×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
21. janvāris, 2014
Drukāt

Noņemsim no politikas nost jebkādu radikālismu. Saruna ar Aināru Šleseru (46)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Pārņemot reģionālās partijas “Vienoti Latvijai” vadību, uz Latvijas politiskās skatuves atgriezies kādreizējais satiksmes ministrs Ainārs Šlesers. Ar sev raksturīgo neizsīkstošo enerģiju un pašpārliecinātību viņš sola nacionālo izlīgumu, ekonomikas izrāvienu, demogrāfisko pieaugumu, izglītības reformu un daudz ko citu. Kā to panākt? Par to viņš sarunā stāstīja “Latvijas Avīzes” žurnālistiem Voldemāram Krustiņam un Ģirtam Zvirbulim.

V. Krustiņš: – Zinot jūsu raksturu, nojaušu, ka politikā atgriežaties nevis kādu “ideālu” dēļ, bet gan lai darītu kādas pavisam reālas lietas. Ko konkrēti esat iecerējis?


– Man bija iespēja vairāk nekā divus gadus paskatīties uz Latvijas politiku no malas, un tas gan tiešā, gan pārnestā nozīmē bijis svētīgs laiks, jo ļāva saskatīt lietas, kurām šajā valstī vajadzētu notikt savādāk. Es priekš sevis esmu pieņēmis lēmumu dzīvot tikai Latvijā. Un es vēlos, lai arī mani bērni dzīvotu Latvijā. Man ir pieci bērni, no kuriem divi vecākie devušies mācīties uz ārzemēm. Man radās bažas, ka, ja viss turpinās notikt tāpat kā līdz šim, tad vismaz vienu no dēliem es pazaudēšu, jo viņš ir izvēlējies apgūt ar kinoindustriju saistītu specialitāti, bet šajā visnotaļ perspektīvajā jomā Latvijā vairs nav nekādu iespēju. Mums bija Rīgas Kinostudija, kas tika iznīcināta. Palicis tikai nosaukums un vecās filmas. Kad strādāju Rīgas domē, mēs izveidojām kinofondu, kas sedza nelielu daļu no ārvalstu kinostudiju izdevumiem, ja tās izvēlējās filmēt šeit. Tādējādi atbrauca daudzas ārvalstu kompānijas, uzņēma šeit savas filmas, mūsu kinoindustrijas cilvēkiem un dažādu pakalpojumu sniedzējiem tas bija darbs. Ārvalstu kompānijas šeit tērēja lielas summas, no kurām mēs kompensējām aptuveni desmito daļu. Ja viņi te iztērēja miljonu, tad mēs atmaksājām 100 000. Turpinot šādi virzīties, mēs iegūtu līdzekļus arī Rīgas kinoindustrijas atjaunošanai un sava kino attīstībai. Tas ir tikai viens piemērs, kā ar radošiem risinājumiem iespējams radīt darba vietas un gūt ienākumus.

Otra lieta, ko piefiksēju, būdams prom no politikas, bija demogrāfisko problēmu patiesie apmēri. Piemēram, 1988. gadā Latvijā piedzima 41 000 bērnu, tagad piedzimst knapi 20 000. 1988. gadā te dzīvoja 2,6 miljoni iedzīvotāju, bet tagad jau mazāk par diviem miljoniem. Latvija emigrē, izmirst un kļūst par pensionāru valsti. Es piekrītu Einara Repšes teiktajam, ka stabilitāte pārvērtusies stagnācijā.

– Tas viss jau ir zināms. Bet kādu risinājumu jūs piedāvāsiet?


– Nācijas izlīgumu! Noņemsim no politikas nost jebkādu radikālismu! Vēsturiskās bailes no austrumu kaimiņiem ir viens no apstākļiem, kas visvairāk traucē valstij attīstīties. Tādēļ mums pie varas tiek politiķi, kas nespēj piedāvāt risinājumus, kā attīstīt valsti un atgriezt aizbraukušos cilvēkus. Vienīgais, ko viņi spēj, ir draudēt ar pieminekļu nojaukšanu. Jā, mums bija traģiska vēsture, bet tagad ir pienācis laiks domāt par nākotni. Mums ir jāizmanto pozitīvā Vācijas un Somijas pieredze. Šīs valstis savulaik karojušas ar Padomju Savienību, bet spējušas šai vēsturei pavilkt svītru. Tagad Merkele un Putins tiekas, vienojas, bučojas, attīsta kopīgus projektus, būvē rūpnīcas, naftas vadus. Somija zaudēja lielu daļu Karēlijas, bet klusē, jo tai ir skaidra stratēģija, kā nopelnīt, sadarbojoties ar Krieviju. Ļoti precīzi un pragmatiski.

