×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
21. janvāris, 2014
Drukāt

Rēzeknē piena produktu vietā top slēpes medniekiem (5)

Foto - Andris GrīnbergsFoto - Andris Grīnbergs

Rēzeknietis Uldis Pildigovičs pierādījis, ka ar lielu uzņēmību un neatlaidību savu nišu uzņēmējdarbībā var atrast arī pensionārs jau cienījamos gados. Bijušā Rēzeknes piena kombināta teritorijā necilā ēkā viņš iekārtojis nelielu ražotni, kur pēc klientu pasūtījumiem meistaro slēpes medniekiem un bērniem, ragavas zemledus makšķerniekiem, medniekiem un bērniem, laivas un jahtas atpūtniekiem.

– Nav gadījies dzirdēt, ka Latvijā vēl kāds meistarotu mednieku slēpes. Kā radās tāda ideja?


– Tā nenāca kā spožs zibens, patiesībā bija ilgu meklējumu ceļš. Līdz mednieku slēpēm nekad nenonāktu, ja iepriekš jau nebūtu darinājis airu laivas un jahtas. Draugi mednieki, zinot, ka esmu urķīgs pēc dabas un cenšos visu ko meistarot, atkal un atkal skubināja pamēģināt uztaisīt mednieku slēpes, līdzīgas, kādas redzētas Krievijas filmās un ko no šīs kaimiņvalsts ieved Latvijā – daudz platākas nekā parastās slēpes, bet īsākas.

Kādā reizē, kad darināju airu lāpstiņas, ienāca prātā, ka no finiera iznāktu arī labas slēpes. Atcerējos bērnības gadus, kad no žoga dēļiem uztaisīju kaut ko līdzīgu slēpēm. Atdzīvojās toreizējais puiciskais gars, nelikos mierā tik ilgi, kamēr pirmais slēpju pāris bija gatavs. Tad nākamais, vēl un vēl, pieprasījums bija tik liels, ka visus pasūtījumus nemaz nespēju izpildīt. Tagad manas gatavotās slēpes izmanto mednieki visā Latvijā.

Kāds mednieks apgalvo, ka slēpes esot gandrīz neaizstājamas caunu medībās, vairāki dalās savos piedzīvojumos citu meža zvēru medībās.

– Kāpēc tieši no finiera?


– Man kā ražotājam svarīgi, lai izejmateriāls nav tālu jāved. Es kompānijas “Latvijas finieris” meitasuzņēmumā “Verems”, kas sekmīgi strādā Rēzeknes pievārtē, iegādājos plāno finieri. Tad ar presformas palīdzību vairākas finiera loksnes tiek salīmētas, izveidojot saplāksni, un no tā savukārt – slēpes jau vajadzīgajā formā. Saplāksnim piemīt augstas fizikāli mehāniskās īpašības un ir izcila masas un mehānisko stiprības rādītāju attiecība, saplāksnis ir ūdensizturīgs. Slēpju apakšu apstrādāju ar plastmasu, bet virspusi nokrāsoju.

– Daudzi cilvēki neriskē kļūt par uzņēmējiem, atrunājoties, ka ir nepārvaramas grūtības.


– Kad biju Rēzeknes internātskolas direktors, arī reiz pažēlojos, ka ir ļoti grūti. Bet saņēmu atbildi – tāpēc jau tevi iecēla par direktoru, lai grūtības pārvarētu. Kad mednieki mani mudināja meistarot viņiem piemērotas slēpes, es ļoti labi apzinājos grūtības, kas būs jāpārvar. Piemēram, kā izgatavot mednieku zābakiem piemērotus slēpju stiprinājumus jeb tā sauktās lamatiņas, lai slēpe labi turētos pie kājas. Izdomāju! Bet tos medniekus, kuri neticēja, ka, ja tā var sacīt, gandrīz mājas ap­stākļos iespējams izgatavot mežam piemērotas slēpes, es pārliecināju ar kvalitatīvu preci. Finiera sa­plākšņa slēpes ir stiprākas un vieglākas par parastajām koka slēpēm.

– Jūs kā ražotājs ne­esat aizmirsis par bērniem.


– Es taču nedrīkstu aizmirst, ka daudzus gadus esmu bijis sporta skolotājs un slēpošanas instruktors. Kad ģimenes man lūdz izgatavot savām atvasēm slēpes vai ragavas, ar prieku atsaucos. Vēl jo vairāk tāpēc, ka mūsu valstī par šāda bērnu inventāra ražošanu nav padomāts. Bērnu slēpes un ragavas ieved no Somijas, Igaunijas un citām valstīm, mednieku slēpes – galvenokārt no Krievijas. Taču veikalos slēpes un ragavas ir dārgas, es savus ražojumus pārdodu divreiz lētāk.

– Dzirdēju, ka zemledus makšķerniekiem meistarojat ragavas nevis ar divām, bet gan trim sliecēm.


– Taisnība. Ar trim sliecēm ragavas tik ļoti negrimst sniegā. Savukārt medniekiem, kam no meža jādabū ārā nomedītie zvēri, izgatavoju lielākas ragavas, kam var likt priekšā kādu vilcēju ar motoru.

– Latvijā parastās slēpes vairs neražo, jūsu darb­nīca ir neliela.


– Pagaidām neviena rūpnīca uz maniem aicinājumiem neatsaucas. Esmu uzaicināts ar savām mednieku slēpēm piedalīties lielajā izstādē Ķīpsalā marta beigās. Tur apgrozīsies zinīgi un darbīgi cilvēki, kas var dot kādu jaunu impulsu.

Vizītkarte


Uldis Pildigovičs


 Rēzeknes pilsētas mikrouzņēmuma “Latgales pludiņš” īpašnieks;

 nodarbojas ar laivu, jahtu un mednieku slēpju ražošanu;

 76 gadi;

 beidzis Fizkultūras institūtu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Kur var šādas slēpes nopirkt vai pasūtīt?

  2. Vai ir ispējams uzzināt cenas un kontaktus?

  3. Var dabūt kādus kontaktus, ja ir vēlme pasūtīt šādas medību slēpes?

  4. Tadas bija kadreiz manam tetim . Okei !

  5. Vai nebūtu labāk tās taisīt Zemessardzei?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17.0
Alūksne +15.5
Daugavpils +17.7
Saldus +15.4
Liepāja +15.6
Jelgava +16.4
Ventspils +15.1
Limbaži +15
Madona +16.3
Rēzekne +16.4
Draugiem Facebook Twitter Google+