×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
30. maijs, 2013
Drukāt

Slovākijas mūsdienu māksla 


slovaki_12

Rīgas Mākslas telpas Intro zālē līdz 9. jūnijam skatāma Slovākijas laikmetīgās mākslas izstāde “Vizuālā iedvesma & personīgie meklējumi”.


 

Slovākijas tautai ir senas un dziļas saknes, kas meklējamas jau 5. gs. p.m.ē. Līdzīgi kā latviešiem tai bijusi sarežģīta vēsture, kas laika griežos sabijusi Ungārijas un Polijas pakļautībā, pēc 1. pasaules kara, apvienojoties ar Čehiju, izveidojot Čehoslovākijas Republiku, un visbeidzot tikai 1993. gadā, kad slovāki atbrīvojās no komunisma, lielo pārmaiņu laikā Slovākija kļuva par neatkarīgu republiku. Par godu Slovākijas valstiskās neatkarības 20. gadadienai ir izveidota izstāde Rīgas Mākslas telpas Intro zālē. Izstādē “Vizuālā iedvesma & personīgie meklējumi” var aplūkot 57 Slovākijas laikmetīgās mākslas mākslinieku darbus. Tajā eksponēti Slovākijā un ārvalstīs atzītu jaunākās paaudzes mākslinieku darbi, viņi absolvējuši mākslas skolas Bratislavā un Banska Bistricā pēc 1993. gada. Autoru darbi veido bagātīgu priekšstatu par Slovākijas mūsdienu mākslas attīstības tematisko virzienu plašo diapazonu, formu un krāsu valodas daudzveidību, laikmetīgām tehniskajām novitātēm.

Mākslas darbi – gleznas, grafikas un tēlniecības darbi, fotogrāfijas un lietišķā māksla – juvelierizstrādājumi, stikls, keramika, tekstils, dizains – raksturo laikmetīgo slovāku vizuālās mākslas ainu.

Ideju līmenī tā ir liberāla un plaša, izteiksmes līdzekļu izmantojumā piedāvājot bezgalīgu un neierobežotu telpu dažādiem žanriem, paaudžu grupām, skolām, kā arī jaunrades formām no akadēmiskās līdz alternatīvai pieejai. Mākslinieki nebaidās no jaunu izteiksmes līdzekļu lietošanas radīšanas procesā.

Mākslas darbi tiek veidoti, arī izmantojot dažādus sadzīves priekšmetus. Atsevišķi mākslinieki akcentē noteiktības radīšanu nenoteiktībā, kur mākslas darbs kalpo par valodu, kurā padziļināti meklēt izteiksmību, formu noskaņu un simboliku. Tā ir filozofija, dzejiskums, savas iekšējās pasaules izpēte, meklējoši, eksperimentāli mākslinieciskie uzstādījumi.

Darbos jūtama spēcīga slovāku akadēmiskās mākslas izglītības ietekme un ciešās saites, kuras pastāv starp jauno mākslinieku paaudzi un viņu akadēmisko aizmuguri – pasaules mēroga atzinību ieguvušiem mākslas profesoriem – Milota Havrankova, Juraja Meliša, Roberta Jančoviča, Ivana Csudai, kuru darbi arī ir eksponēti šajā izstādē.

Šo lielisko izstādi no autordarbiem komplektējusi kuratore Zora Petrašova, kurai izdevies veiksmīgi apvienot atšķirīgus mākslinieciskās izteiksmes stilus un dažādu autoru rokrakstus.

Kuratores ideja bija ne tikai sniegt kompleksu pārskatu par mūsdienu mākslas attīstību Slovākijā, bet arī parādīt mākslinieku radošos meklējumus. Z. Petrašova stāsta: “Mūsdienu mākslinieku paaudze atklāti un kritiski atspoguļo problēmas sabiedrībā, atklājot ētiskās, vides un sociālās tēmas, līdztekus neizvairoties no pašizpausmēm. Visi paaudžu mākslinieciskā universālisma aspekti ir klātesoši, tā apliecinot, ka šodienas mākslas pasaule prezentē neierobežotu uzskatu daudzpusību.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+