×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
22. jūlijs, 2017
Drukāt

Uldis Šmits: Pirms trim gadiem Donbasā un Jūrmalā (9)

Foto: EPA/Scanpix/LETAFoto: EPA/Scanpix/LETA

Valstis, kuras izmeklē Malaizijas aviokompānijas lidmašīnas notriekšanu virs Austrumukrainas 2014. gada 17. jūlijā, vienojušās, ka lietas iztiesāšana notiks Nīderlandē. Pamatots lēmums, jo vairākums no 298 bojā gājušajiem pasažieriem bija Nīderlandes pilsoņi. Šis noziegums pamudināja rietumvalstis pastiprināt Krievijai piemērotās sankcijas: 2014. gada 25. jūlijā Eiropas Savienība paplašināja personālo sankciju sarakstu, bet 30. jūlijā ieviesa ekonomiskās sankcijas attiecībā uz atsevišķām nozarēm, piemēram, aizliegumu piegādāt militāra rakstura vai zināmus divējāda lietojuma materiālus.

Notikušais, protams, atbalsojās arī Latvijā, kur gandrīz tieši tajā pašā laikā Jūrmalā noritēja jauno izpildītāju konkurss “Jaunais vilnis”, ko ievadīja ierastais Putina apsveikums. Mūsu politiskajā vidē un t. s. 
publiskajā telpā atkal uzbangoja diskusijas. Artis Pabriks rakstīja, ka pasākumu būtu vajadzējis sākt nevis ar Kremļa sveicieniem, bet ar klusuma brīdi. Vai – patiesībā – 
to vispār nevajadzētu Jūrmalā rīkot. Iebildumi skanēja skaļāk nekā jebkad iepriekšējos gados, ņemot vērā Krievijas nesen veikto Krimas pussalas okupāciju un aneksiju un pret Ukrainu vērstās agresijas tālāku izvēršanu Donbasā. Īsi pirms konkursa Latvijas Ārlietu ministrija liedza iebraukt valstī dažām personām ar tagadējo Doņeckas “tautas republikas” goda pilsoni Josifu 
Kobzonu priekšgalā. Tas izraisīja “tusiņa” fanu neapmierinātību, jo “Jaunā viļņa” sāls ir nevis jaunie izpildītāji, bet neiztrūkstošie Krievijas šovbiznesa “krējuma” pārstāvji. Diezgan daudzi 2014. gada martā bija kvēli uzstājušies Krimas aneksijas atbalsta manifestācijās, kurās tika izkliegti aicinājumi neapstāties pie sasniegtā un doties tālāk līdz pat Berlīnei. Ieinteresētie cilvēki Latvijā uz to pievēra acis – “Jaunais vilnis” iemiesoja ne tikai maigo varu, bet arī cieto valūtu. Pavisam atmest politisko kontekstu tomēr bija pārāk grūti, un, iespējams, tāpēc Rīgas mērs Ušakovs izteica vispārēju novēlējumu dzīvot pasaulē, kur nekaro brāļu tautas un kur netiek notriektas pasažieru lidmašīnas.

Tikmēr Krievijas TV, ieskaitot Jūrmalas “tusiņus” raidošos kanālus, līdz ar pārējiem propagandas resursiem izplatīja visdažādākās “versijas” jeb, citiem vārdiem sakot, melus par “Malaysia Airlines” lidaparāta notriekšanu. Šis process turpinās. (Tagad jau pieļauj, ka lidmašīnu notriekušo zenītartilērijas kompleksu “Buk” Doņeckas ogļrači atrakuši kādā šahtā, bet tas katrā ziņā nav vests no Krievijas uz Ukrainu, jo “mūsu tur nav”.) Kaut gan propagandas muzikālais fons nu jau pāris gadu tiek veidots Sočos.

