Latvijā
Rīga

Smaka Vecmīlgrāvī: Mazā koncentrācijā merkaptāni nav veselībai vai dzīvībai bīstami 16

Foto LETA

Mazā koncentrācija nonākot gaisā, merkaptāni nav dzīvībai un veselībai bīstami, aģentūru LETA informēja Veselības inspekcijā (VI).

Tā kā vielas koncentrācija gaisā Vecmīlgrāvī 12.septembra vakarā netika izmērīta, var raksturot tikai tās teorētiski iespējamo ietekmi uz veselību, norāda VI.

ASV Darba drošības un veselības administrācija ir noteikusi pieļaujamo metilmerkaptāna koncentrāciju darba vidē 10 piesārņojošās vielas daļiņas miljons gaisa daļiņās (ppm). Tiek uzskatīts, ka 25 ppm lielas koncentrācijas ieelpošana vienu stundu nerada neatgriezeniskus veselības bojājumus, bet veselību un pat dzīvību apdraudoša koncentrācija ir 150 ppm. Tādēļ dažu ppm koncentrācija pati par sevi nerada veselības apdraudējumu. Tomēr jāņem vērā, ka regulāra smaku iedarbība ļoti pasliktina dzīves kvalitāti un var radīt arī psihosomatiskus veselības traucējumus.

Parasti dabas gāzei merkaptānus pievieno dažu ppm koncentrācijā, kas jau rada ļoti nepatīkamu smaku, un tās uztvere ir arī ļoti subjektīva – ir cilvēki, kas ir ļoti jutīgi pret šo smaku. Šādi cilvēki var ciest no elpvadu kairinājuma un apgrūtinātas elpošanas, galvas reiboņa, nelabuma un vispārīga vājuma. Tomēr šos efektus rada smaka un ne vielas tiešā iedarbība, stāsta VI.

Jau ziņots, ka vakar mediķu palīdzība bijusi nepieciešama diviem cilvēkiem, kuriem kļuvis slikti, Vecmīlgrāvī gaisā izplatoties nepatīkamai smakai, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.
Notikuma vietā vakar vakarā dežūrēja viena NMPD brigāde, tomēr tai nenācās sniegt palīdzību nevienam no mikrorajona iedzīvotājiem. Vēlāk, ap plkst.22.30, mediķi saņēma izsaukumu pie divām personām, kurām bija kļuvis slikti, visticamāk, izplatījušās smakas dēļ.

Abām personām tika konstatētas galvassāpes un slikta dūša. Cietušie nogādāti slimnīcā tālākām pārbaudēm.

Kopumā pastiprinātas palīdzības sniegšana mikrorajona iedzīvotājiem saistībā ar nepatīkamās smakas izplatīšanos nav bijusi nepieciešama, atzina Bukša.

Kāda Vecmīlgrāvja iedzīvotāja aģentūrai LETA pastāstīja, ka sajutusi asu smaku, kas viņai izraisījusi nelabumu, tādēļ aizvērusi logu, bet telpa jau bijusi pilna ar nepatīkamu gāzes smaku. Tā izraisījusi arī galvassāpes. Šorīt alerģiska reakcija – acu un kaklu sūrstēšana – joprojām esot arī viņas 17 gadus vecajam dēlam.

Iedzīvotāja pauda neizprati, kādēļ informācija par notikušo un nepieciešamo rīcību parādījusies vien sociālajos tīklos.

Par Vecmīlgrāvī izplatījušos smaku paziņojums medijiem tika izplatīts vien pēc pusnakts, neminot, vai tā ir veselībai kaitīga. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) informēja, ka no plkst.20 līdz 22 uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 tika saņemti vairāk nekā 400 zvani par izplatījušos smaku.

LA.lv