Ekonomika
Īpašums

Slēpj Zolitūdes grausta jaunā īpašnieka vārdu 4


Ar sabrukušā lielveikala “Maxima” ēku Zolitūdē bija savienots toreiz vēl nepabeigtais 12 stāvu dzīvojamais nams.
Ar sabrukušā lielveikala “Maxima” ēku Zolitūdē bija savienots toreiz vēl nepabeigtais 12 stāvu dzīvojamais nams.
Foto – Timurs Subhankulovs

Ēka Zolitūdes traģēdijas vietā izsolīta par 3,9 miljoniem eiro. Jaunā īpašnieka vārds netiek atklāts.

Noslēgusies īpašuma Priedaines ielā 20, Rīgā elektroniskā izsole. Zvērināts tiesu izpildītājs Rolands Veinbergs, kurš pirms mēneša nodeva izsolei šo īpašumu, vakar joprojām neatklāja ne izsoles uzvarētāja vārdu, ne to, cik dalībnieku izsolē piedalījās. Jaunā īpašnieka vārds, izrādās, nav zināms ne projekta attīstītāja SIA “Homburg Zolitude” kreditējošai bankai, kas vērsa piedziņu pret īpašumu, ne līdzīpašniekam Rīgas domei.

“Latvijas Avīze” iepriekš rakstīja, ka tiesu izpildītājs meklē pircēju ekspluatācijā nenodotai augstceltnei Zolitūdes traģēdijas vietā. Tur pirms trīsarpus gadiem, iebrūkot lielveikala “Maxima” jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Ar šo lielveikalu bija savienota vēl nepabeigta 12 stāvu dzīvojamā ēka. Tās piespiedu pārdošanas vērtība – 3,2 milj. eiro – liecināja, ka ēkai tika meklēts pircējs, kas būtu gatavs to attīstīt kā dzīvojamo namu. Iespējamā dzīvojamās ēkas tirgus vērtība varētu būt 4,6 milj. eiro.

Banka jauno īpašnieku nezina

Igaunijā reģistrētās bankas “Aktsiaselts Eesti Krediidipank” Latvijas filiāle, lai gan vērsa piedziņu pret nekustamā īpašuma projekta attīstītāja “Homburg Zolitude” īpašumu, atzina, ka arī bankai kā kreditoram nav zināma izsoles uzvarētāja vārds. Šis nekustamais īpašums nepiederot bankai, tādējādi banka neko nevarot pateikt. “Nekustamā īpašuma īpašnieks atbilstoši Zemesgrāmatas datiem, joprojām ir SIA “Homburg Zolitude” un par tādu joprojām atzīstams Civillikuma izpratnē, kas noteic, ka par nekustama īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās,”, skaidro bankas runas vīrs Artūrs Toms.

Vaicāts par bankas turpmākajām darbībām attiecībā uz Zolitūdes ēku, A. Toms zināja teikt, ka nosolītājam jāveic pirkuma maksas samaksa, pēc kuras zvērināts tiesu izpildītājs vēršas tiesā ar pieteikumu par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja (nosolītāja) vārda. Savukārt pēc izsoles akta apstiprināšanas tiesu izpildītājs veic nepieciešamās darbības pārdotā nekustamā īpašuma nostiprināšanai uz ieguvēja vārda.

Atgādināsim, ka šā gada janvārī “Aktsiaselts Eesti Krediidipank” padome, ņemot vērā bankas jauno stratēģiju, pieņēma lēmumu slēgt bankas Latvijas filiāli un pievērsties turpmākai bankas pakalpojumu sniegšanai vienīgi Igaunijas tirgū.

Rīgas dome gaida vēstuli

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs par izsolīto namu Zolitūdē uzzināja no “Latvijas Avīzes”. Deputāts atzina, ka Rīgas dome kā līdzīpašnieks gaida no jaunā īpašnieka vai administratora vēstuli, kurā cerot izlasīt ne tikai īpašnieka vārdu, bet arī tā nodomus saistībā ar ēku. “Mēs esam gatavi apspriest kopīgu īpašuma apsaimniekošanu. Rīgas dome par savu skatījumu attiecībā uz šī īpašuma perspektīvām izteikusies vairākkārt.” Proti, šī teritorija tiks attīstīta kā piemiņas vieta ar apstādījumu un dabas teritorijas zonējumu.

Zolitūdes traģēdijā cietušo un bojāgājušo tuvinieku izveidotās biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītāja Regīna Ločmele-Luņova atturējās no komentāriem, uzsverot, ka būtiski noskaidrot pircēja izcelsmi – vai tas ir “neatkarīgs investors” vai “spēki, kas bija iesaistīti Zolitūdes traģēdijā pirms izsoles”. Biedrības pārstāve jau iepriekš pauda bažas, ka izsole tiek organizēta, lai ēkas attīstītājs varētu izvairīties no kompensāciju maksāšanas cietušajiem.

LA.lv