×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
4. novembris, 2014
Drukāt

Egils Līcītis: Grib iezārkot tautas vēlēta prezidenta ideju (21)

Foto no Valsts prezidenta kancelejas arhīvaFoto no Valsts prezidenta kancelejas arhīva

Valsts prezidenta vēlēšanu tiesību nodošana tautai ir cilvēkos ļoti dzīva ideja. Doktors Kaktiņš, iztaujādams pilsoņus, arvien atrod 75 – 80% respondentu, kas labprāt piekristu šādai gaišai, jaukai domai. Tikmēr politiķi gan gribētu rīkoties pa vecam savā vaļā, jo, paaugstinot prezidenta mandātu, jāatdod daļa varas, bet no tās viņiem nav vēlmes atkāpties ne par milimetru. Baidoties no vēlētājiem, partijas neuzdrīkstas noraidīt cilvēkiem tīkamus valsts pārvaldes pārkārtojumus, taču šai idejai staigā apkārt uz pirkstgaliem, meklējot aizbildinājumus, kāpēc “pašlaik nē”. Vieni nosoda ilgas pēc stiprās rokas, pēc vadoņa, kurš uzvedīs kalngalos, jo Valsts prezidents nebūšot visdaris un demokrātijā katrs pats sev laimes kalējs. Cits arguments ir, ka darbaļaužu masas (lumpeņi) nav tik študierēti kā 100 deputāti, un ar aizsietām acīm viegli misēties, nošaut greizi un iebalsot augstajā amatā kādu jefiņu saplēstās džinsās, par kuru vēlāk jākaunas, vai tipu, kurš ir skaidrā tikai līdz 14.00. Trešais iegansts, kāpēc tautas prezidents neder, ir tas, ka neesot “plaši izdiskutēts”, kāda būs kandidātu atlases procedūra, spēles noteikumi, amata tālākās pilnvaras.

Skaidrs, ka gudrinieki ideju grib iezārkot, iztēlot ar šaušalīgām sekām, itin kā pie prezidenta tiktu naudas varas un mafijas cīņā, kur no vienas puses tautu piemuļķos briesmīgie maksātnespējas administratori, kuri, zemei rībot, cīnīsies ar vēl briesmīgākajiem nekustamo īpašumu tirgoņiem, lai Rīgas pilī iesēdinātu nopirktu izbāzni.

No šī blefa biezokņa un sacelto putekļu krāvuma jātiek ārā. Partijas, kuras grib būt tautai simpātiskas, lai ar juristiem uzraksta prezidenta vēlēšanu modeli un lai rada priekšstatu, cik stiprai šai personai jābūt, lai savā postenī spētu dot tautai labāku dzīvi. Neskaitāmas tautas vēlē prezidentu un tamdēļ nav izmirušas – čehi un turki pavisam nesen izvēlējās šādu ceļu. Bez tam LZS – Ulmaņa partijas mantiniekiem ir parāds par šo tematiku, jo savulaik zemsavieši vedināja labot Satversmi, un tik trīs balsu pietrūka, lai pantu pieņemtu.

Nav ticams, ka latvieši būtu dumjāki par citām nācijām vai mūsu psihe nebūtu kārtībā, lai valsts priekšgalā ievēlētu politisku peli, kas uzpucēta ar kaklarotu un efektīgu sasuku, vai kāda ielikteni. Es liktu mērkoku – sliktāk nebūs kā partiju bonzu izvēle zoodārzā, un Egils Levits vai Raivis Dzintars tautas referendumā startētu gaužām labi. Jā, neesam izaudzinājuši daudzus nācijas morālos līderus, tomēr tādus, kas ceļas ar pirmajiem gaiļiem, ir maķenīt paceļojuši pa plašo pasauli un drosmīgi, ka nebēdā pašu velnu, – varēs atrast. Partijām toties nav cilvēku ar nevainojamu dzīvesstāstu, to rindās ir politikas strādnieki, bet ne valstsvīri. Prezidenta amats latviešiem nereti ir tas koks, kam pieslieties, un autoritāte, kurpretī starp partijām un tautu ir milzīga plaisa. Visa iecerētā jēga pasākumam “tautas vēlēts prezidents” ir celt varas atbildību vēlētāju priekšā, kas 25 gadus politiķiem bijusi tukša vieta. Pulkvedis Virsaitis 1934. gadā sniedzis īsu, izsmeļošu atbildi “sen jau tā būda triecama ratā”, un cilvēkiem šodien bieži niez rokas atlaist Saeimas vāvuļotājus. Ulmanis un Balodis uzsaukumā 15. maijā rakstīja: “Plašos slāņos iestājās bīstama vienaldzība pret valsts likteni, radās nedrošības sajūta par nākotni.”

