×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
3. decembris, 2012
Drukāt

Slovēnijas prezidenta vēlēšanās uzvar ekspremjers Pahors

Foto - AFPFoto - AFP

Slovēnijā aizvadītajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā uzvarējis bijušais premjerministrs Boruts Pahors, pārspējot līdzšinējo valsts galvu Danilo Turku.

Par Pahoru nobalsojuši 67,44 procenti vēlētāju, bet par Turku saņemti 32,56 procenti balsu. Vēlētāju aktivitāte otrajā kārtā bija 41,95 procenti, kas ir zemākais rādītājs Slovēnijas prezidenta vēlēšanās kopš 1991. gada.

Vēlēšanu otrās kārtas kampaņu aizēnoja virkne protestu pret valdības taupības pasākumu programmu. Protestu kulminācija tika pieredzēta piektdien Ļubļanā, kad policija aizturēja 30 protestētājus un pūļa izklīdināšanai lika lietā asaru gāzi un ūdens lielgabalus. Slovēnija, kas savulaik Eiropas Savienībā tika uzskatīta par ļoti veiksmīgu jaunpienācēju, šobrīd cīnās ar ekonomisko krīzi un var izrādīties nākamā eirozonas valsts, kam nepieciešams steidzams glābšanas plāns. Uz eksportu orientēto valsti smagi skārusi globālā krīze, un tagad tās ekonomikai draud jauna lejupslīde, jo, pateicoties valdību īstenotajiem taupības pasākumiem, samazinājies gan eksports, gan iekšzemes pieprasījums.

Prezidentam Slovēnijā ir galvenokārt ceremoniālas funkcijas, bet Turks, ko atbalsta kreisi centriskā partija “Pozitīvā Slovēnija”, tika uzskatīts par bremzējošu faktoru reformu un taupības pasākumu īstenošanā. Savā priekšvēlēšanu kampaņā viņš atklāti apstrīdēja pašreizējā premjera Janeza Janšas politiku, paužot viedokli, ka situācija “ir smaga, bet nebūt nav ārkārtēja, un nav vajadzības to dramatizēt”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+