×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
12. novembris, 2012
Drukāt

Smalka padarīšana – sienu krāsošana + par krāsu ietekmi uz noskaņojumu

painting2

“Vai krāsošanas darbus droši var veikt arī iesācējs? Vai ir kādi stingri noteikumi toņu salikumā?”
 Edna Vecāķos

 

Krāsošana ir pats lētākais un vienkāršākais veids kā, patērējot samērā maz darba un līdzekļu, ātri un samērā efektīvi uzlabot telpu izskatu.

– Vienkārša krāsošana ir patīkams un viegls darbs, kas pa spēkam arī iesācējiem un ko noteikti vajag reiz izmēģināt pašiem. Būvniecības preču lielveikalos nopērkami labi un lēti instrumenti – otas, rullīši un krāsotāju lentas. Par mazu naudiņu var iegādāties arī plēvi, ar kuru nosegt grīdu, lai nav jāuztraucas par krāsas notecējumiem. Īpaši ieteicams sekot līdzi sezonas atlaidēm un savlaicīgi iegādāties materiālus, kad tiem ir visizdevīgākā cena, – uzskata “K-Rauta” mārketinga komunikāciju vadītāja Māra Grāvere.

 

Mūžīgā tēma

Kā izkrāsot mājokli – tā, protams, ir eleganta tēma, par ko ar draugiem patērzēt pie kafijas tasītes. Krāsu pētīšanai daudz sava dārgā laika veltījuši pat senatnes filosofi Platons, Pitagors un Aristotelis. Par smalkajām to izvēles likumsakarībām sarak­stītas dziļi patiesas grāmatas, kas ietver gan fizikas, gan alķīmijas noslēpumus, tēvu tradīcijas un fenšujus ieskaitot. Ko vērta vien ir, piemēram, bērna istabas krāsojuma izvēle, vadoties pēc astroloģijas un numeroloģijas postulātiem?

Krāsu izvēlei ir gan objektīvi, gan subjektīvi kritēriji. Der zināt, ka dažādu krāsu savstarpējo saskaņu sauc par kolorītu. Tajā parasti ir dominējošie un pakārtotie toņi, kas var būt saskaņoti vai kontrastējoši. Ja telpu krāsojums ir patīkams, saka, ka tas ir harmonisks. Šāds krāsojums var būt niansēts vai kontrastējošs. Niansētu veido bez spēcīgiem kontrastiem, lielas virsmas krāsojot gaiši neitrālas un atdzīvinot ar nelieliem dzīvespriecīgiem laukumiem.

Kontrastainu harmoniju raksturo košu vēso un silto toņu pretnostatījums. Krāsojot izmanto neitrālās, vēsās un siltās krāsas. Neitrālas skaitās ahromatiskās – balta, pelēka un melna. Siltās un vēsās ir hromatiskas. Zilās un violetās lielākoties ir vēsas, sarkanās, oranžās un dzeltenās – siltas.

Tomēr siltumu vai vēsumu lielā mērā nosaka piejaukumi. Piemēram, zaļā krāsa atkarībā no piemaisījuma – dzeltena vai zila, var būt vēsāka vai siltāka. Speciālisti uzskata, ka siltie toņi plakni pietuvinot, bet vēsie – attālinot. Tādēļ garenās istabās iesaka sānu sienas nokrāsot vēsākas, bet gala sienas – siltākas. Toties labi izgaismotas dienvidu sienas varot krāsot vēsākas, ziemeļu – siltākas.

 

Krāsu īpašības

Katrai krāsai piedēvē noteiktas objektīvas īpašības. Melnā mazāk atstarojot gaismu un sašaurinot telpu. Esot labs fons citiem toņiem un atsevišķu objektu izcelšanai. Neitrālā pelēkā vieniem liekas pasīva (ne cepts, ne vārīts!), citiem – smalka. Droši var izmantot lielu plakņu un objektu krāsošanai, telpu atdzīvinot ar košāku krāsu akcentiem.

Dabā retāk sastopamā ideāli baltā krāsa ir tīrības simbols, kas noder kā fons. Parasti to lieto ar nelielu citas krāsas piejaukumu. Īpaši noderīga mazās, tumšās istabās. Izceļ tekstīlijas un priekšmetus uz sienas. Sarkanā krāsa atkarībā no piejaukuma var būt agresīva vai piesaistoša, silta vai vēsa. Tā pastiprinot uztveri un piesaistot skatienu, pat palielinot asinsspiedienu un paātrinot elpošanu. Tomēr uzskata, ka liela un spoža sarkana virsma nogurdina.

