Latvijā
Politika

Egils Līcītis: Saprotu draugu Raimondu. Patlabanējos apstākļos prezidents mīļuprāt gribētu paslēpties Rīgas pils pazemē1


Raimonds Vējonis
Raimonds Vējonis
Foto – Zane Bitere/LETA

Saprotu draugu Raimondu. Patlabanējos apstākļos prezidents mīļuprāt gribētu paslēpties Rīgas pils pazemē, ielīst sienās vai aizbēgt pa slepeno eju zem Daugavas. Vīrs, kura portreja rotā sabiedrisko ēku telpas un vienkāršo ļaužu mājokļus, ir smaga lēmuma pieņemšanas priekšā. No pašlaik vienpersoniskās prezidentālās varas augstumiem Vējonim jānominē kāds no trim baltās rases heteroseksuāliem vīriešiem labākajos gados (bez lipīgām slimībām, amorāliem sakariem, pretdabiskām dziņām) par premjera amata kandidātu, kurš būtu dāvana latviešu tautai un apzīmogots ar ierakstu Latvijas likteņgrāmatā. Mironīgā balsī, tīrā madonieša izloksnē Raimondam jānosauc Artis, Aldis vai Jānis, kuri katrs visā nopietnībā domā, ka būtu trakoti labi valdības galvas.

Būdams cītīgs rīta preses un safilmētā TV materiāla pārlūkotājs, prezidents šais nedēļās sekojis triju padoto gaitām, smējies kā kutināts un bālējis, ne reizi sitis knipi un saucis – tu paskat, ko brencis savārījis! Kā pidriķi šito dabūja gatavu! Nē, nu vienreizēji! Tad paaicinājis slepenpadomnieku, vēlreiz klaušinādams – viņi tiešām nav bijuši iestāžu redzeslokā? Itin kā bažījoties, vai izvēlētais premjers, saņēmis norīkojumu, neapdraudēs valsts drošību un kārtību.

Stāvokli varētu raksturot, ka prezidentam ir “kliedējamas šaubas”, sastopoties ar, kā lai pieklājīgāk pasaka, komplicētām personībām.

Protams, pils valdnieks visiem trim redz cauri kā rentgenā noskenējis. Raimonds pretendentus iztaujājis tik sīki kā potenciālus znotus – ja gadījumā gribētu savu mīļāko padomnieci izdot pie vīra. Bet šoreiz, izdarot izvēli, jāņem vērā visneticamākie apsvērumi. Vai amatu saņēmušo neaizvedīs roku dzelžos uz disciplināro notiesāšanu, vai atklātībā neparādīsies aculiecinieku video no NLO piezemēšanās laukuma, kur nākamais premjera kandidāts iztrausies no avarējušā kosmosa kuģa, un vai dienas gaismu neieraudzīs kompromati, ko tāds un tāds biedrs darījis taukmūļu tirānijas periodā. Informācijas nenovērtēšana iekaitēs valsts reputācijai un nodarīs traumu pašam Vējonim atlikušajā prezidentūras pilnvaru laikā. Tāpēc jāiedarbina viss valsts vadītāja prāta asums, psihologa dotības, kombinēšanas spējas, bioloģijas skolotāja pieredze, kā VVF pamāca, intuīcija, nepaļaujoties uz providenci, īsākā salmiņa vilkšanu vai acītes spēli.

Nešaubīgi, talantu konkursa dalībnieku trio ir birums ar pozitīvām īpašībām. Tie nāk no izslavētām Austrumlatvijas dzimtām, piederīgi mūsu politikas “All Stars” izlasei, ar nevainojamu vikipēdijā izlasāmu dzīvesstāstu. Pabriks trenējies karatē, abi pārējie arī izskatās pēc ninzjām. Iepriekšējos amatos kungi aizvien progresējuši. Briselē slovākietes skumīgas atvadījušās no nepārspējamā ballīšu karaļa Arta. Ieņemot dominējošo stāvokli valdībā, Aldim sabruks spoža advokāta karjera. Balvi nepiedzīvos atdzimšanu Jāņa vadībā, ja konservators tiks atzīts par lieliskāko premjeru starp trīs puišiem.

Saistītie raksti

Taču prezidenta skats slīd arī pāri negācijām. Kurš kandidāts ir slikta drauga ietekmē. Kuram amatu dot tikai kā pusslodzes darbu ar trīs mēnešu pārbaudes laiku. Un kura dēļ jāraizējas par valsts nākotni. Vai mēs vairs būsim lauksaimniecības zeme ar trans­atlantisku kursu un līdz zobiem bruņotu zemessardzi, kur par laulību atzīst tikai aktu un savienību starp vīrieti un sievieti? Lai cik kautri, tikumīgi jaunekļi pieteikušies premjerēt, prezidentu dara uzmanīgu viņu pārstāvētie lielmanīgie politiskie spēki, kuri jau grib iegrābties valsts kasē, smeļot naudu partijām, lielākas algas deputātiem un ministriem. Vai vēl sagaidīsim pilsoņu īpašumu un banku noguldījumu atņemšanu, pārtikas repartīcijas, lai sagādātu malto gaļu “KPV LV” kotlešu ēdājiem un kamambēra sieru liberāliem smalkmaņiem?

Respektēsim prezidenta Raimonda un Ivetas Vējoņu izvēli, izlietojot konstitūcijas 56. panta dotās tiesības. Gaidot drauga zvanu, uztaustot pavedienus, ja neviens neizskatās šūpulī piedzimis ar premjera zizli, es saku – lieciet uz Bordānu! Tam vairāki pamatojumi. Tauta uztvers, ka prezidents trāpījis naglai uz galvas. Raimonds ar tudraugu, cīņubiedru Jāni apskāvušies mītiņā pils laukumā pret oligarhu varu. Tiks noņemtas aizdomas, ka kāda augstu stāvoša persona simpatizē kritušai zemnieku partijai. Prezidents var mierināt sirdsapziņu, ka sešpartiju koalīcijai jau neizvēlas premjeru, bet barvedi. Turklāt premjerkandidāts iekritis slazdos – šim putnam nespējot sastādīt valdību, izlidos nākamreiz par nominantu paaugstinātais. Un pēdīgi Vējonis pratīs rast spēcinājuma vārdus Aldim un Artim – jo kandidēšana vien par Ministru prezidentu ir uzkrājums politiskai nākotnei.

LA.lv