Uncategorized

Sliktākie laikapstākļi ir garlaicīgi. Saruna ar Tomu Brici 16

Foto – Karīna Miezāja

Pārsteidzoši, ka pirms starta televīzijā un radio Toms Bricis bijis viens no klusajiem un nerunīgajiem meteodienesta laika datu vācējiem, bet nu par viņu pat sarakstīta dziesma. Toma Briča moto – saturīgāk par parasto vakara laika ziņu izklaidi un plašāk par sausajiem meteoroloģijas faktiem. Šī kombinācija apvienojumā ar atturīgu šarmu daudziem liek paļauties tieši uz Latvijas Televīzijas laika ziņu vīra Toma Briča prognozēm.

 

Tu šobrīd esi neatkarīgais laikzinis vai pārstāvi kādu institūciju?

Neatkarīgs neesmu tādā ziņa, ka visiem profesionāliem meteorologiem mūsdienās datu pamatavots ir viens – starptautiski pieejama informācija, kas jāinterpretē. Prognoze jeb datu interpretācija veidojas, savācot visas ziņas par to, kāds šobrīd ir laiks visā pasaulē, un iesaistot datora modulēšanu un paredzot, kā atmosfēra kustēsies tālāk. Tāpat kā citi, esmu absolūti atkarīgs no šiem datiem, jo esmu meteorologs, nevis dabas vērotājs. Pēc darba līguma gan esmu Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors.

 

Ne katrs meteorologs nokļūst medijos, tomēr tu tur esi.

Līdz studiju laika vidum biju ļoti kautrīgs, turklāt arī nerunīgs. Par kamerām un televīziju vispār nevarēja būt ne runas. Domāju, ka strādāšu zinātnē – vai nu meteoroloģijas centrā vai kā pētnieks Latvijas Universitātē. Pēc domstarpībām meteoroloģijas centrā no turienes aizgāju, un šķita, ka žurnālistika ir lieta, kas mani interesē. Nokļuvu BNS un Latvijas Radio, līdz sapratu, kā tur varu attīstīt arī laika ziņas. Apzinājos, ka par laikapstākļiem zinu vairāk, nekā stāsta televīzijā laika ziņās, gandrīz visu laiku man ir bijis nepatīkami, cik zemā līmenī Latvijas medijos ir laika ziņas.

 

Laika prognoze mūsdienās ir sava veida izklaide. Kā zinātniskam prātam ar to sadzīvot?

Apzinos, ka vajag izklaides sadaļu, tomēr cenšos, lai saturs būtu analītisks, lai cilvēki varētu iemācīties kaut ko no skaidrojumiem, nevis tikai “rīt būs nulle, plus pieci, snigs”. Vissliktāk ir tad, ja nekas nemainās, laikapstākļi “iestrēgst”. Tad ir grūti dabūt ziņām papildu saturu. Man katrs rīts, sastādot prognozi, ir neliels pētījums.

 

Pārdzīvo, ja prognoze nepiepildās?

Saprotu, ka satraukties par tādām lietām ir nejēdzīgi. Dažkārt man nākas atšaudīties no prognozēm, ko neesmu izteicis, jo tagad katrs portāls raksta savas prognozes, publicē laika vērotāju atziņas vai tulko ārzemju portālu informāciju. Piemēram, katru gadu rudenī parādās ziņa, ka būs barga ziema, un šis gads nebija izņēmums.

 

Bet kādreiz taču ziemas bija aukstākas?

Laikapstākļi pie mums patiesībā ir diezgan nemainīgi, lai gan tiešām – šajā trīsdesmitgadē, salīdzinot ar iepriekšējo, temperatūra kļūst augstāka un nokrišņu daudzums palielinās. Tomēr mūsu ziemas vienmēr bijušas nestabilas, dzīvojam taču netālu no okeāna, mērenajā klimata joslā. Tomēr nevajag krist panikā un šausmināties, ka nu jau viss iet uz galu.

 

Pats mēģini kaut kā ietekmēt klimatu – stādi kokus, kas vairo skābekli uz planētas, dzīvo zaļāk?