Vēlos īpaši uzsvērt – mums nav jāizvēlas, vai būsim Austrumos vai Rietumos. Mēs esam Rietumi, ES, NATO, Šengenas un pat eirozonas valsts. Mums arī nav jābaidās no kaimiņiem. Tā vietā mums ir jāiekaro jauni tirgi. Ar saviem ražojumiem jāmēģina izspiest vācu, somu, holandiešu preces no austrumu veikalu plauktiem. Ārlietu ministrijai nevis klusiņām jāgatavojas 2015. gada prezidentūrai ES padomē, bet aktīvi jārīkojas, lai aizstāvētu mūsu uzņēmēju intereses austrumos – Ķīnā, Indijā, visās bijušajās NVS valstīs. Jāpasludina Latvija kā biznesa centrs, kas savieno ES un Austrumu tirgu. Ja Latvijā sāks ienākt starptautiskais bizness, tad arī mūsu cilvēkiem pavērsies iespējas labi pelnīt. Mēs jau tagad varam piedāvāt kvalificētu darbaspēku, kas zina trīs četras valodas. Tā ir lieliska perspektīva, lai attīstītos tādas nozares kā, piemēram, eksports, tranzīta bizness, finanšu bizness, jebkāda veida pakalpojumu bizness, tūrisms…

– Netaisos apstrīdēt ekonomikas uzstādījumus. Bet viss samests vienā maisā. Politiskās un nacionālās lietas sajauktas kopā ar ekonomikas idejām. Nav iespējams tā mierīgi pārvilkt svītru, it kā Latvija vēsturiski nebūtu okupēta. Nav iespējams tik viegli aizmirst, ka 
273 000 cilvēku referendumā balsoja par krievu valodu kā valsts valodu. Vai jums nešķiet, ka tas ir latviskumam draudīgi? Man gan šķiet! Tā varbūt ir pagātne, bet tiesībsarga pētījums rāda, ka joprojām 30% krievu skolēnu nevēlas neko mācīties latviešu valodā. Tās taču ir problēmas, kuras nevar un nedrīkst tā vienkārši aizmirst, izlīgt un piedot. 


– Tieši tādēļ es piedāvāju nevis tikai pavilkt svītru pagātnei, bet vienoties par skaidri nodefinētām vērtībām. Okupācija ir bijusi, un neviens to nevar mainīt! Latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda! Punkts! Tas, ka krievu politiķu vidū ir atsevišķi radikāļi, kuri izprovocē šādu referendumu, un pārējie, baidoties zaudēt balsis, aiziet viņu pavadā, protams, nav atbalstāms. Mums ir gan latviešu, gan krievu radikāļi, un kā vieni, tā otri grib dzīvot pagātnē. Vieni nostājas pie lozunga “Latvieti nepadodies – krievi nāk!”, otri – pie “Fašizm neproiģot”. Tādas partijas kā Nacionālā apvienība izdzīvo, tikai pateicoties šiem lozungiem, jo neko labāku par tiem viņi nespēj piedāvāt. Tādiem spēkiem nav vietas valdībā, jo tad turpināsies tikai sašķeltība un cilvēku aizbraukšana. Turpretim, ja būs valdība, kas spēs nodrošināt, ka cilvēki iegūst labi apmaksātu darbu, iespēju veidot karjeru, attīstīties, audzināt drošā vidē bērnus, tad jūs redzēsiet, ka šie cilvēki paši no sevis kļūs daudz lojālāki Latvijai!

Ģ. Zvirbulis: – Tagad avīzes lasītājiem jūs sakāt stingri – okupācija bija, valsts valoda var būt tikai latviešu. Bet jūsu paša uzrakstītajā nāciju izlīguma manifestā, ko paraksta potenciālie politiskie partneri, nav neviena vārda ne par okupāciju, ne par vienu valsts valodu. Kā tad tā?