Mūsdienu parlamentārisms – partokrātija – arī daudziem rada raizes, ka šī republika ir tuvu iziršanai. Jāmeklē, kas varētu turēt augstāk valsti, vērtības, ideālus.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Diezvai tā ir laba doma mūsu pašreizējos apstākļos, kad trešdaļa vēlētāju ir trenēti nedomāt un balsot par vienu, kamēr pārējie izšķīst vismaz 8 virzienos. Vispirms jāpārkārto vēlēšanu sistēma. Nekas jau dzīvē nemainās, kaut esi interaktīvi piedalījies daudzās tādās izrādēs kā vēlēšanas.

 2. Un partiju izvirzītie kandidāti būs tikai no savas partijas atkarīgi,partijas patrioti!

 3. Ne tikai dekorāciju maiņu! Atbildēt

  Sāksim ar tautas vēlētiem deputātiem-mažoritārajām vēlēšanām. Lai deputāti atskaitītos savu vēlētāju priekšā arī starpvēlēšanu periodā un būtu priekšlaikus atsaucami!

 4. Laiks īstenot ideju par mažoritājām vēlēšanām kā Francijā,Slovēnijā,Itālijā,Spānijā,Lielbritānijā,ASV,Kanādā,Indijā,Indonēzijā,Dienvidāfrikā,Austrālijā un pat 12 Karību jūras salu valstīs! Un pāriet uz progresīvo nodokļu sistēmu kā šajās valstīs!

 5. Mēs balsojam par saviem valsts deputātiem, un biežāk kā nē, šie ‘tautas kalpi’ vispirms pārstāv savas intereses, tad savas politiskās partijas intereses un ja parādās vainas apziņa tad padomā mazliet par tautu. Kaut politiķi valdībā daudz čivina, patriotisms un lojalitāte viņiem nav pirmā vietā. To viņi arī negaida no tautas un kā esam redzējuši ministru prezidente pat degradē patriotismu lai izpatiktu Kremlim.

  Valdības pastāvošās struktūras, kā jau esam ievērojuši, kultivē korupciju valsts varas ierindās. Latvijas valsts ir sastinguse. Nav nekāda valsts attīstība ja neuzņemās riskus. Nav jāspēlē uz nevienād līdzenuma. Uzlabosim nevis tikai prezidenta posteni bet visas varas pamatus. Shī nebūs nekāda jauna doma. Īsumā, valsts vara ir sadalama četrās nozarēs: (1) Izpildvara – ar tautas ievēlētu prezidentu priekšgalā. Prezidents ieceļ sev atbildīgus ministrus no profesionālām aprindām ko apstiprina un pieņem Saeima. (2) Likumdošanas vara (Saeima) – tiek tautas ievēlēta un to nemaz nevajag aptaukot ar 100 deputātiem ja 50 deputāti var sniegt tādus pašus rezultātus. (3) Tiesas sistēma – tiesneši tiek prezidenta ieteikti un Saeimas apstiprināti ar atklātām balsīm. (4) Revīzijas nozare – pārraudzība par pirmām trim varām lai sargātu valsts godīgumu, atklātību, vērtības un sabiedrības vienlīdzību. Varas nav pakļautas viens otrai, bet civili sadarbojās.

  Prezidenta kandidātu noteikumi – Latvijas pilsonis, nepakļauts ārzemju varas interesēm, augstskolas izglītots, pieredzējis vadītājs, bez noziegumiem, netiek izmeklēts, aktīvi atbalsta Latvijas intereses, u.tml.

  Shāds var būt sākuma punkts kas ir vel pamatīgi jāizstrādā lai valsts netiktu pakļauta oligarhiem un citas valsts interesēm. Latvija nav pārdodama!

 6. Koloboranti nav īsti droši par savas brālības brāļa ievēlēšanu.Pamatojoties uz vēlęšanu rezultatiem šādām bažām nav nekāda pamata.Lāčplēsis vēl plēšās ar Melno bruņinieku,bet cits latviešiem vēl nav nobriedis.

 7. Kamēr Latvijā saimnieko putina kalpi tikmēr nekādu tautas vēlētu prezidentu, jo 100% vinnēs kremļa ieliktenis ar lielām pilnvarām, tad Latvijai ir beigas, domājat ar galvu, Latvijas vēlētāju var ietekmēt ar saldiem saukļiem un labām reklāmām, kas vairāk sola tas labs, mūsu valsts nav gatava uz tādu risku, Latviju ir pametuši latvieši, palikuši putina piekritēji, tad kādu prezidentu var ievēlēt ?, bet valdībā esošās latviskās partijas centīsies nepieļaut ievēlēt par prezidentu kremļa slavinātāju.