Pilsētā starp radio un televīziju pārvietojos ar velosipēdu – tā šķiet ērtāk, ātrāk un lētāk. Reizēm uz Zaķusalu dodos kājām – nepilna pusstunda pastaigas, lai izvēdinātu galvu. Atzīstos, nopirku arī auto. Ar domu, ka tā būs motivācija iegūt vadītāja tiesības, bet acīmredzot šī motivācija izrādījusies nepietiekama, un tiesību joprojām nav. Laiku pa laikam savos laukos Siguldas pusē patiešām iestādu pa kokam, piedalos talkās. Domāju, ka mana vidējā pilsoņa zaļuma norma ir izpildīta.

 

“Rīta Panorāmā” vairs neesi, jo nevarēji izstaigāt kājām agros rītus?

Nē, nē! Tādā agrumā paļāvos uz televīzijas šoferiem. Raidījumā patiesībā nokļuvu nejauši, piekritu uz īsu laiku, taču tas ievilkās uz gadu. Atzīstu, tas bija viens no briesmīgākajiem manas dzīves gadiem – nevis tāpēc, ka man nepatiktu vadīt ziņu raidījumus – joprojām to laiku pa laikam daru, aizvietojot kādu kolēģi –, bet dzīve ziņu raidījuma ritmā no agra rīta līdz vakaram ir milzīga slodze. Brīvdienas tolaik izmantoju, lai izgulētos. Dzīvei laika neatlika.

 

Tas nozīmē, ka šobrīd vairāk izbaudi dzīvi ārpus ētera?

Medijos vienmēr ir skrējiens, sevišķi ziņās. Šobrīd darbojos radio, televīzijā un ziņu portālā “Lsm.lv”. Man ir svarīgi, lai saturs būtu dziļāks, interesantāks, ne tikai izklaidējošs, tas prasa pamatīgu sagatavošanos.

 

Esi iekarojis publikas simpātijas, tev tic. Vai zini, ka par tevi tikko uzrakstīta dziesma – grupa “Židrūns” dzied par Tomiņu?

Esmu informēts. Maijā biju dārza ballītē, un viņi piezvanīja, sakot, ka grupai ir gatava dziesma un videoklips. Jautāja, vai man nebūs iebildumu. Protams, šī ir brīva pasaule, katrs var darīt un radīt, kā vēlas, turklāt ko gan es varētu iebilst nedēļu pirms dziesmas publicēšanas. Katrā ziņā dziesma nav briesmīga. Man gan vairāk patīk pops un roks, arī latviešu kormūzika.

 

Ko vēl tu dari, kad neesi ēterā vai nepēti laika kartes?

Vismaz trīs četras reizes gadā uz pāris dienām mēģinu izbraukt no valsts. Neņemu atvaļinājumu vasarā, jo vasara ir laba tepat. Man pietiek brīvdienu, lai to izbaudītu. Uz siltākām zemēm dodos rudenī, ziemā. Nevaru Latvijas laikapstākļos izturēt tumsu. Neesmu arī baigais ziemas fans, aukstums mani nevilina, un ziemā ar riteni pilsētā nav ērti.

 

Kurp ceļosi šoziem?

Uz Izraēlu. Jau otro reizi, tur kopā ar draugiem bijām pērn. Manuprāt, valsts ir tik bīstamā zonā, ka tā pastiprināti rūpējas par drošību. Bieži vien apkārt ir cilvēki ar automātiem, bet tu zini, ka tas tāpēc, lai tev būtu droši. Turklāt tā ir vieta, kur šobrīd var lēti aizbraukt un ir garantija, ka būs saule un siltums atšķirībā no Eiropas dienvidiem.

 

Tev ir Jaungada apņemšanās?

Plānošana nav mana stiprā puse – nedz laika, nedz finanšu. Vienīgi esmu apņēmies vairāk skriet.

 

MAZĀS PIEZĪMES

Bez kā man grūti iedomāties dienu…

Bez viedtālruņa ar mobilā interneta pieslēgumu. Pirmajā vietā ir komunikācijas lietotnes, sociālie tīkli, ko mūsdienās darbā jāizmanto diezgan daudz. Tieši tur var uzzināt par reālo situāciju – pirmajiem sniegiem, negaisiem. Bez velosipēda, kas ir mans ikdienas transportlīdzeklis. Bez Latvijas – mainīgo laikapstākļu, mūsu sabiedrības un mazās, bet īpašās valodas dēļ.

 

Manuprāt, labākā izklaide ir

Ceļošana, bet stihiskos laika apstākļos – darbs.

 

Trīs vārdi, kas tevi raksturo vislabāk.

Haoss, ātrums un aizrautība.

LA.lv