×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
18. septembris, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Vai būs jauna Soc-Rīga? (16)

Sociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa" priekšsēdētājs un Rīgas mērs Nils Ušakovs (no labās) un Eiropas Sociālistu partijas prezidents Sergejs Staniševs tikšanās laikā Rātsnamā. Foto - Evija Trifanova/LETASociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa" priekšsēdētājs un Rīgas mērs Nils Ušakovs (no labās) un Eiropas Sociālistu partijas prezidents Sergejs Staniševs tikšanās laikā Rātsnamā. Foto - Evija Trifanova/LETA

Prātula, ka viss jaunais esot labi aizmirsts vecais, reti kad ir noderīga politiskajā praksē, kurai vairāk atbilst teiciens, ka divreiz vienā un tajā pašā upē iekāpt nevar. Atgriezties Eiropas trekno gadu laikmetā pirms globalizācijas arī nevar. Lai gan daži stāsta pretējo. Nesen Rīgu apmeklējušais Eiropas Sociālistu partijas (Eiropas sava veida Socinterne) priekšsēdētājs Sergejs Staniševs klāstīja iespējamās “trīs alternatīvas”, proti, būšot jāizvēlas starp “bargu taupību”, “radikāliem nacionālistiem un populistiem” vai “eiropeisku sociāldemokrātiju”, un, protams, savās intervijās un vieslekcijā no visa šī paša sniegtā visai trūcīgā piedāvājuma slavēja pēdējo variantu. Kā arī Rīgas mēru Nilu Ušakovu, jo, cik noprotams, vizītes virsuzdevums bija aģitēt par partiju “Saskaņa”. (LSDSP laikam netiek uzskatīta par nopietni ņemamu.)

Staniševs runāja daudz, lēja, kā tautā saka, uz nebēdu, bet pateica maz, kas politiķiem vispār ir raksturīgi. Taču reizēm ieslīga pretrunās, un tā arī lāgā nepaskaidroja, kādā veidā Eiropas valstis, ejot pa viņa ieteikto veco ceļu, var tikt pie ekonomikas izaugsmes, izvērst ražošanu un radīt darba vietas. Turklāt vēl pārvarēt migrantu krīzi. Lozungu un vispārēju frāžu līmenī viss izklausījās jauki: “Ja nebūs kopības izjūtas, pastāv īsts risks, ka Eiropas Savienība sabruks. Jo bagātākās valstis – kā Vācija –, kuru nauda finansē infrastruktūras uzlabojumus Latvijā, Bulgārijā un citur, neredzēs sev ieguvumu no tā.” Bet nevajadzētu piemirst – Vācija tagad spēj kaut ko finansēt, vien pateicoties gadsimta sākumā sāktajām strukturālajām reformām. Jāatceras arī, ka “Programmu 2010” izstrādāja Vācijas sociāldemokrātu vadītā valdība, tomēr programmas pamatā bija darbaspēka tirgus liberalizācija un S. Staniševa peltā sociālo pabalstu apcirpšana. Padomju ēras un pārejas perioda jeb mežonīgā kapitālisma sekas vēl nepārvarējusī Latvija taupības pasākumus piedzīvoja daudz smagākos apstākļos, kad izkļūt no bedres bija krietni grūtāk. Diez vai tas izdotos, ja valdība rīkotos atbilstoši “Saskaņas” nostādnēm un pasūtītu šķērsām starptautiskos aizdevējus ar Eiropas Komisiju priekšgalā. Latvija tomēr par augstu cenu izglābās no bankrota, un Rīgā nu valda, Staniševa vārdiem, “ļoti laba sociāldemokrātiskā politika”. Pārāk neiedziļinoties, uz kā rēķina.

Viss būtu labi, bet viesis esot uzzinājis par Valsts valodas centra (VVC) lēmumu piemērot Rīgas domei naudas sodu sakarā ar VVC izpratnē pārkāptām likuma normām pašvaldības komunikācijā. Tāpēc Eiropas Sociālistu partijas priekšsēdis, šīs kliedzošās netaisnības satriekts, sev retoriski vaicājis, vai tad tā esot aktuālākā Latvijas problēma… Varbūt ne pati aktuālākā, tomēr aktuāla diezgan, sevišķi ievērojot “Saskaņas” vadības atbalstu pirms dažiem gadiem sarīkotajam t. s. valodu vai faktiski valsts pašlikvidācijas referendumam. Bet Staniševs pats jautā un pats arī atbild: “Es saprotu, ka ir birokrāti, kuriem šajā valodu aģentūrā jāpierāda, ka viņi par kaut ko saņem savas algas, un ka tie dara savu darbu un kontrolē lietas.” Šķiet, pat Krievijas amatpersonas, uzturoties oficiālā vizītē Latvijā, nemēdz pievērsties konkrētu Latvijas valsts pārvaldes iestāžu darbības augstprātīgai iztirzāšanai. Taču šoreiz problēma ir nevis noteiktas valsts politikas jomas – valodas politikas – uzraudzības iestādei veltītās tirādes, bet mūsu Ministru kabineta pārstāvju klusēšana par tām.

