×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Ritma, Ramona
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
16. maijs, 2018
Drukāt

No valsts slēpj algas lielumu. Ēnu ekonomikas “nezāle” izpletusies (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ēnu ekonomika jeb izvairīšanās no nodokļu samaksas un patieso ienākumu slēpšana pērn sasniegusi 22% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Salīdzinājumā ar 2016. gadu ēnu ekonomikas īpatsvars pieaudzis par 1,3%.

Ēnu ekonomikas uzplaukumā vislielāko pienesumu (45,5%) devušas aploksnēs maksātās algas. Pārējo veido peļņas slēpšana (37,2%) un neuzrādītie darbinieki (17,4%).

No tautsaimniecības nozarēm pirmajā vietā ir būvniecība, kur ēnu ekonomikas īpatsvars ir 35,2% apmērā, tai seko pakalpojumi (22,3%) un mazumtirdzniecība (22%). Būvniecības nozarē aptuveni trešdaļu no apsolītā atalgojuma aptuveni trešo daļu darba devēji pērn samaksāja darbiniekiem aploksnēs.

Tā liecina Rīgas Ekonomikas augstskolas mācību spēku un biedrības “Business against shadow economy” jeb BASE (tulk. Bizness pret ēnu ekonomiku) pārstāvju veiktais gadskārtējais un pats svaigākais pētījums par ēnu ekonomikas izplatību Latvijā.

Viens no pētījuma līdzautoriem, Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētā profesors Arnis Sauka atzīst, ka pats satraucošākais esot tas, ka valstī ēnu ekonomika uzplaukusi, kaut arī 2017.gadā salīdzinājumā ar 2016.gadu IKP palielinājies par aptuveni 4,5%, savukārt par 7,7% palielinājušies arī ieņēmumi budžetā. Tautsaimniecībai attīstoties, parasti ēnu ekonomika būtu jāsamazinās. Bet Latvijā gluži otrādi – tā palielinās.

Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors Arnis Sauka, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš un nevalstiskās organizācijas "BASE" valdes locekle Ināra Pētersone piedalās preses konferencē pēc ikgadējās konferences "Ēnu ekonomika Latvijā, kuras laikā prezentēja jaunāko "SSE Riga" Ēnu ekonomikas indeksu Baltijas valstīs. Foto - LETARīgas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors Arnis Sauka, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš un nevalstiskās organizācijas "BASE" valdes locekle Ināra Pētersone piedalās preses konferencē pēc ikgadējās konferences "Ēnu ekonomika Latvijā, kuras laikā prezentēja jaunāko "SSE Riga" Ēnu ekonomikas indeksu Baltijas valstīs. Foto - LETA

Kā LNT raidījumā “”900 sekundes” atklāj ēnu ekonomikas pētnieks, šim uzplaukumam varētu būt vairāki cēloņi. Viens no tiem – valsts pārvaldes iestāžu gaužām vāja uzraudzība. Ēnu ekonomikas mazināšanas pasākumus valdība gan plāno un apstiprina dokumentos. Bet ar to arī darbība beidzas.

Pērn Finanšu ministrija (FM) atvēzējās ambiciozam plānam – līdz 2020. gadam pakāpeniski – par vienu procentpunktu gadā – ierobežot ēnu ekonomiku valstī, samazinot to līdz Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidējam apmēram Īstenojot šo plānu, tā cer ievērojami palielināt ieņēmumus valsts budžetā. Diemžēl daudz kas no plānotā paliek tikai uz papīra. Spriežot pēc 16.maijā ēnu ekonomikas mazināšanai veltītā pasākuma, Finanšu ministrijā īsti nemaz nezina, ko vēl varētu pasākt ēnu ekonomikas mazināšanai valstī.

Finanšu ministre Dana Reizniece -Ozola teikusi, ka līdz šim ministrijas darbība bijusi pievērsta nodokļu nemaksātāju izķeršanai un negodīgas konkurences apkarošanai. Pēc Finanšu ministrijas veiktā pētījuma, kurā, salīdzinot ar Rīgas Ekonomikas augstskolas mācību spēku un BASE pārstāvju pētījumu, bijuši izmantoti citi paņēmieni, pērn ēnu ekonomika esot nevis palielinājusies, bet sarukusi.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš domā, ka cīņā pret ēnu ekonomikas izplatību pienācis laiks meklēt jaunus risinājumus, jo līdzšinējie nav bijuši pietiekami iedarbīgi. Viņš gan vēl cerot uz šogad iesākto nodokļu reformu, kuras ietekmi tautsaimniecībā varēšot novērtēt tikai pēc kāda laika. Cita starpā cerība esot jāsaista ar šogad noteikto 0% likmi tai peļņai, kuru uzņēmumi iegulda attīstībā.

Arī ēnu ekonomikas pētnieks Arnis Sauka cer, ka nodokļu reformas ietekmē varētu samazināties ienākumu slēpšanas apmēri. Mazāk gan esot ticams, ka mazināsies aplokšņu algu apmēri.
Pēc pētnieka domām, otrs iemesls, kāpēc pērn ēnu ekonomika gājusi plašumā, varētu būt uzņēmēju joprojām nevērīgā attieksme pret nodokļu maksāšanu. Pārāk bieži uzņēmēju aprindās valda uzskats, ka maksāt nodokļus nav vērts, tāpēc ka šo naudu valsts pārvaldes iestādēs bezrūpīgi izšķiež apšaubāmiem projektiem. Pēc uzņēmēju paustā, ar šiem nodokļu maksājumiem viņiem jāuztur pārmērīgi liels ierēdņu skaits, dažādu aģentūru un citu nesaprotamu valsts institūciju pastāvēšana, jāapmaksā miljonus vērti valsts pārvaldes darījumi, kuri vēlāk izrādās nesekmīgi.
Cits iemesls, kas veicina ēnu ekonomikas uzplaukumu, ir lielā skaidrās naudas aprite un samērā viegli pieejamā, nelegāli iegūta nauda, kuru var izmantot algu maksājumiem aploksnēs un citām nelikumīgām darbībām.

Viņaprāt, pētījumā iegūtie dati esot nopietns signāls nodokļu politikas veidotājiem un ēnu ekonomikas mazināšanas pasākumu plānotājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Nodokļu maksātājs Atbildēt

  Par cik zivis pūst sākot no galvas,tad vispirms lai lielās valsts zivis parāda un pierāda,ka mani nodokļi tiek izmantoti racionāli un godīgi,nevis izšķērdēti vai nozagti.Kad mēs par to pārliecināsimies,tad arī sāksim maksāt visus nodokļus,bet process būs ilgs un garš,jo ticība valsts godīgumam ir sagrauta un lai to atgūtu būs vajadzīgi gadi.

 2. ceru, ka biedri minēto tekstu atskaņoja pirms pīpēšanas Atbildēt

  Gribu strādāt, kur man pienākošos aploksni atdod man,
  nevis slepeni aizpludina citam ! 😂

 3. Pareizi dara,citādi laupītāji pēdējo kumosu noceļ.

 4. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Draugiem Facebook Twitter Google+