Haralds Silovs visspēcīgāk jūtas distancē ar kopējo startu, kas olimpiskajā programmā iekļauta pirmo reizi.
Haralds Silovs visspēcīgāk jūtas distancē ar kopējo startu, kas olimpiskajā programmā iekļauta pirmo reizi.
Foto – Juris Bērziņš-Soms/”Sports”

Haralds Silovs olimpisko startu veltīs brāļa piemiņai 1

Ātrslidotājs Haralds Silovs 31 gada vecumā Phjončhanā startēs savās trešajās ziemas olimpiskajās spēlēs un klusībā sapņo par medaļu.

Reklāma
Reklāma

Ar drošības spilvenu

Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

Silovs bija plānojis vakar startēt 5000 metru distancē, taču dienu iepriekš nolēma to izlaist. Ātrslidošanā viņš ienāca no šorttreka, kur bija daudzkārtējs Eiropas čempionātu medaļnieks, bet 2010. gadā Vankūverā kļuva par pirmo un pagaidām vienīgo sportistu vīriešu sacensībās, kurš vienās ziemas spēlēs piedalījies divos sporta veidos – ātrslidošanā un šorttrekā, turklāt tikai ar dažu stundu starpību. “Tā ir sena vēsture, savās trešajā spēlēs vēlētos veikt kādu citu ierakstu,” atzīstas Haralds.

Pēdējie četri gadi kopš spēlēm Sočos viņam nav bijuši viegli, viņš pat apsvēra iespēju slidas kārt vadzī. Pērn pēc ilgstošas cīņas ar ļaundabīgu audzēju mūžībā devās Haralda brālis Helmuts Silovs, šorttreka aizsācējs Latvijā. Tādēļ iepriekšējā sezonā iznāca piedalīties tikai vienā Pasaules kausa izcīņas posmā, tomēr dzīves kūleņi Haraldam likuši saprast, cik ļoti viņš mīl ātr-slidošanu un ka olimpiskās spēles Phjončhanā tiks veltītas brāļa piemiņai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pēc Helmuta nāves daudz kas mainījās. Atgriezās labā sporta garša un gribasspēks to turpināt. Šīs sajūtas izdevies apvienot darbā ar treneri Diānu Stupeli. Viņa man palīdz noņemt spriedzi, satraukumu un izrauties no rutīnas. Sadarbība devusi tādu kā drošības spilvenu sajūtām – zinu, ko daru un kādēļ tas vajadzīgs. Tas izpaužas šīs sezonas rezultātos, kurus var nosaukt par stabiliem,” man teica Haralds Silovs.

Viedāks un gudrāks

Haralda olimpiskā virsotne ir desmitā vieta šorttrekā Vankūverā un 14. vieta 1500 metru distancē ātr-slidošanā Sočos. Šajā sezonā Haralds progresējis ātrumā, Soltleiksitijā viņš sasniedza Latvijas rekordu 1500 metros, gada laikā to uzlabojot par vairāk nekā sekundi. Vai Silovs ir savas karjeras labākajā formā?

“Arī agrāk bija izcila forma, bet uz ledus kaut kas nesanāca. Treniņos varu paveikt daudz ko, noteikti bijuši tādi, kuros esmu bijis ātrāks par rekordiem, un cipari tiešām jaudīgi. Taču tevi atcerēsies pēc tā rezultāta, ko parādīsi konkrētajā dienā uz olimpiskā ledus. Atbildīgākajā brīdī sports ir psiholoģiska spēle. Olimpiskā skatuve ir vieta, kurā nedrīksti nobīties no TV kamerām un notiekošā procesa apjoma. Jāspēj noskaņoties un nepārdegt, rast pārliecību un noticēt sev. Šajā ziņā noteikti esmu par četriem gadiem gudrāks un viedāks. Vairāk ticu sev. Ir lietas, kuras var ietekmēt pats, un pie tām esmu piestrādājis. Pašam šķiet, ka lielais darbs izdarīts,” spriež Haralds.

Kopā ar norvēģiem

Latvijā nav ātrslidošanas treka, tātad arī iespēju trenēties šajā sporta veidā. Silovs bijis pie daudziem – slidošanas akadēmijā Vācijas pilsētā Incelē, pie holandiešiem, bet tagad trenējas kopā ar Norvēģijas izlasi. Ceļošana un loģistika aizņēmusi daudz laika, ko varētu veltīt kam citam. Izņemot sacensības, Silova grafiks bija gana vienkāršs: trīs nedēļu treniņi ar norvēģiem, nedēļa – Latvijā.

Reklāma
Reklāma

“Man ir liela un dažāda pieredze ar vairākām komandām. Teikšu, ka Norvēģijai ir izcila komanda ar spēcīgiem sportistiem, turklāt viņi ir ļoti pretimnākoši. Neesmu sajutis nekādus politiskus vai sportiskus zemūdens akmeņus, lai gan esmu viņiem konkurents. Man bija svarīgi nokļūt šādā komandas darbā, kurā vismaz kādi astoņi tevi var sportiski izaicināt. Tā bija laba iespēja izmantot šo konkurenci un pavilkties līdzi,” Haralds slavē savus treniņu biedrus.

Ledus stundu skaits bijis pietiekams, arī tehnikas (slidu slieces un zābaki) ziņā pēdējā brīdī jaunas un radošas idejas neesot nepieciešamas. Silovam lielākie atbalstītāji ir Latvijas Olimpiskā vienība un Rīgas dome, palīdz arī privāti sponsori. “Pašlaik nav vērts fantazēt, kas iznāktu, ja man būtu lielāks budžets. Ar to, kas bija, šosezon izdarīts maksimālais darbs,” saka Silovs.

Cerības uz kopējo startu

Silovs izcīnīja tiesības Phjončhanā startēt trīs distancēs – 5000 un 1500 metros, kas būs rīt, kā arī olimpiskajās spēlēs pirmo reizi iekļautajā distancē ar kopējo startu 24. februārī. Tieši ar pēdējo viņš saista lielākās cerības, jo šajā distancē 24 sportistu kopīgā 16 apļu slidojumā var noderēt ne tikai ātrums un taktikas viltības, bet arī šorttrekā gūtā pieredze. Otra Silova “kroņa distance” ir 1500 m slidojums, kurā viņš šosezon laboja Latvijas rekordu, bet Pasaules kausa izcīņas kopvērtējumā pašlaik ir 16. vietā.

“Protams, mana kā jebkura sportista sapnis ir olimpiskā medaļa. Tas būtu manas karjeras kosmoss. Vēlos, lai izdodas brīvs slidojums, lai ir sajūta, ka esmu izdarījis un visu atstājis uz ledus. Par sevi, par savu brāli un tiem, kuri mana atbalsta. Lai viss paliek uz ledus un mājās varu atgriezties ar viegluma sajūtu,” Haralds sacīja, dodoties uz Phjončhanu.