Uncategorized

Slavēt ar mēru, stingrs “nē” un citi amerikāņu profesores Robinas Bermanes ieteikumi bērnu audzināšanas lietās0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Shutterstock

Robina Bermane ir psiholoģe, psihiatrijas profesore Kalifornijas Universitātē Losandželosā (ASV) un mamma trim bērniem. Amerikā par bestselleru kļuvusi viņas grāmata: “Hate Me Now, Thank Me Later” – “Neieredzi mani tagad – vēlāk pateiksies”. Lūk, portāls Marieclaire.ru ir radis iespēju ielūkoties profesores grāmatas lapaspusēs un apkopojis 10 viņas ieteikumus bērnu audzināšanas jautājumos!

1. Nav vērts censties draudzēties ar bērnu

“Mēs – iztapīgā vecāku paaudze, kuriem spēj uzstāt pašu bērni,” atzīst grāmatas autore. Viņa apgalvo, ka bērnam ir svarīgi vecāka sejā saskatīt nevis draugu, bet autoritāti, līderi, padomdevēju, kurš spēj atbalstīt un palīdzēt. Un vēl viņš var stingri aizliegt un neizdabāt kaprīzēm, cienot bērna jūtas un vajadzības.

2. Stingrs “nē”

Bērnam ļoti nepieciešamas skaidras robežas, kas palīdz regulēt viņa uzvedību. Turklāt ir svarīgi, ka bērnam “ir tiesības uz jebkurām jūtām, taču ne uz jebkādu uzvedību”. Vecāku uzdevums ir iemācīt un iedvesmot, taču ne kaunināt un sodīt. Turklāt vecāku teiktam “nē” jābūt kā likumam. Tam jānozīmē “viennozīmīgi nē”, nevis “iespējams”.

3. Ļauj bērnam gūt pieredzi

Ir noderīgi dažas reizes nokrist, sasist ceļgalu, kaut ko saplēst, lai iemācītos patstāvīgi pārdzīvot negatīvās emocijas un sarūgtinājumu. Ja pret bērnu attieksies kā pret kristāla vāzi, viņš izaugs pārāk trausls un nepielāgojies visai skarbajai dzīves realitātei.

4. Slavē ar mēru

Esi patiess slavinājumos. Bērnu slavē tikai par īstiem sasniegumiem un centieniem. Visam jābūt ar mēru. Bērni, kurus pārāk bieži un par jebkuru nieku bērnībā slavē, nolaidīs rokas grūtībās arī turpmākā dzīvē, viņi nespēs pieņemt kritiku un būs atkarīgi no citu domām.

5. Kļūsti pieaugušāks arī pats

Nekas tik ļoti neietekmē bērna psihi, kā vecāku emocionālā nestabilitāte. “Kļūsti par tādu vecāku, par kādu esi sapņojis visu dzīvi, – sākumā sev pašam, bet pēc tam – bērniem,” iesaka Bermane.

6. Seko līdzi saviem vārdiem

Pirmajos dzīves gados bērns nespēj atšķirt realitāti no izdomājumiem. Tāpēc visu tevis sacīto bērns uztver kā patiesību. Ja viņu nosauksi par nepaklausīgu, neizturamu, sliņķi utt., visticamāk, ka viņš tam arī noticēs un par tādu arī kļūs. “Šie vārdi ietekmēs viņa personību agrāk, nekā viņš varēs uzdot jautājumus, vai tā ir patiesība vai meli,” skaidro profesore.

7. Ļauj bērnam būt bērnam

Nesteidzini viņu kļūt pieaugušam. Nepārslogo viņu ar dažādām nodarbēm un pulciņiem. Bērniem nav laika garlaikoties – tajā slēpjas problēma. “Garlaicība – iespēju noliktava,” grāmatā min tās autore. “Kā bērni var tikt skaidrībā ar sevi, ja viņiem nav laika pabūt vienatnē ar sevi?” norāda Bermane. Neviens pulciņš neaizstās sirsnīgu kopābūšanu ģimenes lokā!

8. Ģimenes tradīcijas – tavs “viss”

Vakariņas ģimenes lokā, filmu skatīšanās un ēst gatavošana, ceļojumi… Tas viss – pamatu pamats drošībai, tā ir pati “augsne”, kas bērnu atbalstīs visu dzīvi. “Bērns ar skaidru sajūtu “mēs” kļūst spējīgs attīstīt sevī skaidru sapratni par savu “es”,” skaidro psiholoģe.

9. Godīgums un konsekvence

Lai audzināšana būtu veiksmīga, lai saikne ar bērnu būtu cieša, viņam ir jātic vecākiem. Un to var sasniegt tikai tad, ja tu patiešām būsi godīgs.

10. Mazāk teksta

Saistītie raksti

“Mazāk runā, sašaurini izvēli un izvēlies vienkāršus formulējumus”, lai bērnam tevi būtu vieglāk saprast.

 

LA.lv
LE
LETA
Uncategorized
Mihaela Šūmahera “Ferrari” pārdots izsolē par rekordcenu
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Stalone noliedz apsūdzības seksuālā uzbrukumā kā “smieklīgas”
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Berluskoni nebūs jāuztur bijušā sieva, škiroties no 1,4 miljoniem eiro mēnesī
16. novembris, 2017

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Sociālās mājas būvniekus Bolderājā pārsteidz uzietā padomju armijas munīcijas noliktava
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
4 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Naktī Purvciema iedzīvotājs sēž uz vakts un pieķer riepu dūrēju 1
2 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Koalīcijā runāšana caur puķēm tāpat neko nedod
7 stundas