×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
2. jūnijs, 2017
Drukāt

Šnore par “utīm”: pietiek liekuļot (76)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Edvīns Šnore

“Aizvainojoša, šovinistiska un Eiropas politiķim necienīga rīcība” – šādi “Vienotības” liberālā spārna deputāti apzīmējuši Nacionālās apvienības (NA) politiķa Edvīna Šnores rakstā izmantoto vārdkopu “krievu uts”. Savukārt radikālais Vladimirs Lindermans un vairāki “Saskaņas” pārstāvji vērsušies tiesībsargājošajās iestādēs, prasot sākt kriminālprocesu pret šīs publikācijas autoru. Pats Šnore, neskatoties uz sacelto ažiotāžu, paliek pie pārliecības, ka šīs frāzes lietošana bijusi īsti vietā.

Runa ir par NA drukātajā izdevumā “Nacionālās Ziņas” publicēto Šnores rak­stu “Mērķis: latviska Latvija”. Tajā autors citē ulmaņlaiku sabiedrisko lietu ministra Alfrēda Bērziņa memuāros atrodamo frāzi “ja vienreiz ielaidīs krievu uti kažokā, ārā to dabūt būs grūti”*. Ko tad Šnore domājis ar šīm “utīm” un kā vērtē viņam adresētos pārmetumus?

 

Kādēļ savam rak­stam izvēlējāties tieši šo citātu?

E. Šnore: Es kā vēsturnieks savos rakstos bieži atsaucos uz dažādām vēsturiskām personībām un arī viņas citēju. Šo konkrēto citātu savās publikācijās izmantojuši arī citi vēsturnieki ne reizi vien. Tostarp arī Inesis Feldmanis savā rakstā “Latvijas Avīzē”. Manuprāt, tas ir ļoti trāpīgs un atbilstošs citāts.

 

Vai epitetu par utīm attiecinājāt uz kādu konkrētu krievvalodīgo daļu?

Sāksim ar to, ka tas ir latviešu sakāmvārds “ielaist uti kažokā”, ar ko tiek apzīmēta uzmācīga un kaitnieciska rīcība, no kuras grūti atbrīvoties. Tas atrodams arī vārdnīcās. Bērziņa memuāros šis citāts izmantots attiecībā par 1939. gada diskusijām par padomju karabāžu izvietošanu Latvijā un iespējamo okupāciju, kas arī sekoja. Arī es šo frāzi lietoju, domājot PSRS veikto Latvijas okupāciju un tās sekas – rusifikāciju un kolonizāciju –, kas joprojām nav atrisinātas.

“Vienotības” deputāti Lolita Čigāne, Andrejs Judins un Aleksejs Los­kutovs šo izteicienu novērtējuši kā aizvainojošu, šovinistisku un Eiropas politiķa necienīgu.

Es absolūti nevaru piekrist šiem pārmetumiem. Manuprāt, necienīga ir tieši tā retorika, kas izskan šo “Vienotības” pārstāvju vēstulē. Tā aizdomīgi sasaucas ar līdzīgu retoriku no padomju laikiem. 1959. gada jūlijā notika bēdīgi slavenais LKP CK slepenais plēnums, kurā izrēķinājās ar Eduardu Berklavu un viņa domubiedriem. Tur uzstājās tāds LPSR Valsts drošības komitejas priekšnieks Jānis Vēveris. Viņam bija plaša runa, kur, apkarojot “buržuāziskos nacionālistus”, čekas priekšnieks kritizēja romānu “Kāvu blāzmā”, jo arī tajā atrodama frāze, ka svešas tautas lien mūsu zemē “kā utis kažokā”. Šie trīs “Vienotības” biedri droši vien ātri atrastu kopīgu valodu ar čekas priekšnieku biedru Vēveri, meklējot un uzrādot dažādus nacionālistiskus elementus.

Vai šāds epitets nevar aizskart un atstumt tos cittautiešus, kuri šeit dzīvo, ir lojāli valstij, ciena latviešu valodu un kultūru?