 8. Tikai tautas vēlēts prezidents. Atbildēt

  Atbalstu šo ideju par visiem 100%. Par iedzīvotāju viedokli varētu pārliecināties, izveidojot aptauju portālā manabalss.lv. Prieks, ka vismaz viena partija – partija “No sirds Latvijai” domā par tautas vēlētu prezidentu. Vai tas nozīmē, ka viņi vienīgie cilvēkus augstprātīgi neuzskata par domāt nespējīgiem lumpeņiem, ka viņiem vienīgajiem patiesi rūp tautas intereses? Par ko domā pārējās partijas, nav grūti iedomāties.

 9. Vismaz kādu piecdesmit gadu laikā nav iespējams domāt un runāt par tautas vēlēlētu prezidentu. Šodien labi ir redzamas politiskās plūsmas un lielas naudas ietekmes uz cilvēku massu. Visoptimālākais ir šāds modelis, kāds ir.

 10. Dievs, pasargi Latviju no tautas vēlēta prezidenta! Domāt vajag pašiem.

 11. Latvija vel nav atveselojusies Atbildēt

  No savas laimes gadiem Padomju launuma imperija. …. joprojam pret so valsti ik dienu verstas negodigas mahinacijas…… un “tautas velets prezidents” ir starp sim mahinacijam.
  Valsts kur tadiem ka Kaiminam, Usakovam, Lembergam tik liela popularitate vel nav pamodusies no saviem murgiem.

 12. Ideja jau laba. Vienīgi paredzu, ka galvenie pretendenti tādās vēlēšanās būs Ušakovs ar Lembergu.

 13. Sudraba jau sāk pildīt savas – no sirds kremlim- partijas uzdevumus.

 14. Diez kur tās aptaujas notiek? Es ir pret tautas vēlētu, savādāk ievēlēs kaut ko līdzīgu ausainim vai urbim un brīnīsies, ka nu ir dimbā.

 15. Par un pret tautas vēlētam prezidentam – pie labas reklāmas var ievēlēt arī ”pamper”, bet tā prezidentus vēlē zoo daži sanākušie vadonīši. Varbūt var vēlēt visi Latvijas novadu, pilsētu au Saeimas deputātu kopsapulcē – skaits pietiekoši liels , lai vairs neiznāktu vēlēšanu veikali un ”pamper” reklāmas nestrādās… Citur laikam tā nav , bet tas neizslēdz tādu iespēju un visu līmeņu deputāti ir pietiekoši atbildīgi šim darbam. Arī izdevumi nav lieli – Rīga nav tālu.

 16. Nu gan salasījušies LA naivuļi ! Viens par otru naivāks, lai neteiktu vairāk.Vai mums ir vajadzīgs tautas vēlēts prezidents Ušakovs, vai varbūt Lembergs, vai arī Kaimiņš? Kam Jūs dodiet priekšroku?elementāri aprēķini jau parāda, ka no šī jautājuma nekas labs nevar iznākt. 40 % balstiesīgo nepiedalījās vēlēšanās- tātad viņiem nospļauties uz šo valsti un galīgi vienalga kas sēdēs prezidenta krēslā.Tāpēc, ja sadomāsim vēlēt prezidentu tad var šie hohmači sarosīties un tas jau ir liels bars. No tiem kas piedalījās vēlēšanās savi 15% nobalsoja par neperespektīvām partijām, Tātad arī par tautas vēlētā prezidenta kandidātu var tikt šīs balsis nodotas par sliktākajiem kandidātiem un kur tad vēl 25% vēlētāju ar prokrievisko orientāciju? Laikam jau nesaprotiet kas tur var sanākt par prezidentu. Un vai to mums vajag?

 17. Šajā vietā ļoti labi iedrās izteiciens “kas maksā, tas arī pasūta muziku”. Kurš tad pasūtijis šo muziku? Tā noteikti nav latviešu tautas muzika. Šodien par vēlēto prezidentu var runāt tikai latvijas nodevēji. Sākumā jātiek galā ar deokupāciju un tiem maisiem. Neterēšu vietu pat pierādijumiem. Katrā gadījumā kā pirmāi no prasībām jabūt ne vis cik tas ir ģeniāls, bet tas, ka viņa izcelsme vairākās paaudzēs ir latviska. Tikai pēc tam var runāt par pārejo. Ir kaut kas tāds Sudrabas projektā?

 18. Bija jau lētāks un vienkāršāks ierosinājums, ka prezidenta vēlēšanas jāpadara par atklātām ar skaidriem kandidātiem un debatēm.

