Smukulis un Skujiņš finišē blakus Flandrijas velobraucienā 0

Beļģijā notiekošajā “Tour of Flanders” velobraucienā, kuru klātienē noraudzījās vairāki simti tūkstoši skatītāji, uzvaru izcīnīja esošais pasaules čempions Peters Sagans. No Latvijas riteņbraucējiem Gatis Smukulis vairāk nekā 200 dalībnieku lielajā konkurencē finišēja 54. vietā, Toms Skujiņš bija 55. Aleksejs Saramotins distances laikā no sacensībām bija spiests izstāties.
Pasaules sporta centrālais notikums svētdien bija Beļģijā notiekošais Flandrijas velobrauciens. Pateicoties savai bagātajai vēsturei, smagajai distancei un milzīgajai līdzjutēju interesei, sacensības ir viens no pieciem riteņbraukšanas monomentiem. Šajā gadā Flandrijas velobrauciens atzīmēja savu simtgadi. Lai arī ievērojami lielākos drošības apstākļos, tomēr sacensības klātienē vēroja vairāki simti tūkstoši līdzjutēju visas 255 kilometru garās distances laikā.
Uzmanība pirms šī gada velobrauciena tika pievērsta diviem velobraucējiem – Fabianam Kančelaram (“Trek
Pirmo reizi šajā sezonā vienkopus tikās visi trīs Latvijas pasaules tūres komandu braucēji – Gatis Smukulis (“Astana”), Aleksejs Saramotins (“IAM Cycling”) un Toms Skujiņš (“Cannondale Pro team”). Pirmie divi elites Flandrijas velobraucienā jau startējuši, kamēr Tomam šī bija debija.
Distances sākuma daļa pagāja gan nervozā cīņā. Aktīvs bija mūsu Gatis Smukulis, kurš iesaistījās atraušanās mēģinājumā, tomēr ātri vien peletons to neitralizēja. Lielajā grupā pirmajā daļā notika vairāki nopietni masu kritieni, kas ievērojami samazināja dalībnieku skaitu. Sacensības pēc smagiem kritieniem beidzās arī vairākiem favorītiem, to vidū Van Anermetam un Benotam. Distanci vidusdaļā priekšlaicīgi atstāja arī Aleksejs Saramotins.
Nākamais vērā ņemamais atrāviens izveidojās jau distances otrās daļas sākumā. Šoreiz līderu godu uzņēmās četri sportisti, tostarp Gata Smukuļa komandas biedrs Dmitrijs Gruzdevs, kā arī vācu sprinteris Andrē Greipels. 64 kilometrus pirms finiša līderu pārsvars pār krietniem paplucināto peletonu sasniedza 2 minūtes un 45 sekundes. Tuvojoties finišam, ievērojami aktīvāki palika galvenie favorīti – Sagans, Vanmarke, Kvjatkovskis un citi. Līderu vidū bija arī Toma Skujiņa komandas biedrs Dilans Van Bārls, kurš kopā ar Stijnu Vandenbergu pievienojās atrāvienā esošajiem sportistiem, pirms to paveica Sagans ar citiem vadošajiem braucējiem.
Par vienu no galvenajām atslēgas vietām kļuva Sagana un Vanmarkes izrāviens priekšpēdējā bruģa kāpumā. Slovāka un beļģa veidotajam tandēmām izdevās iegūt pārvaru pār sekotājiem. Ļoti aktīvu izrāvienu veica Kančelara, kurš izvirzījās tobrīd trešajā vietā. Uzvarai lielu pamatu pasaules čempions Sagans ielika Paterbergas kāpumā, kur ātri atrāvās no Vanmarkes, kurš manāmi bija zaudējis spēkus, lai cīnītos par uzvaru. Viņu drīz vien panāca Kančelara. Sagans tikmēr pēdējos kilometros prata savu pārsvaru nosargāt, beigās izcīnīdams itin drošu uzvaru. Cīņa izpalika arī par otro vietu, kurā rokas paceldams finišēja leģendārais Fabains, bet trešais palika labākais no mājiniekiem Vanmarke. Ceturtais ar rūgtuma grimasēm sejā finišēja Aleksanders Kristoffs.
Sacensības noslēdza arī abi pārējie palikušie Latvijas braucēji. Pie tam, tas notika vienam aiz otra. Gatis Smukulis ieņēma 54., bet Toms Skujiņš 55. vietu. Abi mūsu sportisti finišēja sekotāju grupā, 7 minūtes un 19 sekundes aiz uzvarētāja. Finišēja 118 no vairāk nekā 200 dalībniekiem.
Jaunizveidotā UCI pasaules ranga punkti būs viens no atlases kritērijiem, lai noteiktu, kuri Latvijas sportisti piedalīsies Riodežaneiro olimpisko spēļu grupas braucienā. Pašlaik no Latvijas riteņbraucējiem Aleksejam Saramotinam (IAM) ir 125 UCI ranga punkti, “Rietumu-Delfin” pārstāvis Māris Bogdanovičs ticis pie 40 punktiem, bet Skujiņš un Smukulis iekrājuši pa 13 punktiem.