Nē, šādām bažām nav pamata. Tie cittautieši, kuri patiesi ir lojāli Latvijai, ciena mūsu valodu un izprot vēsturi, ļoti labi saprot, par ko ir runa, un zina kontekstu. Tur neko papildus skaidrot nav vajadzīgs. Mums šeit ir bijusi PSRS okupācija un tās realizētāji, bet par šo nepatīkamo patiesību mūsu politiķi nemīl runāt. Savas prezidentūras laikā Valdis Zatlers koķetēja, ka Latvijas krievi esot vislabākie, bet kādēļ tad mums ir 250 000 nepilsoņu, kuri 25 gadu laikā nav atraduši par vajadzīgu iemācīties latviski un naturalizēties? Ir liela sabiedrības daļa, kurai neatkarīgas Latvijas atjaunošana jau no paša sākuma nebija pieņemama. 411 000 Latvijas iedzīvotāju 1991. gada 3. martā bija pret neatkarīgu un demokrātisku Latviju. Cik ilgi vēl turpināsim viņus aplidot? Nav ko liekuļot un apvainoties, it sevišķi jau Lindermanam un viņa domubiedriem. Kad veselas sabiedrības grupas nosauc par “fašistiem”, tad ir nulle empātijas. Kad izskan “krievu uts kažokā”, tad uzreiz uguns pakulās un liela jūtība. Tas ir ļoti liekulīgi. Jābeidz nepamatota auklēšanās un nepatīkamās patiesības slēpšana.

 

Jūsu rakstā izmantotie apzīmējumi kļuva par gardu kumosu Krievijas propagandas medijiem, lai parādītu, ka Latvijā valdot šovinisms, krievi tiekot noniecināti un tamlīdzīgi.

Mēs pastāvīgi dzirdam, ka nevajag kaut ko teikt vai darīt, jo Krievija to izmantos pret mums. Esot jāizsakās maigāk. Manuprāt, teikt patiesību vienmēr ir īstais laiks. Jebkurā gadījumā jārēķinās, ka kāds to sagrozīs un pasniegs sev izdevīgā gaismā.

 

Rakstā runājat par mērķi – latviska Latvija. Kas ar to domāts? Tā būtu Latvija vispār bez cittautiešiem vai tāda, kur visi cittautieši ir integrējušies?

Tas nenozīmē Latviju bez cittautiešiem, bet tādu Latviju, kur lietas notiek latviešu valodā. Kur izglītība būtu vienā valsts valodā, kur vecāki nebūtu spiesti laist savus bērnus krievu skolās vai dārziņos. Kur pretendentam uz sētnieka darbu neprasītu krievu valodas zināšanas. Kur radiokanāli lielākoties skanētu valsts valodā. Diemžēl pašlaik Latvijā tā vēl nav.Es nezinu nevienu latvieti, kuram patiktu, ka padomju laikā šeit iebrauca tik daudz pārceļotāju no pārējās PSRS. Vēlos, lai Latvijas sabiedrība būtu konsolidētāka un saliedētāka. Tādēļ jāveicina, lai krievvalodīgo kopiena kļūtu mazāka – ar izglītību latviski vai izceļošanas veicināšanu.

 

* Alfrēds Bērziņš 1976. gadā trimdā publicētajā grāmatā “1939. Lielo notikumu priekšvakarā” raksta, ka 1939. gada vasarā jūtami pieauga Baltijas valstu bailes nevis no vācu, bet gan no krievu agresijas. Valstu sūtņi Maskavā 6. jūlijā vienojās, ka, izceļoties karam, vācu briesmas būtu mazākas nekā krievu briesmas. Viņi secināja: “Ja ielaidīs krievu uti kažokā, to ārā vairs nedabūs, jo Baltiju krievi uzskata par savu dzīves telpu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (76)

 1. Diplomēts speciālists Atbildēt

  Cilvēki! Izlasiet rakstu no sākuma līdz beigām! Vēsturnieks ir speciālists, viņš ir tikai izmantojis frāzi no vēstures grāmatas, kur Alfrēds Bērziņš 1939.gadā rakstīja, kā būtu bijis labāk. Cienīsim speciālistu! Nevienam neizglītotam cilvēkam nav tiesību rakstīt naidīgus komentārus un draudēt ar tiesu. Tikai vēstures speciālisti drīkst piedalīties domu apmaiņā.

 2. Šnore ir malacis,lietas jásauc ístajos várdos.

 3. Lai DIEVS vinu sveti un palidz izgaismot daudziem Latviesiem patiesibu .

 4. Sliktākais,ir nevis tas ka tās utis ir salīdušas kažokā,bet gan tas ,ka uzskata kažoku par savu

 5. Ute utes vien tik redz!

 6. Šnorem tik prasta runāšana, ka pats pēc utes izskatās.