Staniševa kungs varēja arī aiztaupīt sev pūles un nestāstīt, ka tikai vienas valodas prasme ir nepietiekama un var padarīt sabiedrību intelektuāli nabadzīgāku. Baltijas valstu tautas – igauņi, latvieši un lietuvieši – allaž pratuši divas vai vairāk. Pētījumi liecina, ka valodu pārvaldīšanas ziņā esam starp Eiropas līderiem, kas nelielām tautām ir ierasts. Staniševs nav atskārtis, ka arī VVC “birokrāti” tiecas sekmēt, lai vāji integrētā sabiedrības daļa beidzot apgūtu nevis vienu, bet arī valsts valodu. Tomēr visumā viņa ierašanās bija lietderīga. Tā palīdzēja apzināties, kādi ideologi Eiropai nav vajadzīgi.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. TAD KAS ABIEM KUNGIEM IR IEBILSTAMS PRET OFICIĀLU LATVIEŠU VALODAS LIETOŠANU LATVIJĀ?
  Varbūt lai aizbrauc uz Krieviju un tur iebilst pret valsts valodas lietošanu.

 2. Vai kāds gaidīja ko citu?Ušaks ir līdz aknām slāvs un okupantu pēctecis.BET vecais strādā kā dubultaģents uz nebēdu.Naudu rauš gan no ES,bet ,kaut mazāk,bet arī no Kremļa.Ja viņš varētu,tad ne tikai Rīgu,bet VISU Latviju atbrīvotu no pamatnācijas.Ko teica intervijā ārzemju latvietis ,Kara muzeja sponsors- G.Graudiņš?Trimdas latvieši nebrauc uz Latviju,jo arī TAGAD !!! te ir krieviski- padomiska atmosfēra.Rīgā,Jūrmalā u.c. pārsvarā runā krievu val.!!!!Divvalodību,bet faktiski nu jau krievvalodību veicina mūsu gandrīz VISI politikāņi,varas pārstāvji un pat prezidents un premjers!
  Es brīnos ,ka šos “latviešus”par Satversmes pārkāpumu nesoda VVC !!!
  Tad jau nav brīnums,ka pat krievu zaļie čeloveki še trenējas karošanā uz velna paraušanu un “mūsu”politiķi un DP nezina KĀ ar tiem tikt galā!!!! Krievijas formās,krievijas karogi,par Krieviju utt. un lustējas NEATKARĪGĀ !! Valstī kā Pskovas apgabalā !!Kurš apriņķis būs “Krim naš”???
  Cik tad tālu ir ar tiem Ādažu “okupantiem”NATO mācību !!!!!laikā?? Krievi neņem sētniekos bez krievu val.,bet redz Zilupes mērs u.c. politiķi un pat apkalpojošais personāls,skolotāji utt. NEPROTB valsts val.un strādā !!!NU CIK TĀLU TIKS LATVIEŠI PAZEMOTI????????

 3. Ušakovs ar krieviem ir RADIKĀLI KRIEVU NACIONĀLISTI, PRASA OTRU KRIEVU VALODU…

 4. Nē krievu nacismam ! Atbildēt

  Latvijai no šo riebekli jātiek vaļā.

 5. Kādi tik dinozauri vēl joprojām klaiņo pa mūsu Dievzemīti, debesu vai elles nepieņmti!

 6. PIekrītu raksta autoram.
  Šī kunga ierašanās tikai nostiprināja pārlecību, kapēc nekad nebalsošu par SC. Kamēr Briselē lobiju sistēma netiks sakārtota(obligāta reģistrācija), tik ilgi arī būs šādi pērkamās dvēseles komisāri/eksperti/politiķi arī te nāks mūs pamacīt ‘dzīvot’.

  Latvi – sūti tādus dorši **st.

 7. Vai tad tas nav interešu konflikts partiju līmenī, ja šis Štaniševs, kā ES vēlēta amatpersona nodarbojas
  ar sev izdevīgo ideologisko kreiso uzskatu propagandu ES valstī, nevis ar savu tiešo pienākumu pildīšanu, kas viņam kā deputātam uzticēti? Tā ir vienkārši sava dienesta stāvokļa negodīga izmantošana.

 8. “Uldis Šmits: Taču šoreiz problēma ir nevis noteiktas valsts politikas jomas – valodas politikas – uzraudzības iestādei veltītās tirādes, bet mūsu Ministru kabineta pārstāvju klusēšana par tām.”

  Ne tikai šoreiz.

 9. būt plāns ir “dziļāks”- LPSR???

 10. Kā man patīk tie sociķi ar Range Roveriem un SRT8.Īsti Leņina ideju mantinieki!

 11. Uzņem visādus impus par lieliem priekšniekiem, tā vietā
  lai iedotu ar kāju pa irsu… 🙂 🙂

 12. KAS NOTIEK LATVIJĀ??? UZ KURIENI EJAM??? KO DARA SAEIMA UN VALDĪBA??? VARBŪT VARAM SAGAIDĪT SKAIDROJUMU???

 13. Ņemot vērā lielo emigrāciju,zemo dzimstību,haosu valsts pārvaldē (KNAB,VID),bezdarbu ,nepieejamo medicīnu šī valsts ir faktiski pašlikvidējusies.Pat pierobežas iedzīvotāji strādāt dodas uz Igauniju ,kur min. alga par 100 euro lielāka.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+