Latvijā
Politika

Šobrīd galvenais uzdevums ir stiprināt Latvijas drošību 11


Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Foto – LETA

“Šobrīd galvenais uzdevums ir stiprināt Latvijas drošību. Ar to saprotam drošību visplašākajā nozīmē – gan NATO ilgtermiņa klātbūtni mūsu reģionā, stipru un darboties spējīgu Eiropas Savienību, gan arī savas valsts ekonomisko drošību. Bez stipras Eiropas un Transatlantiskās kopienas nebūs stipras un drošas Latvijas,” uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, otrdien, 26.janvārī, uzrunājot klātesošos ikgadējās Saeimas ārpolitikas debatēs.

Mūrniece atsaucās uz starptautiskajiem izaicinājumiem – terora draudiem, konfliktiem un migrācijas krīzi Eiropā, tepat mūsu tiešajos kaimiņos – agresīvu, revanšistisku un neprognozējamu lielvalsti. “Mēs redzam nedrošāku un mainīgāku pasauli. Mums atvēlētais laiks, lai reaģētu uz šiem izaicinājumiem, kļūst aizvien īsāks, bet resursi, kas jāiegulda – daudz lielāki,” teica Mūrniece.

“Varam būt gandarīti, ka NATO lēmumi par kolektīvās drošības stiprināšanu austrumu flangā tiek īstenoti. Tomēr nebūsim naivi – NATO un mūsu sabiedrotie mūs aizstāvēs tikai tad, ja paši būsim izrādījuši gatavību sevi aizsargāt,” uzsvēra Mūrniece un sacīja, ka gatavība aizstāvēt sevi izpaužas ne vien aizsardzības finansējuma palielināšanā, bet arī valsts un pašvaldību institūciju ciešā sadarbībā un sabiedrības atbalstā.

NATO samitā Varšavā svarīgākais ārpolitiskais uzdevums būs panākt NATO ilgtermiņa militārās klātbūtnes stiprināšanu Latvijā un nodrošināt alianses dalībvalstu aizsardzību pret jebkāda veida draudiem, teica Saeimas priekšsēdētāja, īpaši akcentējot hibrīdo apdraudējumu un propagandu, kas paralizē mūsu rīcībspēju un neļauj mums nošķirt patiesās un otršķirīgās vērtības. “Tādēļ stratēģiskā komunikācija ir viens no svarīgākajiem ārpolitikas darba virzieniem.”

“Būtisks uzdevums ir stiprināt austrumu robežu. Latvijai kā robežvalstij ir īpaša atbildība. Mums ir plašs “mājas darbu” saraksts,” teica Mūrniece, uzsverot, ka nedrīkstam vilcināties, un aicināja atbildīgās institūcijas efektīvāk koordinēt darbu. “Latvija savu robežu pašlaik spēj kontrolēt, tomēr mums arī svarīgi, lai gadījumā, ja Latvijai būtu nepieciešams, mums nāktu palīgā. Tāpēc atbalstām Eiropas Savienības Vienotās robežsardzes izveidi. Tā jāizveido iespējami ātri.”

Tāpat Mūrniece, uzsverot, ka ES jāturpina stiprināt gan sava, gan kaimiņu brīvība un demokrātiska attīstība, apliecināja, ka Latvija arī turpmāk stingri atbalstīs Ukrainu.

Kā būtisku uzdevumu Latvijas iekšpolitikas un ārpolitikas jomā Saeimas priekšsēdētāja minēja enerģētikas drošību. “Vēl nesen – prezidentūras laikā – bijām vieni no aktīvākajiem Enerģētikas savienības proponētājiem, kuri visvairāk iestājās par enerģētikas drošību. Pašreizējā vilcināšanās ar dabasgāzes tirgus liberalizāciju Latvijā ir nepieļaujama. Mums Saeimā jāpieņem atbildīgi lēmumi par grozījumiem Enerģētikas likumā, izbeidzot Krievijas diktātu Latvijas energoresursu tirgū.”

LA.lv