 19. Cilvēki taču nesaprot ,ko tas vispār nozīmē. Latvija ir parlamentāra valsts un prezidentam pārsvarā ir tikai reprezentāla funkcija. Ja nemaina Satversmi ,tad tādas vēlēšanas maksās kādus 2 miljonus.Kāpēc tos tērēt? Ja maina Satversmi un Latvija klūst par prezidentālu vai pusprezidentālu valsti ,tad prezidentam ir tāda ietekme ,kā Krievijā,ASV,Francijā ,tad tiešām ievēlēs Ušakovu vai Brigmani vai kādu līdzīgu un tad ko viņš gribēs to darīs. Kurš no tiem 75%,kuri ir par tautas vēlētu prezidentu to vēlas?

 20. Tautas vēlēts prezidents ir ideja “absolūti garām”. Vismaz, kamēr šeit joprojām dzīvo 25-30% kolonistu.

  Izspēlējam piemēru.

  Kā zinām, prezidenta vēlēšanās, ja pirmajā kārtā neviens kandidāts nedabūn 50+1, tad ir otrā kārta, kur piedalās divi visvairāk balsis ieguvušie.

  Pieņemam, ka vēlēšanās piedalās Ušakovs, Lembergs, Levits, Sudraba, Āboltiņa un vel kādi pāris kandidāti, kas piemesti latviešu balsu sķaidīšanai.

  Pirmajā kārtā rezultāts varētu sanākt, piemēram:
  Ušakovs 30%
  Lembergs 20%
  Levits 19%
  Āboltiņa 12%
  Sudraba 8%
  Kandidāts x 5%
  Kandidāts y 4%
  2% nederīgu balsu.

  Un re – otrajā kārtā jābalso par Ušakovu un Lembergu. Respektīvi, normāli cilvēki var iet nošauties. Tad varbūt vienreiz saprastu cilvēki, ko nozīmē balsot par mazāko ļaunumu, un nebļaustītos, ka Saeimā ir jābalso par mazāko ļaunumu.

  Līdz ar to, ņemot vērā šāda vai līdzīga piemēra reālu iespējamību, kamēr Latvijā ir tik daudz kolonistu, esmu absolūti pret tautas vēlētu prezidentu.

  Pirmkārt ir cita lieta jāizdara – prezidenta vēlēšanu balsojums Saeimā jāpadara atklāts.

  Un ja tā padomājam – Saeimu tomēr ievēl vairākums, un gandrīz katrs vēlētājs dabūn kādu, kas ir līdzīgās domās kā viņš un viņu pārstāv. Prezidents ir viens, un ņemot vērā sadrumstalotību, prezidentu faktiski ievēl mazākums un pārējo vēlētāju intereses vispār paliek aiz borta.

  Nepatīk man ideja par tautas vēlētu vienu personu valsts priekšgalā, jo nevar viena persona būt tāda, kas apmierina vairākumu. Ja tā gadās, tad tas ir izņēmums. Tādēļ esmu PRET TAUTAS VĒLĒTU PREZIDENTU, kur nu vēl, ja šim amatam palielina pilnvaras. Partijas ir vairākas, un kašķējoties rezultātā tomēr izveidojas kāds kompromiss, kas nāk par labu vairākumam, bet ja viena persona pieņem lēmumus, tad ne tur ir diskusijas, ne iespējas ietekmēt lēmumu.

  • Piekrītu. Nupat taču vēlējām Saeimu – process bija aizraujošs. Īpaši noslēgums, kad ZZS uzsprauda uz sava sarūsējušā āķa Lembergu, patirināja gaisā un iemeta atvarā. Paķēra kā izsalkušu piraiju bars. Un kur tad viņš ir, tas kārotais Lembergs? Kāpēc nav premjera amatā? Pelnījis taču tā kā būtu – daudzi, kas pakampa šo ēsmu, un tagad lādas un čortojas, ka balsis aizsūtītas “pēc piena”.
   Tas tomēr ir rādītājs, ka Latvijas iedzīvotāji vēl nav nobrieduši tautas vēlētam prezidentam.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. VID vadītāja krēslam ies apkārt ar līkumu?

Pēc tam, kad konkursa uzvarētājs Māris Skujiņš atteicās ieņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, tika paziņots, ka VID vadītājs atkal tiks meklēts jaunā konkursā. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis intervijā “LA” izteicies, ka “būs liels izaicinājums noorganizēt jaunu konkursu”, “būs jāpieliek milzīgas pūles, lai pārliecinātu cilvēkus piedalīties konkursā,” un “ja neatradīsies pietiekami kvalificēti, godīgi cilvēki, situācija būs neapskaužama”.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+