– Vienā dokumentā grūti iekļaut visas vērtības. Taču manifests nav nekāda dogma. To var papildināt, ko, iespējams, arī darīsim. Būtībā tas ir domāts kā mūsu vispārīgos principus apkopojošs dokuments, uz kura bāzes taps mūsu pilnā pirmsvēlēšanu programma.

– Kādu rezultātu “Vienoti Latvijai” cer sasniegt Saeimas vēlēšanās?


– Mans mērķis nav saistīts ar kādu konkrētu vietu skaitu partijai. Mans mērķis ir, lai koalīcija, kuru izveidošu pirms vēlēšanām, iegūtu vairākumu parlamentā un veidotu nākamo valdību. Pārējās partijas māna vēlētājus, sagatavojot vilinošas programmas, ko pēc vēlēšanām nepilda, pat ja nokļūst pie varas, atrunājoties ar to, ka koalīcijā jāiet uz kompromisiem. Mēs tā nedarīsim. Mūsu koalīcija un valdības deklarācija vēlētājiem būs redzama jau pirms vēlēšanām. Tādējādi mēs piedāvāsim pilnīgi jaunus un atklātus spēles noteikumus. Tas mums ļaus laikus sākt sacensību ar esošo varu – veidosim ēnu kabinetu ar konkrētiem ministriem. Iespējams, šī mana koalīcija uz vēlēšanām startēs ar vienotu sarakstu. Mans mērķis nav kļūt par līderi partijai, kas darbojas dažās Latgales pašvaldībās. Mans mērķis ir radīt reālu alternatīvu pašreiz valdošajai koalīcijai. Esmu gatavs piedāvāt jaunus priekšvēlēšanu cīņas noteikumus, kur sacenšas nevis partijas, bet jau veselas koalīcijas.

VISU INTERVIJU LASIET ŠEIT

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Politika, kas nav radikāla, nav politika, bet pīļu dīķis. Ezers bez caurteces pārvēršas purvā.

  • radikālas pārmaiņas iespējamas tikai ar radikālu rīcību; bet liberālas partijas uz tādu nav spējīgas…!
   Tās paceļ “balto karogu” tādu olitisko avantūristu priekšā…he he!

 2. LA! Saremontējiet savu šķībo wordpressi!!! Labāk nebūtu mainījuši savu veco lapu uz šo klibo pīli… Vai arī tiešām jānotic, ka tas nav “error”, bet komentētāju vārdu filtrs, kas nomaskēts ar kļūdu un aizrādījumu par spamošanu, kaut gan no manas IP neviens nespamo.

 3. Kārtējā liberālsarkanā fosīlija LA redakcijā… Kad pierādīsiet, ka esat “nacionāli konservatīvs laikraksts”?

 4. Noņemsim no politikas Šleseru!

 5. Einār, pirmāk būs jāstājas tiesas priekšā par valsts izlaupīšanu milzu apmēros un vairākām slepkavībām, kuras esi veicis kopā ar bijušajiem KGB darboņiem. Vienīgais uz ko tu vari cerēt ir paris metru kārtīgas virves. Un, tas nebūt nav drauds, bet gan tiesiska realitāte.

 6. vai tas šlosis reiz var aizvērties? Apnikusi šitās sudu mušas džinkstoņa.

 7. tu,jeerapauts,atbrauc uz latgali,mees tevi bockaa iiiksaa,sooli paa veersu,i aprakssim.p….as dziidzers.

 8. Par cik Šlesers nepārstāv Latvijas inteliģenci, nav vērts pat tērēt laiku tādas intervijas lasīšanai.

 9. Vispirms veiksim Latvijas deokupāciju un dekolonizāciju, un tikai pēc tam – nāciju izlīgumu! Jā, starp citu, Šlesera k-gs, kur ir solītie 50 000 darba vietu? Nākat atkal ar tukšiem solījumiem muļķus ķert un savas rebes bīdīt?

 10. Stulbs un vēl stulbāks.Salīdzina okupēto Latviju ar brīvo Vāciju un Somiju. Vai vēl maz izpārdevis Latviju,ka raujas atpakaļ?

 11. Nekā personīga, tikai biznes!

 12. Ainār, kā ir ar:

  * radikālo krāpšanu ?
  * radikālo likuma apiešanu ?
  * radikālo izvairīšano no nodokļu maksāšanas ?

 13. … Vilciens aizgajis: neviens vairs sim kungam neuzticas … 000 !