 7. NA atkal neizmantoja iespēju savu kretīnismu neizrādīt uz āru.

 8. Redziet ka vietējie Līkdeguņa Sorosa pakalpiņi metas aizstāvēt krieviski runajoso līkdeguni jo viņi visi tacu ir utis un pārtiek paratizejot uz latviešu miesas.

 9. истину глаголит!

 10. Gudrs un godigs.Respect.

 11. Šis vārds atbilst patiesībai 1940 gadā, tik tiešām, Krievu okupantus sauca par UTAINAJIEM. Tādus es ari viņus atceros.

 12. “Aizvainojoša, šovinistiska un Eiropas politiķim necienīga rīcība” (C) Lai arī neesmu vienotības(ar mazo burtu) fans, bet šeit piekrītu par visiem 100%. Es pat teiktu skarbāk, bomža, ne izglītota cilvēka cienīga rīcība!

 13. Депутатик этот ваш – это откровенный провокатор и просто мудак и тупой урод!

 14. Visi latvieši tā runā: “Pilns ar utīm”, “kāda uts viņam ir iekodusi”, un tas nozīmē, ka tips nav labā prātā (omā). Vāciešu valodā ir izteiciens: ihm ist eine Laus über die Leber gekrochen/gelaufen.

 15. Latviešu valodā tas ir frazeoloģisks izteiciens, un tiesa nav vajadzīga. Izteiciens ir arī vāciešu valodā – jemandem eine Laus in den Pelz setzen – sagādāt kādam nepatikšanas (rūpes, raizes). Valodu frāzes vai izteicienus netulko burtiski.

 16. Malacis un taisnibu sakot, mazdusiba tautu aprok-ja mala sez, bet viens CINAS. Lietas ir un bus bidamas ( prieksmeti), cilveka domas lido, kas spej domat, tas saprot, kurs nespej-zaude. Izdabat un bucot, kurpes svesiniekam, stulbi-VAI NE TA? Ciena tos, kas CIENA SEVI. Teiksim atklati, ka pietiek MELOT, PASIEM SEV ACIS SKATOTIES. Patiesiba ir blakus-daudzi to redz, bet telo, ka neredz. Bijiba un bailes-atbildibas, un speja turet muguru taisni, kad bruk virsu bars, par to, ka tu sauc lietas istajos vardos, ne katrs spej. CIENU UN VELREIZ VISU CIENU SIM CILVEKAM. PALDIES.

 17. Lai jūsu drosme neizgaist tukšumā! Varbūt ir vērts sākt aktīvi pulcēt ap sevi drosmīgus,atklātus cilvēkus ar sirdsapziņu, lai mēģinātu mainīt uz pozitīvo pusi Latvijā notiekošo ? To NA kaut kā nejūt…

 18. Vai tik tas šnore nav sorosietis. Tā ir apzināta naida kurināšana, latviešus pret Krieviem, laikam ar domu uzvarēt Rīgas vēlēšanās. Bet tas ir ļoti tuvredzīgi, Ja visi tie 250 000 krievu būtu nacionalizējušies, tad tagad Saeimā valdošā partija būtu Saskaņa un šnore sēdētu pie ratiem un klusētu. Kā vēsturniekam visas lietas ir jāskata kopskatā, kas tajā laikā notika pasaulē. Citas tautas pasaulē ir cietušas vēl vairāk, bet visu laiku skatīties atpakaļ un vaimanāt, tas vienkārši ir stulbi. Kāpēc 300 000 latvieši bija spiesti pamests Latviju, periodā kad Latvija bija neatkarīga un brīva valsts????? Lūk tas ir noziegums pret Latvijas tautu un te vēl palikušie 50% dzīvo nabadzība, bet jūsu maksātnespējas administratori un visa tiesu sistēma ir pērkama un netaisna pret Latvieti Latvijā. Jūs apzināti iznīcināt latviešus Latvijā, ko jūs gaidāt, amerikānu onkuļus vai Sīrijas karotāju pulkus Latvijā?????To visu saliekot kopā izskatās ka šņore noilgojies pēc kara Latvijas teritorijā.

  • Vai tik tā Zemene nav nogatavojusies Krievijas vēstniecībā?

