×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
10. februāris, 2017
Drukāt

Sociālais budžets – pensijām vai arī ierēdņu algām? (10)

Foto LETAFoto LETA

Ilustratīvs attēls

Saeimas vairākums vakar noraidīja opozīcijas deputātu sagatavotu likumprojektu, lai nepieļautu speciālā budžeta tērēšanu administratīvo izdevumu segšanai.

Šonedēļ intervijā “Latvijas Avīzei” labklājības ministrs Jānis Reirs pauda viedokli, ka sociālā budžeta izmantošana ne tikai pensijām un pabalstiem, bet arī ierēdņu atalgojumam esot normāla un loģiska prakse. Tam nepiekrīt Saeimas opozīcija, kuras priekšlikums paredzēja veikt grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, nosakot, ka administrēšanas un valsts pārvaldes iestāžu izdevumi tiek segti no pamatbudžeta.

“Labklājības ministrs jau otro mēnesi sabiedrībai zīmē drūmas ainas par nākotni sociālajā budžetā. Vēl 8. februārī “Latvijas Avīzē” ministrs informē, ka 2019. gadā sociālais budžets būs ar 25 miljonu eiro deficītu,” Saeimas debatēs sacīja deputāts Gunārs Kūtris (“NSL”). Opozīcijas deputāti aplēsuši, ka Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) 93 štata vietu finansēšanai šogad no sociālā budžeta tiks tērēti 1,2 miljoni eiro. Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai no šī paša avota atvēlēti 14,8 miljoni eiro. “Daži varētu teikt, ka sociālā budžeta ietvaros 15 miljoni ir tikai sīkums. Taču, kas santīmu netaupa, pie lata netiek,” teica Kūtris. Viņaprāt, iestādes būtu jāuztur no pamatbudžeta, bet ietaupītos 15 miljonus varētu izmantot lietderīgāk – piemēram, lai par 20 eiro palielinātu pensiju neapliekamo minimumu katram pensionāram. Deputāts norādīja, ka algu maksāšana no sociāla budžeta noved arī pie citām dīvainībām. Proti, no samaksātās algas tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, un šī summa, tātad sociālā budžeta līdzekļi, aiziet valsts vai pašvaldību budžetā. Turklāt šāda prakse mazinot iedzīvotāju uzticēšanos sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtspējai.

Kūtrim debatēs oponēja Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs un vienlaikus deputāts Hosams Abu Meri (“Vienotība”). Viņaprāt, opozīcijas piedāvātie grozījumi izjaukšot valsts budžeta pamatprincipu administratīvos izdevumus nodrošināt no tā paša budžeta, no kura tiek finansēts konkrētais pakalpojums. Turklāt valsts pamatbudžetā neesot resursu šo NVA un VSAA finansēšanai un arī likumprojekta autori nekādus alternatīvu līdzekļu avotus nav norādījuši.

Balsojumā likumprojektu atbalstīja tikai 35 deputāti (opozīcija, kā arī nacionāļi Edvīns Šnore un Jānis Dombrava), pret bija divi valdošās koalīcijas pārstāvji un vēl 44 atturējās. Tā kā balsis “atturos” tiek skaitītas pie “pret”, likumprojekts tika noraidīts.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Protams jāpieliek birokrātiem,lai viņi varētu Latviju iedzīt pilnīgā purvā.

 2. Šādi rēķinot naudas nepietiks pat IERĒDŅU PIEAUGOŠAJĀM VAJADZĪBĀM, ko nu vēl muļķoties un piesaukt pensijas.
  Ar šādu vēlēšanu sistēmu, kāda tā pastāv pašlaik, nav iespēju tajās piedalīties. Vienkārši – NAv.

 3. Vēlēšanas nāk ar joni virsū un mēs neaizmirsīsim 46 mūsu “labdarus”! Gatavojieties vien bezdarbnieka maizei mūsu (ne)cienījamie tautas kalpi! Kas vēju sēj, tas vētru pļauj! Ha, ha, ha.

 4. Nu ar ko tad mēs tie ,,600 000″ pensionāri varam atbildēt tām 100 gudrām galvām par šādu balsojumu? Vienīgi ar savu balsojumu vēlēšanās. Matemātika vienkārša- no valdošās koalīcijas gudrie 44-“atturas” un tikai 2 -“pret”,kādi nezinīši.Domā ka pensionāri tik muļķi,ka nezinās,ka tas tāpat ir “PRET”.
  Par ko tad balsosim-kuri tad ir tie 35 ,kas domā par saviem tēviem un māmuļām.-
  1) par 2 NA deputātiem-Domravu un Šņori;
  2) par 6 NSL deputātiem (sevišķi par Gunāru Kūtri);
  3) par7 RA deputātiem( sevišķi par Mārtiņu Bondaru);
  Tas ir tikai 15,bet tā ka “par” balsojuši 35 deputāti,tad pārējie 20 bijuši 4)par,, Saskaņas” deputāti.
  Pensionāri(ne Senjori),kā balsot mums vēlēšanās -domājiet paši!

 5. Nu pasakiet, kuri bija PRET un kuri ATTURĒJĀS. tautai jāzin savi “varoņi”, lai zinātu ko darīt nākošajās vēlēšanās.

 6. Lūķ Jums , Jūsu labie deputāti ! Nepiekrīt tam , ka rokas nost no sociālā budžeta ! Tā kā man atliek vēlēt par suņiem vai kaķiem !

 7. dzīvojam kā pēdējie nabagi, bet saimniekojam kā miljonāri. No kurienes gan Reira kungam ir “tāda prakse”, kurā ar likumu determinētus līdzekļus pensijām paredz vēl arī kādām citām vajadzibām??!!

 8. pēc reira tvaika iela ilgojas

 9. Kad sociālajam budžetam tiks ar procentiem atdots citiem mērķiem novirzītais miljards?

 10. Jāpasteidzas ar pensiju griestu noteikšanu un atsevišķa pensiju fonda izveidi,kā citās ES valstīs! Un kas tie vēl par milzīgajiem sociālajiem pabalstiem ierēdņiem,pēc darba koplīgumiem ar nozaru arodbiedrībām?

Draugiem Facebook Twitter Google+