Dabā
Zaļā dzīvošana

Kurzemē izskalotais lācis, visticamāk, atpūsts no Igaunijas3


Peldējums starp salām lācim no Igaunijas šoreiz beidzies bēdīgi.
Dzintara Ozola foto
Peldējums starp salām lācim no Igaunijas šoreiz beidzies bēdīgi. Dzintara Ozola foto
Peldējums starp salām lācim no Igaunijas šoreiz beidzies bēdīgi. Dzintara Ozola foto

Slīteres Nacionālajā parka pludmalē starp Ušiem un Ēvažiem pirmdienas rītā atrasts noslīcis brūnais lācis. Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) inspektors Dzintars Ozols stāsta, ka ķepainis atrast jūras krastā un, visticamāk, noslīcis peldot.

DAP eksperts Vilnis Skuja aģentūrai LETA skaidrojis, ka pieaugušais lāču tēviņš noslīcis, jo pārāk tālu iepeldējis jūrā. Šis ir tikai trešais brūnā lāča sastapšanas gadījums Slīteres Nacionālajā parkā pusgadsimta laikā, viņš piebilda.

Iepriekš šajā apvidū sastapti divi dzīvi lāči – 1984. gadā un 2006. gadā. Tolaik dzīvnieki nacionālā parka teritorijā uzturējušies vien dažas dienas, zinājis stāstīt eksperts.
Atrastā lāča audu paraugus DAP nodos Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” pētniekiem zinātnes nolūkiem.

Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš žurnālam “Medības” skaidro, ka pētnieki saņems paraugu – lāča galvu. Līdz ar to precīzi noteikt dzīvnieka vecumu, iegūt DNS paraugu. DNS analīžu programma lāčiem šogad ir tikai uzsākta, un paraugs secinājumu izdarīšanai noderēs nākotnē.

“Domāju, konkrētais lācis informāciju par Latvijā mītošo lāču populāciju nevarēs “sniegt”. Ķepaiņa ķermeni vējš atpūtis no Igaunijas,” tā Jānis Ozoliņš. “Visticamāk, lācis peldējis starp Igaunijas salām un peldējums beidzies neveiksmīgi. Uz dzīvnieka ķermeņa nav konstatēti ārēji redzami miesas bojājumi.”

Lācis ūdenī jūtas lieliski un labprāt peld. Ne velti Igaunijas salās viņi ir redzēti, lai gan pastāvīgas populācijas salās nav. Nopeldēt pārdesmit kilometru – tā lācim parasti nav problēma.

Ilgāk par nedēļu lāča ķermenis ūdenī nav atradies. Zināms, ka noslīkušais ir pieaudzis lāču tēviņš – priekškājas spilventiņa platums ir 15 centimetru, kas to nešaubīgi apliecina. Pētīt iekšējos orgānus un veikt ķīmiskās analīzes jēgas nav.

Igauņi lēš, ka valstī mīt aptuveni 700 lāču. Ja kāds peldējuma laikā noslīkst, tas, diemžēl, ir dabīgais atbirums. Ja ķepainis būtu gājis bojā kādā no Latvijas ezeriem, tad gan satraukumam būtu iemesls.

LA.lv