  • Te nu zemeņogai nav taisnība vismaz vienā lietā. Proti,pie visām minētajām mūsu nelaimēm ir vienlīdz vainīgi kā latvieši,tā krievi – tie veiklākie,kas jau pašos sākumos iegadījās tuvāk pie pilnākām silēm. Un aizgūtnēm tās tukšoja gan krievi,gan,diemžēl,arī latvju bāleliņi. Vecos laikos tādus apzīmētu ar sulīgu vārdu – žuļiki ,un bez šķirošanas pēc tautībām.

 19. Nacionālā apvienība beidzot sāk izrādīt kaut kādas dzīvības pazīmes. Citādi jau neko citu nedzird kā integrācija un simtgade. Paldies Šnorem.

 20. Kaut vairak mums butu tadu deputatu – LATVIESU, PATRIOTU!

 21. Žēl, ka t.s. “nacionālajā apvienībā” Šnore ir praktiski vienīgais latviešu patriots, kurš nebaidās saukt lietas īstajos vārdos. Un nav ko krievam apvainoties par taisnību. Starp citu, ļoti daudziem latviešiem nacionalitātes apzīmējums “krievs” jau sen kļuvis par lamuvārdu, interesanti, kāpēc tas neizraisa protestus? Kādreiz manās rokās nonāca maza brošūra par ārstniecības augiem, vēl vecajā drukā izdota. Tad lūk, kāds no aprakstītajiem ārstniecības augiem tika raksturots šādi: “varmācīga kā krievs”. Žēl, bet neatceros kurš tas bija. Krievi paši pie vainas, ka viņus šādi raksturo un ne jau bez pamata.

 22. Edvinu Snori par Latvijas Valsts Prezidentu !

  • Nekādā gadījumā! Prezidentam pēc mūsu valsts likumiem ir visai maz tā saucamās “teikšanas”. Domāts pamatā reprezentācijai. Šnorem aktīvi jāmeklē un jāapvieno drosmīgākie politiķi un jāsāk atklāta un neatlaidīga cīņa ar vecajiem “bukiem”.

 23. Šnores kungs saka patiesību . Un mēs visi to zinām. Ieslēdziet radio Igaunijā , Lietuvā un Latvijā. Ja gribēsiet , Jūs visu sapratīsiet.

 24. Mūsu Drošības policija noskaidros, vai tiešām NA deputāts Šnore nosaucis cienījamo, sabiedrībā pazīstamo Lindermana kungu par uti. Tam protams nepieciešams palildus finansējums (ekspertam Krukam, darbinieku prēmijām un tā ), varbūt jauna štata vietas, aprīkojums un vēl šis tas.

 25. Treijs vēl 2001.g. LA rakstīja ka šos vārdus ir teikuši Latvijas sūtņi konferencē jūlijā 1939, nevis kaut kāds Bērziņš oktobrī…. Vai tik Šnore bik nav samelojies?

 26. Shnore būs jādrātējas tūplī Tev

 27. no malas skatoties Atbildēt

  Pilnīgi pareizi teica Šnore, tie utainie pilna Rīga un nebrauc mājās okupantu varza.

 28. Desmītiem gadus klausījos-vaš jazik sobačij.fašisti nacisti.-karogā var savus purnus slaucīt- par to ne vienu nesoda.tagad krievu uts- tiesu darbi.cik ilgi vēl

 29. Visus krievu kolonistus ārā uz Krieviju…….

 30. iesaku godājamam Edvīnam iet prom no NA un stāties Bordāna partijā.

 31. Augsti godatais Snores kungs,
  no Jums citeta A.Berzina kunga vardu kopa “krievu uts” tikai daleji atbilst realitatei.Devet kremla cekistu ordas par “krievu utem” ir parspillets politkorektums.

 32. Es savukārt uzskatu, ka šie izteicieni aizvaino visus krievus, arī lojālos un tā ir cietpaurīga rīcība, jo nekur tie krievi nepazudīs un ar viņiem kopā jādzīvo. Var jau piesegties ar to, ka tas ir sakāmvārds, ka tas ir citāts, bet doma ir skaidra – jūs, krievi, šeit esat lieki. Utis. Nez vai Šnore gribētu, lai kāds kādā citā valstī identiski izsakās par latviešiem, pie kuriem viņš sevi ar lepnumu pieskaita. Būs latvietis kādam ute Īrijā, tāds kļūs arī Šnore Latvijā.

