×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
4. augusts, 2014
Drukāt

Slavenības dzimst Dublinā un Bostonā; pārceļas uz Ņujorku un Parīzi

Ekrānšāviņš no livescience.comEkrānšāviņš no livescience.com

Gribat kļūt ievērojams? Protams, nekaitēs mazliet talanta, taču vēl ir vērts piedzimt Bostonā un dzīves laikā pārcelties uz Ņujorku, norāda Teksasas universitātē veikta pētījuma autori.

Zinātnieku grupa izpētījusi, kurās pasaules vietās visbiežāk dzimuši un dzīvojuši ievērojami cilvēki. Pētījums aptver 2011 gadus ilgu periodu – no mūsu ēras sākuma līdz 2012. gadam, no ķēniņa Dāvida līdz mazulītei Popijai Bārlovai, dejotājas Donas un dziedātāja Gerija Bārlovu 2012. gadā nedzīvi dzimušajai meitiņai.

Atsevišķus pētījuma rezultātus jau bija iespējams paredzēt – piemēram, to, ka savulaik pasaules kultūras centrs bija Roma, ka Parīze un Ņujorka ir mūsdienu talantu magnēti, taču pētījuma vadītājs Maksimiliāns Šihs norāda, ka viņu mērķis ir attēlot ne tikai ievērojamu cilvēku dzimšanas vietas, bet arī to, kā talanti pārvietojas, kuri punkti pasaules kartē viņus pievilina visvairāk. “patiesībā šajā pētījumā mēs pirmo reizi vērojam, kā notiek fluktuācijas atsevišķu pilsētu līmenī,” viņš norāda.

Izmantojot Freebase.com sarakstu ar 150 000 ievērojamu cilvēku vārdiem, Šihs kopā ar kolēģiem rūpīgi iezīmēja katra dzimšanas un nāves vietu, atzīmējot arī tās vietas, kurās viņi izvēlējušies dzīvot. Kaut gan ne vienmēr dzīves vai nāves vieta bijusi saistīta ar brīvprātīgu izvēli, kā liecina atzīmes par koncentrācijas nometnēm, kaujaslaukiem un aviokatastrofu vietām.

Pētījums atklāj interesantu tendenci: atsevišķās valstis, kā Francijā, dominē viens centrs – Parīzē koncentrējas 70% ievērojamo šis valsts iedzīvotāju. Turpretī citās valstis, kā Vācijā, veidojas vairāki mazi pudurīši – nevienā Vācijas pilsētā vienlaikus nav mituši vairāk kā 20% šīs zemes ievērojamo iedzīvotāju.

Londona, Alpi un Franču Rivjēra ir vietas, uz kurām ievērojami cilvēki tiecas dzīves laikā pārcelties, norādīja Šihs, turpretī lauku apvidi, Dublina un Edinburga arvien eksportējušas vairāk slavenību nekā saņēmušas pretī.

Salīdzinoši ASV pievilcīgākās pilsētas ir Ņujorka, Losandželosa, Atlanta, Nešvila un Vašingtona, kamēr no Bostonas, Filadelfijas, Čikāgas un Jaunorleānas slavenības vairāk pārceļas prom, nekā šajās pilsētās apmetas uz palikšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+