×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
18. maijs, 2016
Drukāt

Smiltēns: Latvijai demogrāfijas jomā sagaidāmas ļoti skarbas izvēles (16)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijai demogrāfijas jomā sagaidāmas ļoti skarbas izvēles, no kurām viena ir saistīta ar patvēruma meklētāju uzņemšanu, lai uzturētu valsts ekonomiku, partijas “Vienotība” priekšsēdētāja amata kandidātu debatēs teica Eduards Smiltēns.

Viņš pauda, ka Latvijā šobrīd pārāk maz bērnu, lai nākotnē varētu uzturēt gan valsts infrastruktūru, kura ir paredzēta 2,5 miljoniem, gan arī topošos seniorus. “Ja pēc 20 gadiem ģimenēs nebūs četri bērni, mēs nespēsim nodrošināt nācijas pastāvēšanu. Mums ir laba pabalstu sistēma un ir jāīsteno trešā bērna pabalsts. [Šobrīd] jo vairāk bērnu, jo lielākam nabadzības riskam ir pakļauta ģimene,” sacīja Smiltēns.

“Vienotības” priekšsēdētāja amata kandidāts Smiltēns norādīja, ka valstij ir jāīsteno tāda politika, lai varētu nodrošināt daļas diasporas atgriešanos. Viens no elementiem varētu būt izglītības sistēma un ārzemēs dzīvojošo latviešu atvasēm jānodrošina pietiekoši labas studiju iespējas Latvijā. “Tās ir skarbas izvēles – ja nespēsim iegūt cilvēku pieaugumu, būs jāsamazina infrastruktūra. Es nevēlos bēgļus pieļaut kā situācijas risinājumu [..] mums neizbēgami būs jārunā par to, kā [piesaistīt] cilvēkus, kas uzturēs mūsu ekonomiku,” teica Smiltēns. Viņš gan uzsvēra, ka šādu situāciju – darbaspēka importu – gan centīsies visiem spēkiem novērst.

Līdzīgu viedokli pauda arī otrs kandidāts uz “Vienotības” priekšsēdētāja amatu Andris Piebalgs, kurš uzsvēra, ka 2100.gadā, ja situācija demogrāfijas jomā saglabāsies esošā, Latvijas iedzīvotāju skaits samazināsies līdz 500 tūkstošiem. “Ja to neatrisina, [mums] ir cita valsts. Normāli, lai valsts kustētos ir [katru gadu] jaundzimušo bērnu īpatsvaram jāsasniedz 1,6% – 1,5%. Šobrīd tas ir apmēram 1,1%. Laiks ir limitēts – ir aptuveni divdesmit gadi,” teica Piebalgs. Vienlaikus viņš atgādināja, ka sākot ar 2011.gadu dzimstība Latvijā pakāpeniski pieaug.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Liepājā turpinās partijas “Vienotība” priekšsēdētāja kandidātu – Smiltēna un Piebalga – publisko debašu cikls. Debates tiek rīkotas piecu Latvijas reģionu pilsētās: 10.maijā Cēsīs, 16.maijā Rēzeknē, 18.maijā Liepājā, 25.maijā Jelgavā, 1.jūnijā Rīgā. Pirmā diskusija Cēsīs notika Vidzemes Koncertzālē “Cēsis”.

Debates Liepājā tiek veltītas tautsaimniecības attīstībai, ekonomikai, nodarbinātībai, migrācijai un demogrāfijai.

Vēl 25.maijā Jelgavā kandidāti pievērsīsies tiesiskuma un tieslietu nozares aktualitātēm un situācijai izglītības un zinātnes jomā, bet noslēdzošās debates 1.jūnijā Rīgā tiks veltītas kultūras un nacionālajiem jautājumiem, kā arī aktualitātēm nodokļu un budžeta politikā.

“Vienotība” debates rīko lai vairotu priekšsēdētāja izraudzīšanās procesa caurspīdīgumu. Paredzēts, ka par jaunu priekšsēdētāju partija lems ārkārtas kongresā 4.jūnijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. nodokļu maksātājs Atbildēt

  Beidziet filozofēt.
  Lai palielinātu cilvēku skaitu. Alga uz rokas vismaz 1000. Kāpēc UK 1200 ietur tikai 200, bet Latvijā no 800 uz papīra , cilvēks uz rokas 600.

 2. Valsts gadiem ilgi piekopj vienas dienas politiku.
  No maniem septiņiem mazbērniem,LV dzīvo tikai viens un pieci no septiņiem,visticamāk,nekad neatgriezīsies LV…..

