Latvijā
Politika

Sludina lielāko iepirkumu Latvijas armijas vēsturē. Kur būs bāze?2

Foto – NBS

Sākusies cīņa, kas Latvijai piegādās ap 200 miljonus vērtos bruņutransportierus – Aizsardzības ministrija plāno izsludināt lielāko iepirkumu Latvijas armijas vēsturē, lai iepirktu smagos apvidus bruņuauto, informē TV3 raidījums “Nekā personīga”. Runa ir par smagajiem auto, ar kuriem pārvietot bruņutehniku un karavīrus. Konkursa summa turpmākajiem 10 gadiem varētu būt 200 miljoni eiro.

Auto armijai vēlas piegādāt ASV ražotājs “AM General”, kas ražo arī “Hummer”. Kompānijai ar Aizsardzības ministriju jau esot bijusi mutiska vienošanās, taču pavisam nesen latviešu nostāja mainījusies. Rīkošot atklātu konkursu ar prasībām nodrošināt daļu ražošanas Latvijā, vēsta raidījums.

Latvijas armijas pārvietošanās līdzekļi ir aizvēsturiski. Auto ir dāvināti deviņdesmitajos gados, kad jaunās valsts bruņotajiem spēkiem palīdzību sniedza Zviedrija un citas kaimiņvalstis. Lietuva un Igaunija pēdējos gados savas armijas ar vieglajiem pārvietošanas līdzekļiem ir apgādājušas. Latvijas armija šai ziņā ir atpalikusi. Par to, ka problēma ir jārisina, esot runāts vairākās Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas sēdēs. Vainīgas esot iepriekšējās valdības. Kad Aizsardzības ministriju vadījusi Tautas partija, bijis pat plāns iepirkt zirgus.

“Toreiz netika ieguldīti līdzekļi, mēs cēlām sporta zāles, daudz ko citu darījām, bet necēlām tās ne Ādažos, ne Alūksnē, līdzekļi manā skatījumā tika izlietoti nelietderīgi, ne mūsu kaujas spēju stiprināšanai, mēs iepalikām, tās starta pozīcijas mums un igauņiem krietni atšķīrās. Tāpēc ir zināms robs un to ir nepieciešams aizpildīt,” atzina Ainars Latkovskis, Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs.

Atbilstošus nelielu armijas vienību un tehnikas pārvietošanas auto “HAMVI” ražo ASV rūpnīcā “AM General”. Turpat arī civilām vajadzībām domātos “hammerus”. Šogad ASV valdība uzdāvinājusi 44 “HAMVI” auto Bosnija. Savukārt pērnā gada augustā parakstījusi līgumu par 1600 auto iegādi Afganistānas armijai un policijai. Līgums summa ir 356 miljoni dolāru. No tā izriet, ka ASV valdība vienu auto pērk par aptuveni 213 000 dolāru. Koncerns “AM General” un ASV vēstniecības darbinieki jau ilgāku laiku ir risinājuši sarunas ar Aizsardzības ministriju, ka “HAMVI” pirks arī Latvija. Vienojušies par cenām. Taču pēkšņi Aizsardzības ministrija sarunas pārtraukusi, jo rīkošot konkursu.

Šis iepirkums amerikāņiem ir tik svarīgs, ka ASV vēstniece ir bijusi vizītē pie Saeimas NDK priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas, citiem Saeimas deputātiem, kā arī pie aizsardzības ministra. Vasarā plānota Mičiganas gubernatora vizīte Latvijā, būs arī vairāki ASV senatori. Ar Mičiganas gubernatoru Latvijas armijas komandieri ir tikušies vairākkārt. Latvijas armijai un Mičiganas nacionālajai gvardei ir 20 gadu sadarbības pieredze. Taču pirmo reizi gubernators brauks uz Rīgu, norādīja “Nekā personīga”.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) ir nolēmis auto iepirkumam rīkot konkursu. Interesi jau izrādījusi Dienvidāfrikas kompānija, kas ražo bruņumašīnas “Mbombe”, kā arī Šveices ražotājs ar auto “MOVAG”. Šonedēļ Bergmanim paredzēta vizīte Lietuvā, kurā viņš cita starpā iepazīšoties ar tur atvesto Šveices bruņumašīnu priekšrocībām.

Bergmanis skaidro, ka vēlējies atrast pēc iespējas plašāku pretendentu loku. Tomēr tas nav vienīgais pārsteigums amerikāņiem. Būšot arī prasība, ka auto remontam un daļēji arī ražošanai būs jānotiek Latvijā. Atbalstīt vietējos ražotājus paredzot ZZS programma.

“Kā jau es minēju, tāda šobrīd ir jau uzsākta un jau minēju piemērus, ir tajā pašā mehanizācijas projektā, ka munīcijas ražošana varbūt šeit notiks un remonti šeit notiks, kas mums ir ļoti būtiski, kas mums ir būtiski, lai šādi lieli remonti notiktu šeit uz vietas. Paši saprotiet, mūsu bruņumašīnas šeit neremontētu, mums tās būtu jāsūta prom, nu tas būtu diezgan sarežģīts process. Līdz ar to mēs, protams, vēlamies, lai būtu mūsu uzņēmēju iesaiste šādu lielu iepirkumu laikā,” atklāja aizsardzības ministrs.

“Nekā personīga” noskaidroja, ka sava loma šādā notikumu pavērsienā bijusi premjera Māra Kučinska (ZZS) Liepājas partijas līderim Uldim Seskam. Viņš jau esot atradis vietas Liepājā, kur auto ražošanas bāze varētu būt.

ASV vēstniecība komentārus “Nekā personīga” solīja sniegt, bet vēlāk pārdomāja. TV3 kļuva zināms, ka vēstniece joprojām nav atmetusi cerības, ka auto 200 miljonu vērtībā Latvijas armijai piegādās koncerns “AM General”.

LA.lv