  … Neskatamies vairs uz vina skaisti un viltigi saliktiem vardiem, bet atceramies vina darbus un to merkus !

 14. Šleser, tu neizliecies ka nesaproti, ka tiek darīts viss, lai krievu bērnus, krievus kopumā turētu izolācijā no Latvijas sabiedriskās dzīves, lai viņus audzinātu okupācijas uzturēšanas garā. Iegaumē, lūdzu – LATVIJĀ VALSTS SKOLAS TIKAI LATVIEŠU VALODĀ – NAV VALSTS PIESPIEDU LĪDZEKLIS, bet glābšanas riņķis krievu bērniem tikt Latvijas dzīvē, integrēties un piedalīties kā pilntiesīgiem Latvijas pilsoņiem, bez sajūtas – “NAS NE UVAŽAJUT”.

  Runāt, ka valstī novēršot krievu bērnu segregāciju ir ipiespiedu līdzeklis, tas nav īsta Latvijas politiķa, diplomāta sarunas līmenī. Fakts, tu esi palicis tajā pašā šofera domāšanas līmenī. Tādu viedokli un izrunāšnos tev nevar piedot.

  Tātad, tu neesi mainījies un neko neesi sapratis – tunekad vairs nesapratīsi arī un NETĒLO SEVI PAR LIELU POLITIĶI. Balsot par tevi būsu neprāts un stulbums.

 15. Šleser, tu neizliecies ka nesaproti, ka tiek darīts viss, lai krievu bērnus, krievus kopumā turētu izolācijā no Latvijas sabiedriskās dzīves, lai viņus audzinātu okupācijas uzturēšanas garā. Iegaumē, lūdzu – LATVIJĀ VALSTS SKOLAS TIKAI LATVIEŠU VALODĀ – NAV VALSTS PIESPIEDU LĪDZEKLIS, bet glābšanas riņķis krievu bērniem tikt Latvijas dzīvē, integrēties un piedalīties kā pilntiesīgiem Latvijas pilsoņiem, bez sajūtas – “NAS NE UVAŽAJUT”.

  Runāt, ka valstī novēršot krievu bērnu segregāciju ir ipiespiedu līdzeklis, tas nav īsta Latvijas politiķa, diplomāta sarunas līmenī. Fakts, tu esi palicis tajā pašā šofera domāšanas līmenī. Tādu viedokli un izrunāšnos tev nevar piedot.

  Tātad, tu neesi mainījies un neko neesi sapratis – tunekad vairs nesapratīsi arī un NETĒLO SEVI PAR LIELU POLITIĶI. Balsot par tevi būsu neprāts un stulbums.

 16. Tev vairs neticam,ej atpakal sava biznesa spekulet ar silkem.Tavs vilciens aizgajis, dzidi -tu-tuuuuuuuu…

 17. Kas ir radikāls Šlesera interpretācijā ? Viss,kas sistās ar latviešu nacionālajām interesēm.

 18. Cīnamies tālāk LA ar jūsu cenzūru!Rakstiet man LATVIEŠU val.cenzūras ieganstu!
  Izmocīju Lesčinska murgus!Pieprasu psijiatra konsīliju pirms viņu laist pie valsts pamatu graušanas !!

 19. Nu, ja. LA ārkārtīgi patīk intervijas ar caurkritušiem, sabiedrībā reputāciju zaudējušiem cilvēkiem, kas grasās atkal kaut ko teikt un teikt sabiedrībai. Pietiek! Izdomājiet ko citu.

  • Vairāk gan izskatās, ka Krustiņa kungs ir uzsācis pilsoņa Šlesera pirmsvēlēšanu kampaņu balstoties uz principu – tautai īsa atmiņa.

 20. bezcerigs gadijums, tadi nav arstejami

 21. Atsledzniekam tikai par atsledznieku but.Vai tiesam tik akls ka neredz ,kur ved Latvijas iztirgosana austrumu kaiminam un Krievijas pedeja laika aktivitates un maiga okupacija?Vai sis izbijusais,neveiksmigais “politikis” nav iepazinies ar Lavrova teikto par Latvijas skolam,kur macibas notiks pec Krievijas standarta?

 22. “Vēsturiskās bailes no austrumu kaimiņiem ir viens no apstākļiem, kas visvairāk traucē valstij attīstīties.” Nevis bailes, bet nepieņemams dzīvesveids. Man nav bailes bāzt roku s..os, bet pretīgi gan.

