Vakar Armēnijas ziemeļrietumos esošajā Gjumri pilsētā tūkstošiem cilvēku piedalījās Krievijas armijas karavīra nogalināto sešu cilvēku bērēs.
Vakar Armēnijas ziemeļrietumos esošajā Gjumri pilsētā tūkstošiem cilvēku piedalījās Krievijas armijas karavīra nogalināto sešu cilvēku bērēs.
Foto – AFP/LETA

Slaktiņš šokē Armēniju 5

Armēnijas sabiedrībā sašutumu un nicinājumu izraisījis Krievijas armijas karavīra Valērija Permjakova nedēļas sākumā pastrādātais slaktiņš valsts otrajā lielākajā pilsētā Gjumri.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Krievijas karavīrs nakts aizsegā nogalināja sešus vienas ģimenes locekļus, tostarp divus gadus vecu meiteni. Kamēr Armēnijas un Krievijas tiesībsargājošo iestāžu atbildīgās amatpersonas risina jautājumu, kurai pusei uzticēt Permjakova tiesāšanu, Gjumri ielās izgāja tūkstošiem cilvēku, kuri pieprasīja, lai Krievija izdod Armēnijas atbildīgajām iestādēm slepkavu, kurš savu vainu jau atzinis.

Slepkava atzīst savu vainu

Armēnijas otrajā lielākajā pilsētā Gjumri, kas atrodas 120 kilometrus uz ziemeļiem no valsts galvaspilsētas Erevānas, ir Krievijas militārā bāze, kurā izvietoti aptuveni pieci tūkstoši karavīru. Tur dienestā atradās arī 19 gadus vecais Permjakovs, kurš pagaidām nezināmu iemeslu dēļ pastrādāja šaušalīgo slaktiņu. Naktī uz 13. janvāri viņš iebruka vietējo Gjumri iedzīvotāju mājvietā un ar Kalašņikova automātu nošāva pusmuža pāri, kā arī viņu dēlu un meitu, dēla sievu un divus gadus veco mazmeitu. Permjakovs arī sadūra sešus mēnešus veco pāra mazdēlu, kurš spēja izdzīvot un šobrīd atrodas slimnīcā, informē radio “Brīvā Eiropa” interneta vietne. Pastrādājis šo zvērību, Krievijas armijas karavīrs tajā pašā naktī mēģināja bēgt no valsts. Tiesa, uz Armēnijas un Turcijas robežas, kuru Permjakovs bija iecerējis šķērsot, viņu aizturēja Krievijas Federālā drošības dienesta robežsargi, kuri slepkavu nogādāja atpakaļ militārajā bāzē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Armēnijas izmeklētāji šobrīd vēl tikai mēģina noskaidrot slepkavības motīvus. Nav arī zināms tas, vai Permjakovam vispār bija kāds sakars ar cilvēkiem, kurus viņš noslepkavoja. Krievijas laikraksts “Moskovskij komsomoļec” ziņo, ka iepriekš, dienējot Čitas apgabalā, Permjakovs, kuru viņa biedri nodēvējuši par “normālu, draudzīgu puisi”, mēģinājis bēgt no turienes militārās bāzes.

Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu īsi pēc traģēdijas piezvanīja savam Armēnijas kolēģim Sejranam Ohanjanam, lai izteiktu “visdziļāko līdzjūtību nogalināto tuviniekiem”, informē Krievijas ziņu aģentūra “RIA Novosti”. Šoigu arī piesolīja “visu iespējamo palīdzību un atbalstu nogalināto ģimenēm”. Savukārt Krievijas Aizsardzības ministrija izveidojusi īpašu komisiju nozieguma izmeklēšanai.

Prasa taisnīgu tiesu

Sākotnēji Armēnijas ģenerālprokuratūra izplatīja paziņojumu, kurā norādīja, ka, visticamāk, slepkava netiks izdots Armēnijas varas iestādēm. “Krievijas konstitūcija nosaka, ka Krievijas tiesībsargu aizturēti Krievijas pilsoņi, kas tiek turēti aizdomās par noziegumu pastrādāšanu, nedrīkst tikt nodoti citai valstij,” tika teikts Armēnijas ģenerālprokuratūras izplatītajā paziņojumā. Šāds paziņojums izpelnījās vietējo iedzīvotāju asu nosodījumu. Nedēļas vidū Gjumri pilsētas ielās vērienīgā demonstrācijā izgāja tūkstošiem cilvēku. Gan pie Krievijas militārās bāzes ieejas, gan pilsētā esošā Krievijas ģenerālkonsulāta viņi skandēja saukļus “Kauns!” un “Mēs esam kungi savā zemē!”, kā arī pieprasīja, lai Krievija atvainojas Armēnijai par Permjakova pastrādato slaktiņu un lai nozieguma izmeklēšanu veic Armēnijas tiesībsargājošās iestādes. Demonstrāciju laikā cilvēki ar automašīnām apbraukāja valsts iestāžu ēkas, kas atrodas Gjumri, lai pie tām paustu savu sašutumu par notikušo. Daļa demonstrantu mēģināja ielauzties pilsētā esošās Krievijas militārās bāzes galvenajā štābā. Taču viņus no tā atturēja lielais skaits policistu, kas bija izvietoti ap bāzi, kurā atrodas Permjakovs. Demonstranti pieprasīja, lai tiesas priekšā stājas ne tikai pats Permjakovs, bet arī viņa komandieri, informē radio “Brīvā Eiropa” interneta vietne.

Reklāma
Reklāma

Bāzu līgumu nepārskatīs

Jau nākamajā dienā pēc vērienīgajām demonstrācijām Armēnijas ģenerālprokurora Gevorga Kostanjana nostāja mainījās. Vakar viņš paziņoja, ka “noziedznieks tiks tiesāts Armēnijas teritorijā” un ka “mums būs iespējas sekot līdzi šai prāvai”. Vietējo žurnālistu taujāts par to, vai Armēnija nodos izmeklēšanu Krievijas pusei, Kostanjans apgalvoja, ka “Armēnija nevienam neko nenodod”. Armēnijas mediji ziņo, ka vakar vietējie izmeklētāji pirmo reizi nopratināja Permjakovu, kurš jo­projām atrodas Krievijas armijas bāzē. Turklāt, kā skaidroja Armēnijas ziņu aģentūras interneta vietne “armenpress.am”, 1997. gadā starp Armēniju un Krieviju parakstītais līgums par Krievijas militāro spēku klātbūtni Armēnijā nosaka, ka Krievijas armijas karavīri, kuri tiek turēti aizdomās par noziegumu pastrādāšanu ārpus bāzes teritorijas, ir jānodod Armēnijas tiesībsargājošajām iestādēm.

Tikmēr Armēnijas politiķi aicinājuši sabiedrību neļauties provokācijām un apstiprinājuši, ka traģēdija nebūs iemesls, lai valsts pārskatītu noslēgtos līgumus ar Krieviju par tās militāro bāzu uzturēšanu Armēnijas teritorijā. 2010. gadā Armēnija un Krievija pagarināja līgumu par Krievijas militārās bāzes uzturēšanu Gjumri pilsētā līdz 2044. gadam. Šādu soli kritizēja prorietumnieciskie politiķi, kuri apgalvoja, ka līgums piešķir Krievijai pārāk lielu teikšanu pār Armēnijas iekšpolitiku.