Traģiskie notikumi Ukrainā, cerams, ir palīdzējuši Latvijai palūkoties uz sevi, lai labāk saprastu diezgan daudzas norises. Arī to, ka izslavētais “jauno izpildītāju konkurss” vairs nebūt nav apolitisks vai gluži privāts šovbiznesa pasākums, kāds tas varbūt sākotnēji bija iecerēts, iekams kļuva par t. s. krievu pasaules izpausmi. Mūsu valdošās aprindas ilgi izlikās šo noslieci nemanām – “konkursu” pagodināja Latvijas prezidenti, kam nešķita apgrūtinoša apšaubāmu un reizēm pat starptautiskā meklēšanā izsludinātu tipu klātbūtne. Dzintaros apgrozījās teju viss Latvijas politbiznesa zieds. Kad 2011. gadā KNAB toreiz izmeklētās “oligarhu lietas” ietvaros bija iztaujājis arī Igoru Krutoju, “konkursa” fans Šlesers neslēpa sašutumu un piekodināja, ka tāda nekaunība pret Maskavā augsti vērtētā “Jaunā viļņa” galveno rīkotāju var izraisīt ko līdzīgu Tallinas nemieriem un tad būšot “Aļoša 2”. Atsauksme uz Maskavu kalpoja kā spēcīgākais arguments arī saimniecisko lietu 
kārtošanā. (Publiskotajās “Rīdzenes sarunās” lasāms fragments, kurā Šlesers dod norādījumus sakarā ar minerālmēslu termināli Kundziņsalā: “Tu pasaki – šis ir tas projekts, par kuru Putins teica, ka šis ir ļoti svarīgs projekts.”) Un neteiksim, ka Latvijas politiskā vara tam sevišķi iebilda. Drīzāk pielāgojās.

Prezidents Vējonis, pavisam nesen uzrunājot stratēģiskās komunikācijas konferences dalībniekus, uzsvēra nepieciešamību “stiprināt mūsu cilvēku kritisko domāšanu”. Pirmām kārtām tas būtu noderīgi Saeimā esošo partiju politiķiem. Galu galā arī viņi ir “mūsu cilvēki”. Vismaz – mūsu ievēlēti.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Kas teica , ka Jaunais vilnis vairs Jūrmalā nenotiek? Kas tādā gadījumā ir Vaikules ākstīšanās, tikai ar citu nosaukumu?

 2. Kundzinsalas terminals ir ka atombumba . Krievija ne viena osta nelava buvet . Spradzien bistams. Kur bija musu zalie ,a ? Kads labums tautai ? Nodoklus nemaksa , stradnieki no vatlandes . Sleseristi sanem procentus ofsoros no si darijuma . Un ar nodoklus nemaksa. Nabaga Latvija . Tapec jau nav naudas budzeta.

 3. Шмитизация всей страны продолжается. Яростный пропагандист так уверен в своей правоте, что даже не считает нужным приводить хоть какие то доказательства! А что, расследование катастрофы уже закончено?! Нет! Но у автора виновные уже определены и названы. А где же снимки из космоса ваших друзей из америки, которые всегда всё видят и знают? Где записи переговоров украинских диспетчеров? Нету! Одно бла бла бла.
  От твоего вранья злобного, уши вянут, Улдис! И «Новой волны» в юрмале уже несколько лет нет, а вопли до сих пор идут. А ты бы юрмалчан спросил, Улдис. А хорошо ли им теперь?!

  • Mongoļu valodā vari rakstīt savā rusņā, kāda tev daļa gar Jūrmalas iedzīvotājiem.

   • Пишу где хочу, у тебя разрешения спрашивать не собираюсь. У меня дача была на Йомас много лет.

    • tu atkal esi dzēris. ej un izguli dzērumu.

     • Вы наверное сами алкоголик. У вас все мысли только об этом!

    • grafists. 22. jūlijs, 2017 23:15: “Пишу где хочу, у тебя разрешения спрашивать не собираюсь. У меня дача была на Йомас много лет.”
     ______
     Durakam zakon ne pisan. Tā ir krievu tautas paruna. Bet čekistiem jau nav tautības, viņi ka muļķi domā, ka ir mūžīgi. PSRS un vēlāk Krievijā pieņēma likumu, ka visi čekisti, kas frontē nekaroja, skaitās kara veterāni, un tagad čekisti kā pāvi izlaiž spalvas. Kaut nav nekādi pāvi, prastas vārnas.
     Pieklājība prasa, lai portalā rakstītu tadā valodā, kas saprotama lasītājiem. Ja gribi raktīt krieviski, ir delfi.ru. Un ar dačām lielās tikai “pahani”, ne cilvēki.

     • Вот именно для вас, закон действительно не писан. В полном соответствии с поговоркой. Я уже и чекистом стал по вашему. Чего вдруг то?! Многие ваши коллеги комментаторы пишут на государственном языке (то есть «tadā valodā, kas saprotama lasītājiem») разные гадости и про меня лично, и про всех русских людей в частности. И вы хотите, чтобы я при этом был вежливым? Ну просто верх наивности.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+