Smaržu daba
… Daži parfimēres noslēpumi par smaržām 0

Bieži vien neapzinoties, smaržas izvēlamies pēc tā, kādas asociācijas aromāts izraisa. Tāpēc ir vērts mazliet ielūkoties parfīma tapšanas virtuvē.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Kāpēc izvēlamies tieši to, nevis citu aromātu, gadu desmitiem un simtiem mēģinājuši atminēt visslavenākie parfimēri. Smaržu izvēles procesā sava loma ir gan piederībai konkrētajai tautībai, gan kultūras tradīcijām, gan apkārtējai videi, gan laika apstākļiem un klimatam, gan vecumam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parfimērijas un biokosmētikas ražotāja a/s “Dzintars” parfimēre Natālija Stasjukeviča stāsta, ka smaržas sastāv no daudziem ingredientiem – pamatā no ēteriskajām eļļām (to kombinācija veido parfīma aromātu), parfimērijas spirta (izmanto kā universālu šķīdinātāju) un sintētiskajām vielām. Smaržūdeņu un tualetes ūdeņu sastāvā ietilpst arī ūdens.

– Mūsdienās sintētisku vielu izmantošana parfimērijā ir izplatīta prakse, – skaidro 
N. Stasjukēviča. – Dažus aromātus, piemēram, maijpuķīšu smaržu, līdz šim nav izdevies iegūt dabiskā ceļā, tāpēc vajadzīgi sintētiskie aizvietotāji, kas imitē konkrēto aromātu. Līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā smaržu ražošanā nedrīkstam izmantot dzīvnieku izcelsmes izejvielas. Tādas, piemēram, ir muskuss (sekrēts, ko iegūst no Ķīnā, Tibetā, Nepālā mītoša bezragu brieža dziedzeriem) un ambra (vaļu izdalīta substance, kas veidojas tā zarnu traktā un pēc izkļūšanas no organisma, gadiem ilgi peldot okeānā un atrodoties saskarē ar sāļo ūdeni un citiem dabas elementiem, iegūst patīkamu, saldenu, ar koksnes aromāta niansēm apveltītu aromātu). Gan muskusu, gan ambru izmanto kā fiksatoru, lai parfimērijas izstrādājumam piešķirtu noturību.

Parfimēre atklāj, ka smaržu sastāvā var būt no 10 līdz 70 un vairāk komponentu, kuru daudzumu izsaka procentos, piemēram, rožu eļļa – 10%, jasmīnu eļļa – 5%, pačūlijas eļļa – 5% u.tml. Taču tas nenozīmē, ka labāks ir parfīms ar vairākiem komponentiem. Nē, smaržu kvalitāti raksturo veiksmīgs sastāvdaļu salikums jeb kompozīcija un, protams, augstvērtīgas izejvielas.

Katram aromātam piemīt sākuma jeb virsējās notis, sirds notis un beigu notis.

– Smaržu uzsmidzinot un vēl minūtes divdesmit pēc tam jūtam parfīma virsējās notis. Tās lielākoties veido citrusu (citronu, apelsīnu, greipfrūtu, bergamotes) un viegli ziedu aromāti (apelsīnziedu, frēziju, maijpuķīšu), kas ir ātri gaistoši, – uzskaita parfimēre.

Sākuma notis pāriet sirds notīs, kas atklāj smaržu patieso dabu. Sieviešu parfīmiem tie var būt ziedu (magnoliju, gardēniju, rožu, jasmīnu, īlangīlang) aromāti, vīriešu smaržām – lavandas, bergamotes, gerāniju un citi aromāti. Sirds notis smaržām izpaužas aptuveni piecas sešas stundas, bet tualetes ūdeņiem – vien pāris stundu.

Savukārt pašā vakarā parādās parfīma beigu notis jeb, runājot smaržu speciālistu terminoloģijā, šleife. Tie parasti esot siltāki un smagāki aromāti, piemēram, vaniļas, orhidejas, pačūlijas, koksnes vai muskusa. – Ir lineāri aromāti, kuriem virsējās un sirds notis ir ļoti līdzīgas, – smaržu aromātu nianses atklāj speciāliste. – Citām smaržām beigu notis atgādina virsējās. Bet ir tādi aromāti, kas stipri mainās – virsējās notis izgaro, un pēc kāda laika nevar pazīt to aromātu.

Reklāma
Reklāma

Smaržu aromāts mainās ne vien cilvēka ādas, bet arī gadalaika ietekmē. Piemēram, ziemā mazāk nekā siltajos gada mēnešos atklājas svaigie citrusu un jūras aromāti. Tie pat var mainīt savu dabu – kļūt asi un nepatīkami. Parfimēre uzsver, ka aukstam laikam piemērotāki ir izteiksmīgi un silti aromāti ar garšaugu (vaniļa, kardamons, kanēlis, krustnagliņas, ingvers) un ziedu notīm (rozes, jasmīns, orhidejas), kā arī ambras un muskusa akcentiem.

Teorija par smaržu piederību attiecīgam sieviešu tipam, jāatzīst, ir novecojusi. Nav tiesa, ka rūgtās piedien stiprām, pārliecinātām biznesa sievietēm, bet maigi saldās – jaunietēm. Arī jaunām sievietēm itin labi piestāv ne paši intensīvākie, bet rūgtie aromāti. – Kaut gan pieņemts, ka jauniešiem domātos parfīmos vairāk ir augļu notis, bet nobriedušām sievietēm paredzētajos dominē ziedu un koksnes notis, viens no mūsu aromātiem – Lady Dream Beatifull, ko izstrādājām jaunietēm, guva dāmu plašu atsaucību. Šai smaržai piemīt ruma, šokolādes un vaniļas notis, – parfīmu raksturo viena no tās radītājām.

Protams, arī smaržu pasaulē valda mode. Pirms pāris gadiem populāri bijuši parfīmi ar ziedu un augļu notīm, turpretī patlaban izceļas orientālie aromāti. – Jau vairāk nekā 100 gadu Austrumu aromātu pamatsastāvā ir ingredients udu – spēcīgs afrodiziaks. Tā patlaban ir ļoti populāra nots arī Eiropas smaržu industrijā.

N. Stasjukeviča kā līderi neizceļ kādu noteiktu smaržu grupu, bet norāda, ka arvien populārāki kļūst šipra aromāti – gan klasiskais šiprs, gan papildinātais ar ziedu vai augļu notīm. Aktuāli ir arī ziedu–koksnes smalkie aromāti, saldie augļu aromāti, jutekliskie Austrumu un svaigie citrusa–augļu aromāti.

Ja aromāts ieinteresējis, uzsmidziniet to uz apakšdelma iekšpuses un pēc 
10 minūtēm atkal pasmaržojiet. Cilvēkiem ādas ķīmiskais sastāvs ir dažāds, tāpēc uzsmidzinātās smaržas aromāts var izpausties atšķirīgi.

Katram aromātam ir sākuma jeb virsējās notis, kas atklājas uzreiz. Tās pāriet sirds notīs – smaržu patiesajā aromātā, kas noturas 5–6 stundas. Nākamās, kas atklājas, ir parfīma beigu notis.

Parfīms jāglabā tumšā un vēsā vietā. Glabāšanai vispiemērotākais ir ledusskapis, bet visnepiemērotākā vieta – vannas istaba.

Ja smaržas kļuvušas biezākas, mainījusies krāsa vai aromāts, tās ir sākušas bojāties. Šim parfimērijas izstrādājumam parasti ir 24–36 mēnešus ilgs derīguma termiņš.