 23. Vistīrākā demagoģija. Žēl, lasot zaudētā laika.

 24. Nu, kā var nesolīt! Nezinu,kāpēc ir sarosījušies visi politiskie līķi. , marsieši, buldozeri. Vai tāpēc,ka Zatlers ir piebeigts?

 25. Pietiktu jau ar pašu mazumiņu_Eiropas progresīvajiem nodokļiem,kurus Šlesers pat nepiemin! Nepiemin tāpēc,ka viņa mērķis ir piedāvāt jaumus priekšvēlēšanu cīņas noteikumus,kur sacenšas nevis partijas,bet jau veselas koalīcijas! Bet,kas ir koalīcija mēs jau labi zinām! Koalīcijā izšķ
  īda bez pedām gan”Pilsoniskās savienības”,gan “Sabiedrības citai politikai”,gan”Visu Latvijai” progresīvais nodoklis un samazinātā PVN likme pārtikai! Vai vajag mums atkal tādu koalīciju?

 26. Ko Šlesers ir radījis Latvijā Viņšir tikai grāvis un izpārdevis!

 27. esmu skaidri definējis,ka mans mērķis ir iekļūt Saeimā un ievilkt valdībā SC,lai varētu kopīgi darboties tikpat veiksmīgi kā RD,bet radikālie politiķi mums nav vajadzīgi.Atbalstīs MANI un Mūs baptistu baznīca Ļedjajeva sekta un citi uzņēmēji,jo naudu vajag visiem.Nauda plūdīs plašā straumē kā matuška Volga.Esmu gudrs vīrs.Koalīcijā būs Repše ,es,Sudraba un SC.Sapratāt?

 28. Latviešiem nav un nekad nebūs spēcīgs politiskais līderis,kas strādātu tautas labā un par tautu sauktie latviešu individuālisti nekad nesekos un neklausīs nevienam līderim ,ja arī tāds rastos un ja viņš tiešām strādātu tautas labā.

 29. ŠLESER … tev dota iespēja PAKLUSĒT …. labāk taisi bērnus …. varbūt kāts paliks te LATVIJĀ ….

 30. Labāk noņemsim no politikas Šleseru, kurš izpostīja Latvjas Pastu, pasažieru vilcienu maršrutus ar visām sliedēm utt., un tagad lūkojas pēc nākamā kampiena. Ja jau puisis (Šlesers) jūtas un ir tik spēcīgs biznesmenis, tad ko gan meklē nabagu Latvijā. Krievijā un Eiropā un visur citur pasaulē naudas apgrozība tūkstoškārt lielāka, un tādam supermeni tur tad īstā vieta. Nabagus laupīt nav liela māksla.

 31. nu tad jāsāk ar radikālo idiotismu un radikālo kangarismu, jo tas visvairāk kaitē mūsu tautai un valstij. Un Šlesers ir viens no pirmajiem rindā, kuru vajadzētu aizvākt pēc iespējas tālāk no politikas, mēs jau redzam, ko tas plānprātiņš ir pastrādājis RD, tur tagad vajadzēs vairākas paaudzes, lai tos mēslus izstrēbtu.

 32. Vai Shlezers savaa muuzhaa vispaar ir straadaajis ko produktiivu, jeb kaa krievu oligarhs taisa tikai bizinesu un raush naudu? Bet ka vinjam ir 5 beerni, par to es priecaajos. Ja laimeejas, tad labi beerni var buut katram cilveekam.

 33. ** dēlam netic pat paša bērni. Mūk prom un izvēlas Latvijai neperspektīvas profesijas. Bet muļķus zvejo.
  Balsojiet, balsojiet, lūgums ir domāts jums, vienīgie patiesie blefotāji esam, laimi un pilnu burbuli solām visiem mums! Zema Līmeņa krāpnieks!

 34. bet ko gan citu varētu dzirdēt no citplanētieša?

 35. Tad jau vēlreiz notiks vielaicīga braukšna kosmosā,ar lokomotīvi un vēl ar buldozeru arīdzan!!!!!

 36. ***
  P.S. 2 gadus neesot pie teikšanas pat fiziķim izdevās daudz maz sakārtot sistēmu. Nedod dievs kosmosā palaist traktoru, tas sanāktu diezgan dārgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+