Patīkama ir oranžā krāsa – silta un uzmundrinoša, ieteicama krēslainās telpās. Veicinot apetīti, tāpēc varot izmantot noēnotās ēdamistabās, ja vien problēma nav liekais svars.

Visdzīvespriecīgākā ir dzeltenā krāsa, jo tā asociējas ar sauli, dzīvības māti. Dzeltenais stimulē nervu sistēmu un uzlabo redzi, šādi priekšmeti telpā šķiet vieglāki. Vismājīgākais toties ir brūnais tonis, vienmēr noder kā fons, labi apvieno citas krāsas, gan siltus, gan vēsus laukumus. Pēc dakteru domām visveselīgākā gan esot zaļā krāsa, kas asociējas ar augu lapotni. Tā pazeminot asinspiedienu un saasinot dzirdi. Piesātināti zaļā ir labi piemērota fonam. Neitrāli gaiši zaļganie un pelēkzaļie toņi esot ieteicami telpās, kur ilgstoši uzturas cilvēki. Toties noslēpumainā violetā krāsa ir aktīva, dekadentiska un lielās plaknēs nogurdinoša. Telpu krāsojumā to neitralizē ar vēsi zaļajiem toņiem, aktivizē ar vēsi sarkanajiem. Maigi violets uz brīdi rada romantisku noskaņu, tomēr šis tonis nav ieteicams melanholiķiem, lai galīgi neaizbrauc jumts…

Ja arī visa telpa ir perfekti izkrāsota, saimnieka radošās ciešanas vēl nebeidzas, jo galīgo vizuālo risinājumu vēl ietekmē dekoratīvās tekstīlijas un sadzīves priekšmeti. Pat rītā, vakarā vai pusdienlaikā, saulainā vai lietainā laikā interjers uzvedas atšķirīgi.

 

Pēc izjūtām

Standarta receptēm vienmēr jāpieiet radoši. Krāsu izvēlē ir vēl daudzi citi subjektīvi faktori. Vispirms cilvēkiem ir četri atšķirīgi temperamenti: sangviniķis (uguns stihija), holēriķis (gaisa stihija), melanholiķis (zemes stihija) un flegmātiķais (ūdens stihija). Katram no šiem tipiem nepieciešams savādāks krāsu risinājums. Tad vēl cilvēks var būt jauns, vecs, vientuļš vai kuplā ģimenē, tāpat introverts vai ekstraverts, radošs vai konservatīvs. Piemēram, daudzi precēti pāri guļamistabā izvēlas nomierinošus toņus, lai labāk izgulētos, citiem toties vairāk pie sirds aktīvie toņi, lai sparīgāk veicinātu demogrāfiju. Aktīva radoša personība grib redzēt atraktīvāku interjera krāsojumu, konservatīva – rāmāku. Tāpēc atliek vien paļauties uz savām izjūtām, jo ieteikumi ir tikai ieteikumi, tie nav likumi. Pat dažu krāsu konsultantu noraidītās galējības – spoži balts un dziļi melns, prasmīgās rokās var izveidot īpaši stilīgu mājokli.

 

PADOMI

– Ja vecais sienas tonis apnicis, droši nomainiet to ar jaunu! Nebaidieties no nestandarta risinājumiem! Varbūt tie atnesīs dzīvē pozitīvas pārmaiņas, – aicina Buenosairesas Mākslas akadēmijas studente Elīna Ozoliņa.

– Ja pircējs vadošo krāsu piemeklējis pats, solīdā krāsu veikalā pārdevēji toņus precīzi iejauks un palīdzēs sameklēt pašus kvalitatīvākos blakus toņus. Tam noderēs Modes krāsu kolekcijas Krāsu katalogs “Iedvesma 2012. g. – 2013. g”, kurā katram vadošajam tonim piemeklēti 12 saderīgi papildtoņi, – iesaka “Akzo Nobel Baltics” mārketinga menedžere Inga Bridāka.

– Jūtami lētāk ir iegādāties vietējā ražotāja krāsas, kas kvalitātes ziņā neatpaliek no importa ražojumiem, – atgādina SIA “RILAK” tirdzniecības daļas vadītājs Jevgenijs Šudjajevs.

– Iekštelpām ieteicamas krāsas uz ūdens bāzes, kurām ir maz gaistošo izmešu un pieņemamas cenas. Ja mājās ir pret dažādām smaržām kāds īpaši jūtīgs cilvēks, labāk izmantot krāsas ar Ziemeļeiropas ekomarķējumu (“Zaļais gulbis”). Tās iesaka arī Latvijas astmas un alerģijas biedrība, – uzskata “Tikkurila” mārketinga vadītāja Ieva Ozola.

Vienmēr jāatceras, ka dažas krāsas žūstot mēdz mainīt toni.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+