Latvijā
Sabiedrība

Slimnīcām piedāvā apšaubāmus līgumus 4


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-Shutterstock

Universitātes klīnikas – Stradiņu un Rīgas Austrumu slimnīca – vēl nav noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu šim gadam, jo radušās nopietnas problēmas.

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas administrācija, saņemot līguma projektu, konstatējusi, ka valdības un Saeimas pieņemto lēmumu īstenošanai pietrūkst viens miljons 58 tūkstoši eiro. Visiem, kam pienākas pēc likuma, ir jāpaaugstina minimālā alga no 320 līdz 360 eiro, arī pacientiem ir apsolītas lielākas atlaides par līdzmaksājumiem. Kopš 1. janvāra maksājums par gultasdienu stacionārā samazināts no 13,52 eiro līdz 10 eiro, bet par slimnīcā veiktu operāciju – no 42,69 eiro līdz 31 eiro. “Tarifi ir pārāk mazi, bet pacientu pārāk daudz,” secina slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dins Šmits.

Valdības rīcības plānā paredzēts, ka no 2015. gada valsts apmaksātajos stacionāros ieviesīs ar diagnozēm saistīto grupu (DRG) apmaksas modeli. NVD ir aprēķinājis, cik izmaksā katras slimības ārstēšana, un šis apmaksas modelis ir daudz objektīvāks nekā samaksa pēc tarifiem, jo tarifus iesniedz pašas ārstniecības iestādes un to noteikšanas kritēriji bieži vien ir subjektīvi. D. Šmits atzīst, lai ieviestu jauno apmaksas modeli, ir nepieciešama papildu nauda, jo līdz šim aprēķinātie tarifi bijuši zem sniegto medicīnas pakalpojumu pašizmaksas, tāpēc par DRG var runāt tikai kā par statistikas uzskaites sistēmu, nevis reāli īstenojamu modeli.

Savukārt Rīgas Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Viesturs Boka norādīja, ka slimnīcas darbinieku minimālās algas paaugstināšanai un pacientu līdzmaksājumu atlaidēm pietrūkstot 4,6 miljoni eiro un ka ar NVD notikšot sarunas, kā īstenot valdības pieņemtos lēmumus. “Mēs vieni nespējam iziet no šīs situācijas, vēl jo vairāk tādēļ, ka slimnīca izdara vairāk, nekā tai samaksā,” sacīja Boka un piebilda, ka slimnīcas un NVD līguma projektā ambulatorai aprūpei ir paredzēts par 600 tūkstošiem eiro mazāk, nekā cerēts. Veidojas absurda situācija – slimnīcas ārsti nereti pēc pamatdarba dodas strādāt uz nelielajiem veselības centriem, jo pašu mājās trūkst naudas valsts apmaksātajiem ārstniecības pakalpojumiem un pacienti izrāda neapmierinātību, ka netiek pie speciālistiem. Slimnīcā strādā 800 ārstu un pusotrs tūkstotis medicīnas māsu, un visi gaida algas pielikumu, bet vadība pašreizējā finanšu situācijā to nespēj solīt.

Maijā beigsies Rīgas Austrumu slimnīcas valdes pilnvaru laiks un Veselības ministrijai būs jāizraugās jauna valde. V. Boka sacīja, ka, neraugoties uz stingrāku valdes locekļu izraudzīšanas procedūru, viņš nemetīs plinti krūmos un piedalīsies konkursā.

LA.lv