 3. Man Lv dzīvojot bija trīs bērni. Man valsts iestādē pateica Mēs tev tos bērnus neprasījām un mums viņi nav vajadzīgi. Tā nu es paņēmu Latvijai nevajadzīgos bērnus un aizbraucu uz Valsti kur pret bērniem izturas kā pret cilvēkiem.

 4. Padoms par velti ,Jassaprot ka cilvēki no sabiedrības ar IQ75/85 nespēj adaptēties un dot pienesumu ,kalpo par apgrūtinājumu rada papildus izdevumus: pabalsta,aprūpes ,drošibas jomā, Tā kā Eiropas lielvalstis ir Sad…tas tad javeic uzsaukums vācu ,dāņu ,nīderlandu pilsoņiemierasties uz dzīvi LATVIJĀ,tas pac sakāms par biznesmeņiem.Paralēli strādāt pie Letiņu repatriācijas nodarba trimdas.Visa pamats nodokļu sistēmas reforma un valsts pārvaldes aparāta nežēlīga 35% optimizācija.

 5. Ir vēl viena izvēle Atbildēt

  Ir vēl viena,Smiltēna nepieminēta izvēle,kas veicinātu daļas diasporas atgriešanos,ekonomikas uzturēšanu un saglabātu pašu Vienotību! Tie ir Eiropas progresīvie nodokļi,kas šai partijai nav pieņemami!

 6. Smiltēns, būdams Saeimas deputāts, nav darījis pilnīgi neko, lai veicinātu demogrāfiskos procesus.
  Nevaru iedomāties, ka šī viduvējība izcels Vienotību saulītē.

 7. Galīgi atpalicis Atbildēt

  Vācijas,Francijas un Zviedrijas “veiksmīgie” piemēri,Smiltēnam absolūti neko neizsaka? Vai,varbūt,Smiltēns pat avīzes nelasa un interneta viņam nav?!

 8. tā ir apbrīnojama “loģika” , ja valsts nākotni saskata tikai bērnu taisīšanā. Ko tad tie imigranti vai mūsu pašu bērni šeit Latvijā iesāks, kur viss ir salaists galīgā ekonomiskā pakaļā?!

 9. Divu intelektuāļu murgs par četriem bērniem ģimenē.Ne tik sen kampējs plātījās ar lozungu kurā bija redzama ģimene ar diviem bērniem ,bet tas bija tā starp citu lai tai pašā laikā pastarpināti privatizētu vēja parkus ,tikt pie
  atkritumu un ātro kredītu biznesa pa vidu ņemoties ar TV digitalizāciju un citām mahinācijām.
  Arī marsietis ,dziļi nopūties ,paziņoja ka mēs izmirstam un kaut ko cēli sprieda par putnu dziesmām Latvijas laukos.Parastais latvietis pa to laiku vienā mierā dzer apīnīti vai mākonīti,saņem trūkumcietēja pārtikas paciņas ,bet cits raujas melnās miesās un brīnās ka nekas nesanāk, tad nospļaujas un brauc strādāt uz ārzemēm.

 10. Nacionālā Apvienība ir vienīgā partija ar konkrētu programmu šinī jomā, bet Āboltiņa un citi vienotībnieki to ir cītīgi apkarojuši.

 11. Mums gan ir slikta pabalstu sistēma un vēl sliktāka nodokļu sistēma!

 12. Lai uzturētu valsts ekonomiku? Atbildēt

  Merkele jau pacentās! Mazā un nabadzīgā Latvija kāps uz tā paša grābekļa?

 13. Latvijai visās jomās sagaidāmas ļoti skarbas izvēles! “patvēruma meklētāju uzņemšana, lai uzturētu valsts ekonomiku …” – kas tie par slima suņa murgiem?

 14. Ko var murgot,kādas mācības.Domājiet par reālām darba vietām,par reālu iztikas minimumu.Domājiet kā attīstīt ražošanu un lai nav jāsaņem algas aploksnēs.Ko tas students šeit ar mācīšanos iesāks.

 15. Par demogrāfijas un migrācijas problēmām sāka runāt jau 1988.g. jūnijā Radošo savienību plēnumā. Ko te atkārtot sen zināmas lietas? Vajag pastāstīt par sasniegto 4.maija repubļikas laikā!

 16. Četri bērni? Es nezinu,kur vēl haltūras dabūt jau ar diviem bērniem! Un mans pamatdarbs man maksā virs vidējās, sieva strādā mazāk,jo bērnus jau kādam arī uz/no bērnudārza jāizņem. Strādāju no 7.00 līdz 19.00. Ar diviem bērniem knapi savelkam,kur nu vēl ar trim+.

Draugiem Facebook Twitter Google+