Foto – AFP/LETA

Slovākijā grib izskaust nelegālas naudas plūsmas partiju kasēs 0

Skaidri politisko partiju ienākumu avoti bieži dēvēti par stūrakmeni veiksmīgai valsts attīstībai, savukārt nesakārtotība šajā jomā valsti padara neaizsargātu kā pret vietējo interešu grupu spēlēm, tā ārēju spēku ietekmēm.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 72
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Tāpēc nevalstiskās organizācijas Slovākijā sākušas kampaņu, lai atgādinātu parlamenta deputātiem pirms martā notikušajām vēlēšanām viņu rakstiski doto solījumu grozīt likumu, kas nosaka partiju finansēšanas kārtību. Daļa slovāku ir pārliecināti, ka līdzšinējie noteikumi ir pārāk vaļīgi, kas ļauj partiju kasēs ienākt nelegālai naudai, raksta interneta vietne “The Slovak Spectator”.

 

Pret nelegāliem avotiem

“Pastāv lielas aizdomas, ka politiskās partijas finansē avoti, kurus viņi nemaz nedeklarē,” sarunā ar vietējo ziņu aģentūru “SITA” stāstīja starptautiskās pretkorupcijas organizācijas “Transparency International” Slovākijā (“TIS”) direktors Gabriels Šipošs. Pirms pavasarī notikušajām parlamenta vēlēšanām Slovākiju satricināja noplūdinātas valsts drošības dienesta ierakstītas slovāku politiķu sarunas, kas atklāja korupciju visaugstākajā līmenī. Pēc šī skandāla, kas aizsāka arī vairākas protesta akcijas, vadošās nevalstiskās organizācijas Slovākijā sešām parlamentā pārstāvētajām partijām lūdza parakstīt apņemšanos manīt noteikumus par partiju finansēšanu, padarot to caurskatāmāku. “Visi politiķi ļoti apņēmīgi parakstīja šo solījumu un piekrita ieviest stingrāku partiju uzraudzību. Viņi to apsolīja izdarīt līdz nākamā gada 4. aprīlim,” uzsvēra Šipošs.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa, pašreiz neviens no politiķiem vairs īpaši nevēlas runāt par šo tematu, aizrādot, ka šobrīd tā nav prioritāte, raksta “The Slovak Spectator”. Lielākā atbildība par rakstiski pausto solījumu gulstas uz koalīcijā valdošās “Smer” partijas pleciem, kuras pārziņā ir arī Iekšlietu ministrija, kurai uzticēts izstrādāt jaunos noteikumus partiju finansēšanai.

 

Pašlaik iekšlietu ministrs Roberts Kalinaks strādā pie labojumiem sabiedrisko iepirkumu likumā, un, kad tas būs pabeigts, viņš sola ķerties klāt nevalstisko organizāciju prasītajiem likuma labojumiem.

 

Prasa ieviest 
partiju uzraugu

Slovāku nevalstisko organizāciju izstrādātais un parlamenta sastāvā esošo partiju parakstītais dokuments sastāv no septiņām prasībām, no kurām viena ir bezpartijiskas un uzticamas iestādes izveide, kas pārraudzītu partiju finansēšanu un novērstu iespējamos interešu konfliktus. Tāpat Slovākijas deputāti sola gan nacionālā, gan reģionālā līmenī darbojošos partiju pārstāvjiem pieprasīt iesniegt ienākumu un izmaksu deklarācijas. Nevalstiskās organizācijas arī grib panākt, lai tiktu izveidota ik dienas papildināma datubāze, kurā tiktu uzskaitīti partiju ienākumi un tēriņi.

 

Savukārt tās partijas un politiķi, kuri nesekotu šiem noteikumiem, tiktu sodīti, skaidro “The Slovak Spectator”. Visas parlamentā esošās partijas šādas ierosmes atbalstījušas, ar parakstiem apsolot tās arī ieviest dzīvē.

 

“Pagaidām partiju finansēšanas pārraudzība ir bezzobaina, jo nav iestādes, kas noteiktu, vai partija likumu pārkāpj vai ne,” sarunā ar Slovākijas radio atzinusi “TIS” pārstāve Emīlija Šičakova-Beblava. Nevalstiskās organizācijas uzskata, ka partiju finanšu kontroli varētu uzticēt Centrālajai vēlēšanu komisijai, kura regulāri veiktu auditus partiju kasēs.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.