×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
10. decembris, 2015
Drukāt

Sniedziņa neticamais ceļš – no jaunlaulāto apsveikuma līdz populārākajai dziesmai Latvijā

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2.

1987.gadā gaisā jau virmoja atmodas vēsmas, bet “Mikrofona” aptaujā pārliecinoši triumfēja ļoti mierīga dziesma – Āra un Saulcera Ziemeļu dziedātā “Uzsniga sniedziņš balts”. Tā ieguva 28% no visiem punktiem, kamēr otrajā vietā esošā “Pērkona” “Gandrīz tautas dziesma” un trešās vietas ieguvēja Imanta Kalniņa “Mežā”, kuru dziedāja Olga Rajecka un Uģis Roze, saņēma attiecīgi 7% un 5%. Togad mainījās balsu skaitīšanas sistēma un par dziesmām varēja balsot arī koncerta laikā. Tādēļ uzvarētāja dziesma saņēma tādu fantastisku punktu summu – 127 219.

Interesanti, ka brāļi Ziemeļi uz latviešu estrādes parādījās faktiski no nekurienes. Es tajā laikā “Mikrofonā” vairs nestrādāju, vadīju gada nogalē tolaik populāro “Sporta laureātu”. Taču es kontaktējos ar Āri un, izmantojot viņa sniegto informāciju, varu pastāstīt, kā tas notika. Tālajos 80.gados Āris bija zvērināts kāzu muzikants. Pieprasījums bijis liels, īpaši vasarā, un viņš dziedājis ļoti daudzu komponistu dziesmas – sākot no 20.gadu populārākajām melodijām līdz “Līviem”, “Credo”, maestro Raimondam Paulam un citiem jaunāko laiku māksliniekiem. Tolaik bija tradīcija sveikt jauno pāri arī no muzikantu puses. Esot bijuši trīs veltījumi – jaunajai sievai, jaunajam vīram un abiem kopā, jauno dzīves ceļu uzsākot.

Brāļu Ziemeļu mūziķu karjera faktiski sākusies ar šo trešo dziesmu. Sākumā pieticis ar kādu piemeklētu tautasdziesmu, bet vēlāk mūziķim sagribējies kaut ko oriģinālāku. Tā 1986.gadā pavisam nejauši radusies dziesma par balto sniedziņu. Interesanti, ka dziesma atnākusi pie Āra vasarā, nevis gaidot Ziemassvētkus. Melodija esot padevusies viegli, pateicoties Māra Čaklā sirsnīgajiem dziesmas vārdiem, kuri tika atrasti zaļā grāmatiņā ar cietiem vākiem “Minku parks” ar nosaukumu “Vendijas dziesma”. Vendija bija Pītera Pena draudzene Nekurzemē. Ārim dziesma iepatikusies un viņi kopā ar brāli to sākuši dziedāt, kā apsveikumu jaunajam pārim. Sniedziņš toreiz ieguva tādu skanējumu, kāds tas ir patlaban. Fantastiski!

Šī dziesma tikusi dziedāta dažādos televīzijas šovos, kā arī 2012.gada “Mikrofona” aptaujā tā tikusi atzīta par vispopulārāko Ziemassvētku dziesmu. Tās mūžs ir fantastisks. Kopā ar Saulceri Āris nodziedājis šo dziesmu vairāk nekā 5000 reižu.

Āris joprojām ir mūzikā. Viņš ir pedagogs bērnu un jauniešu centrā “Bolderāja”, kur vada ģitārspēles studiju, un Imantā strādā bērnu namā kā vokālais pedagogs. Savukārt Saulceris strādā Rīgas Tehniskajā universitātē kā elektroenerģētiķis, un viņi joprojām duetā uzstājas dažādos sarīkojumos.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Sākot ar 6.decembri, ikviens mūzikas cienītājs par sev tīkamāko dziesmu no deviņām decembra pretendentēm varēs nobalsot www.dzintaradziesmas.lv, pa bezmaksas telefonu 807 000 00 vai draugiem.lv “Amigo” lapā. Divas populārākās iekļūs finālā, lai pavasarī sacenstos par gada tautā iecienītākās dziesmas titulu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+