×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
14. novembris, 2013
Drukāt

Slimību profilakses un kontroles centrs izdod aizliegumu psihoaktīvajai vielai 5F-AKB48

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Šodien, 2013.gada 14.novembrī, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izdod aizliegumu psihoaktīvai vielai 5F-AKB48 un to saturošiem izstrādājumiem. Šis ir pirmais šāda veida aizliegums psihoaktīvajai vielai, ko saskaņā ar likumu „Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību” ir tiesīgs izdot SPKC. Minētais likums, kas SPKC dod tiesības aizliegt iedzīvotāju veselībai bīstamas psihoaktīvas vielas, stājas spēkā šodien – 14.novembrī. Savukārt vielas 5F-AKB48 aizliegums būs spēkā nākamajā dienā no aizlieguma publicēšanas brīža oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis”.

Vielas 5F-AKB48 aizliegums būs spēkā 12 mēnešus. Būs aizliegta vielas 5F-AKB48 un tās saturošu izstrādājumu izgatavošana, iegādāšanās, glabāšana, pārvadāšana, pārsūtīšana vai izplatīšana.

Atbilstoši likumam* viela 5F-AKB48 un to saturošie izstrādājumi fiziskām un juridiskām personām triju darbadienu laikā no šī lēmuma spēkā stāšanās dienas jānodod Valsts policijai. Ja fiziskā vai juridiskā persona triju darbadienu laikā no lēmuma spēkā stāšanās nenodod Valsts policijai vielu 5F-AKB48 vai tās saturošus izstrādājumus, Valsts policija vai izmeklēšanas iestāde vielu no aprites izņem.

Pamatojoties uz Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes veikto ekspertīžu rezultātiem un informāciju no Eiropas Agrīnās brīdināšanas sistēmas datu bāzes, ir konstatēts, ka viela 5F-AKB48 pieder kanabinoīdu grupai. Ir zināmas vairākas šai vielai strukturāli radniecīgas vielas, kas jau ir iekļautas Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru sarakstos.

Līdz 2013.gada jūlijam Valsts policijas Kriminālistikas pārvalde 138 augu maisījumu ekspertīzēs identificējusi vielu 5F-AKB48, kas liecina par vielas plašu izplatību valstī.

Vielas 5F-AKB48 iedarbība var līdzināties kanabiss izraisītai iedarbībai un var radīt draudus veselībai. Vielas 5F-AKB48 un tās saturošu izstrādājumu lietošana var izraisīt agresīvu un neprognozējamu rīcību, tahikardiju, sirds aritmiju, kas saistās ar palielinātu infarkta risku, paaugstinātu asinsspiedienu, tremoru, psihozi un nieru nepietiekamības risku.

Vielas 5F-AKB48 un tās saturošu izstrādājumu lietošana var radīt nopietnu kaitējumu cilvēka veselībai, bīstamību dzīvībai, kā arī apdraudējumu sabiedrības drošībai kopumā. Tāpat nav norāžu par vielas izmantošanu rūpniecībā vai saimnieciskajā darbībā, kā arī nav zināmas vispāratzītas vai apstiprinātas vielas ārstnieciskās vērtības vai pielietojums.

Atgādinām, ka saskaņā ar normatīvajiem aktiem, lēmumu par aizliegumu var apstrīdēt mēneša laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas Veselības ministrijā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Lēmuma pārsūdzēšana neaptur tā izpildi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+