs saulains, papīrīši varēs ”izbalēt” – jāgaida rudens… tad lapas birs., labāk ziemā…

 19. Skulmei “dzelžaina loģika” , gluži kā pirms 1990.g.4.maija balsojuma, kad VDK priekšnieks Johansons pats esot piedāvājis atklāt ziņotāju uzvārdus. Toreiz auseklīši nevēlējās bojāt tautai svētkus:” – To gribēja atklāt Edmunds Johansons, bijušais VDK priekšsēdētājs. Deputāti viņu uzaicināja uz sēdi, lai viņš nosauktu šos čekas aģentus. Tomēr deputāti izšķīrās, ka nevajag viņus nosaukt. ” Raits Valters: “Tādi mēs bijām – uzasināti” ( nra.lv)

 20. Visi Latvijas mediji šobrīd cenšas apgriezt procesu kājām gaisā. Tiek radīta sajūta, ka čekas upuru vispār nav bijis. Nav publicēts neviens bijušā vajātā raksts. Kaut patiesībā bija jāsāk tieši ar tiem.
  No juridiskā viedokļa nav nekāda nepieciešamība par čekas maisiem vispār runāt – upuru liecību taču nav!

 21. Un vispār jau nav runa tikai par čekas stukačiem. No varas ir jāatstumj visa padomju okupācijas nomenklatūra, kura ir izveidojusi savu sociālisma – kapitālisma himēru un joprojām aktīvi darbojas pret Latvijas valsts un latviešu tautas interesēm. Viņi saprot, ka par saviem noziegumiem pret latviešu tautu var tikt tiesāti Tribunālā, tāpēc gvelž, ka ar čekas stuakačiem lepojas un tos ciena, ka “nevajagot raganu medības”, ka tas “nenākšot par labu latviešu tautai”, ka “esot svarīgākas lietas” un tamlīdzīgus melus. Nesakārtota valsts ir tiešas sekas tam, ka pie varas visu laiku bija padomju okupācijas nomenklatūra un ka viņi radīja mentālo gaisotni, kas balstās uz meliem, krāpšanu, blatiem, nelietību un zagšanu. Valstī uzplaukums ir iespējams vien tad, kad šī padomju okupācijas nomenklatūra ar viņas mentalitāti un ideoloģiju tiks neatgriezeniski un ar kaunu nobīdīta malā.

 22. Ko tad šamējā tā satraukusies! Pati taču labi zina,ka viņas vārdiņš arī tur IR.
  Necenties ar nevainīgu balstiņu te čiepstēt.

 23. Kad grupa Helsinki-86 nāca klajā ar savu memorandu, tad “padomju radošā inteliģence” nekavējoties uzrīkoja savu “radošo plenumu”, lai atšķaidītu un degradētu Helsinki-86 memorandu. Toreiz, lai reformkomunisti un pārējā padomju okupācijas nomenklatūra saglabātu savu ietekmi un varu, sākās masveida demagoģija par “nevajag raganu medības” un tamlīdzīgi. Tagad notiek tieši tas pats – šī postpadomju “radošā inteliģence” masveidā sāk savu demagoģijas kampaņu un atkal skan viņu melīgās balsis. Kas tik atkal netiek no viņiem dzirdēts – viens šis “radošais” nelietis pat aizrunājas tik tālu, ka viņš lepojas ar čekas stukačiem un tos ciena, citi atkal gvelž, ka “nevajag raganu medības”, citi stāsta, ka čekas maisi esot jāsadedzina, vēl citi gvelž, ka čekas maisus nevajagot publicēt, ka “tas nākšot pa labu latviešu tautai”. Kārtējo reizi šī “padomju radošā inteliģence” gāž savu nelietīgo melu un demagoģijas gūzmu. Tāpat kā Atmodas sākumā, jūtams ka šī “padomju radošā inteliģence” darbojas organizēti no viena kopēja vadības centra un kārtējo reizi pret latviešu tautas kopējām interesēm. Kārtējā apzinātā, organizētā sabotāža pret latviešu tautu un padomju okupācijas nomenklatūras interesēs.

 24. nepatīk man šī sieviete…..nepatīk un viss.

 25. Te nav vairs ko diskutēt, maisus jāveŗ vaļā tūlīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+