Uncategorized

Slapjā laika dēļ klāt kartupeļu puve; kā saglābt ražu?0


Kartupeļu lakstu puve,
Kartupeļu lakstu puve,
Foto – VAAD, A.M.Plukse

Kartupeļu laukos pēdējās nedēļas laikā vērojams straujš kartupeļu lakstu puves attīstības pieaugums, līdz ar to lauksaimniekiem vēlams sākt lauku profilaktisko smidzināšanu.

Kā liecina informācija VAAD mājaslapā, jūlija pirmajā nedēļā gan mazdārziņos, gan lielākos kartupeļu stādījumos konstētas kartupeļu lakstu puves Phytophthora infestans, kā arī kartupeļu lapu sausplankumainība Alternaria solani.

Saglabājoties līdzšinējiem mitruma apstākļiem un gaisa temperatūrai, kartupeļu lakstu inficēšanās turpināsies, norāda VAAD. Lielāks inficēšanās risks ir kartupeļu platībās, kur tie stādīti vairākus gadus pēc kārtas vai arī iepriekšējos gados bija izplatīta kartupeļu lakstu puve.

Kartupeļu lakstu puve ir viena no postošākajām kartupeļu slimībām, kuru ierosina īpaša sēnīte. Infekcijas gadījumos slimības ierosinātājs pārvietojas uz kartupeļu bumbuļiem, un to glabāšanas laikā var iet bojā liela daļa ražas, kā arī tiek bojāta kartupeļu kvalitāte.

Kā norāda dienestā, pirmo apstrādi kartupeļu stādījumos ar fungicīdiem ieteicams veikt, kad kartupeļu lakstu augstums ir 15 līdz 30 centimetri. Nākamie miglojumi ieteicami ar septiņu līdz desmit dienu intervālu. Īsāks starplaiks starp apstrādēm ar fungicīdiem jāievēro tad, ja kartupeļi ļoti strauji aug, ir kartupeļu lakstu puves uzņēmīga šķirne, silts un mitrs laiks, kā arī ja slimība ļoti strauji attīstās.

Latvijā Augu aizsardzības līdzekļu reģistrā ir iekļauts plašs fungicīdu klāsts kartupeļu lakstu puves ierobežošanai. Izvēloties pareizu fungicīdu un veicot kvalitatīvu, savlaicīgu smidzinājumu, šo slimību var veiksmīgi ierobežot.

Plašāku informāciju var iegūt dienesta mājaslapā vai pie reģiona speciālistiem.

jau ziņots, ka Latvijā kartupeļu stādījumu platības un kopraža 2016.gadā samazinājās attiecīgi par 6,1% un 1,2%, bet to vidējā ražība no viena hektāra pieauga par 5,2%.

LA.lv
LA
LA.LV
Uncategorized
LIDO plāno izvērst jaunus ēdināšanas konceptus
9. augusts, 2018
LA
LA.LV
Uncategorized
Vēlēšanām iesniegti vēl trīs kandidātu saraksti
6. augusts, 2018
LE
LETA
Uncategorized
KNAB par nelikumīgu informācijas iegūšanu visbiežāk sodījis VID amatpersonas
4. augusts, 2018

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Ekonomika
Apstiprināts lielākais ES fondu projekts – Latvijas dzelzceļa elektrifikācija
8 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Latvijā palaists pirmais 5G internets LMT tīklā un iedarbināts pirmais 5G rūteris
40 minūtes
LE
LETA
Latvijā
IKVD min, kur varētu būt notikuši pārkāpumi LU rektora vēlēšanās
2 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Tiesa Francijā noraida prāmja “Estonia” katastrofas upuru tuvinieku prasību
38 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM: Rīgas domei būs jāskaidro līgums ar atkritumu apsaimniekotāju “Tīrīga”
1 stunda