  • Lūk,Jūs esat ar Stokholmas sindromu sasirgusi… Eduarda Pāvulam māte bija krieviete, Gunāram Astram tēvs bija krievs un es domāju ka viņi Šņores teiktajam piekristu,ir taču domāti šovinistiskie savoki, nevis krievi kā tādi!

  • Nav ko kasīties, labāk uzdziedāsim:

   Mēs sitīsim tos utainos,
   Arvien, arvien
   Pēc tam tos zili pelēkos
   Arvien, arvien
   Mēs sitīsim tos utainos, pēc tam tos zili pelēkos
   Arvien, arvien,…….. arvien…..

  • ja arī krievi atcerētos,ka,ja viņi te taisās dzīvot,tad būs vien jādzīvo kopā ar latviešiem.Nevarēs vis dzīvot tikai Ždanokas,Lindermana vai Ušakova sabiedrībā.Taču nav jau viegli dzīvot ik dienas klausoties suņu valodu ,pie tam starp fašistiem.Dzīve ir tikai katram viena,tāpēc labāk jau būtu meklēt savai dzīvošanai piemērotāku vietu un nebendēt savu veselību.

 33. Lai vairāk būtu tādu gudru, apzinīgu un patiesu, Latviju mīlošu un par Latvijas nākotni domājošu politiķu, kāds ir Edmunds Šnore. Paldies par drosmi pateikt patiesību. Visu cieņu!

  • Ja latvietim ar krievu jārunā krieviski,tad tā ir saskaņa.
   Ja krievam ar latvieti jārunā latviski,tad tā ir diskriminācija.

 34. Pieprasu tiesāt Alfrēdu Berziņu “post mortem”.

 35. Diemžēl latviešu lielākā daļa ir smagi sasirguši ar Stokholmas sindromu,nacionālā pašapziņa ir kritiski zema… un lai tiktu galā ar utīm nevajag pieļaut gnīdu rašanos..segregētā izglītības sistēma,faktiskā divvalodība utt.! Šņore teiktais ir tikai diezgan maigi teikta patiesiba!

  • Заткнись уже, хорёк вонючий, падаль. Прекрати воровать чужие ники, сука поганая!

 36. Paldies Edvīnam par drosmi un patiesiem vārdiem

 37. Atzīstos, domāju ievēlēs Šnori deputātos un cauri būs. Tagad redzu, ka esmu kļūdījies. Šnore atkal skaļi ir pateicis to ko klusībā domā latvietis. Par lindermaņiem, judiniem,loskutoviem un čigānēm, arī bez viņu pēdējā izgājiena, ir skaidrs kas tie par cilvēkiem.

 38. Īsi un konkrēti: puis, aizej uz arhīvu, izstudē savus radu rakstus, uzzināsi no kurienes tev brūnas acis un melni mati, ka tik nesanak, ka pats ar’ ute!

 39. Kur tad atkal iestrēga mans komentārs? Par 15 minūtēm jau varēja izlasīt.

 40. Šņores vārds ir vienmēr par lietu un vitā. Tikai mūsu latviešu sabiedrība ir morāli degradējusies un nevēlas saklausīt patiesību. To liecina arī komentāru trūkums šim rakstam. Bet par vienotības biedru nostāju nacionālā jautājumā liecina tā pati koķetēšana kā Zatleram. Utubungas.

  • Nejauc latviešu sabiedrību ar latv(ij)iešu kontentu !
   Latv(ij)ieši jau iemigrējot te grieza(un griež) zobus uz latviešiem !

  • Un-nav aizmirstami tie Zatlera vārdi-,kaut uz tankiem bet kopā ar Saskaņu un,ka Latvijas krievi esot labākie krievi pasaulē,kas ir pilnīgi aplami.Ka tik nav otrādi…un vēl- tā kafijas dzeršana pie Sorosa Amerikā..Fui!Bet Edvīnam paldies!Vienīgais no politiķiem,kurš runā par okupācijas seku likvidēšanu.Kreituse,kura bija Saeimas priekšsēdētāja reiz izmuldējās,ka deklarācija par Latvijas okupāciju esot “priekš atvilknes”Un par tādiem cilvēkiem latvieši ir balsojuši un balso.

 41. Visu cieņu Edvīnam Šnorem!

Draugiem Facebook Twitter Google+