×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
4. marts, 2016
Drukāt

VIDEO: “Trasta komercbankas” klientu glābšanai neizmantos budžeta naudu

Foto - LETAFoto - LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēteris Putniņš

Pēc Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) ierosinājuma Eiropas Centrālā banka (ECB) nolēmusi atņemt licenci AS “TRASTA KOMERCBANKA”.

Kā intervijā “Latvijas Avīzei” atzīst FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš, banka ilgstoši pieļāvusi nopietnus pārkāpumus un trūkumus vairākās svarīgās bankas darbības jomās. Bankas akcionāri ilgstoši nav spējuši palielināt bankas kapitālu, tādējādi banka neievēroja Eiropas Savienības dalībvalstu komercbankām noteiktās prasības. FKTK nav bijis skaidrs, ar ko banka grib nodarboties un kādus klientus apkalpos. Tāpēc neesot brīnums, ka jau ilgāku laiku banka strādā ar zaudējumiem.

Viens no būtiskiem trūkumiem ir noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, par ko aizvadītajos gados banka sodīta jau vairākkārt.

Pēc FKTK novērtējuma, banku vairs nav iespējams glābt sabiedrības interesēs. Un neesot arī vajadzības, tāpēc ka šīs bankas aktīvi veido tikai 1,3% no kopējiem Latvijas banku sektora aktīviem. Pagājušā gada nogalē pēc aktīviem tā bija 13. lielākā banka Latvijā.

Pēters Putniņš saka, ka bankas slēgšana nekā neiespaidošot arī Latvijas banku sistēmu. Arī bankas klientiem par saviem noguldījumiem Viņaprāt nebūtu pārlieku jāuztraucas.

“Atšķirībā no citām bankām, šajā nav palikusi vien tukša čaula, no kuras vairs nav ko paņemt. ” – piebilst FKTK priekšsēdētājs, “No aptuveni 5800 klientiem, kuriem ir noguldījumi šajā bankā, tādu, kas pārsniedz valsts garantētos 100 000 eiro, ir vien 265 klientiem. No tiem 59 ir Latvijas rezidenti, tostarp 44 privātpersonas un 15 juridiskas personas. Savukārt 206 ir nerezidenti, to skaitā 52 privātpersonas un 154 juridiskas personas.

Pēters Putniņš pauž pārliecību, ka bankas likvidācijas gaitā tiks atmaksāta arī lielākā daļa no tiem noguldījumiem, kas pārsniedz valsts garantēto summu.

Slēgtās “AS “Trasta komercbanka” garantēto atlīdzību izmaksai, pēc pašreizējiem aprēķiniem, ir nepieciešami apmēram 67 miljoni eiro. Bankai ir pietiekami likvīdie aktīvi, tāpēc nebūs nepieciešami Noguldījumu garantiju fonda līdzekļi vai valsts budžeta nauda. Noguldījumu garantiju fondā pašlaik uzkrāti vairāk nekā 100 miljoni eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+