Kultūra
Māksla

Smalki un jūtīgi: Mētras Štelmaheres pirmā gleznu personālizstāde 0

Publicitātes attēls

No 29. augusta līdz 25. septembrim “Galerijā M māksla” būs apskatāma mākslinieces Mētras Štelmaheres jaunāko darbu personālizstāde ar nosaukumu “Novembris”, LA.lv uzzināja galerijā.

Izstāde “Novembris” ir mākslinieces Mētras Štelmaheres pirmā gleznu personālizstāde – retrospektīvs ieskats mākslinieces iepriekšējā gada laikā tapušajos darbos – lielformāta gleznās, kurās attēlotas brīžiem nosacītas, abstraktas un vienlaikus reālistiskas ainavas.

Izstādes pamatmotīvs ir novembris, kurā ainavu intonē specifisku dabas tēlu, krāsu un skaņu kopums. Viss ir stāvošs, pacietīgs un itin kā veidots atstāstījuma izteiksmē. Novembrī viss ir noticis un ieguvis vairs tikai nosacītas aprises, kuras gluži tāpat kā kādā Jura Kronberga dzejolī par šo gada laiku “beidzas turpat, kur sākās”.

Mētras Štelmaheres ainava kā mākslas instruments un metafizisks tēls sniedz iespēju saskatīt paralēles ar cilvēku kā garīgu telpu, kas pakļauta noteiktām, fatālām un ilgstošām emocionālu un intelektuālu stāvokļu modulācijām. Novembra ainavu ritms un dabas tēlu artikulācija faktiski ir cilvēka personifikācija. Ainaviskā šķietamība, vienlaikus tās lokālais raksturs un kalendārā konkrētība rada nedaudz hermētisku iespaidu, kam, kā atzīst māksliniece, ir būtiska funkcija. “Cilvēks, kurš ilgojas pēc siltuma, pieņemtības, krāsām, dzīvības un gaismas, gribot negribot tiek pakļauts šim pelēkajam un aukstajam laikam, kurā jaušama vientulības un nāves klātbūtne. Kaut arī šāds stāvoklis veicina bezjēdzības sajūtu, apziņa par to piespiež domāt par jēgu. Meklējot jēgu, ir iespējama atjaunošanās,” pauž māksliniece.

Mētra Štelmahere (1990) 2010. gadā absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, iegūstot foto dizainera kvalifikāciju, 2014. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu. Aktīvi piedalās izstādēs, strādā Jēkabpils mākslas skolā un ir fotogrāfe Štelmahera fotostudijā.

LA.lv