Čakstes dzimtas māju Jūrmalā iegādājusies Natālija Timakova, Krievijas premjerministra preses sekretāre, un viņas virs Aleksandrs Budbergs, VTB bankas prezidenta padomnieks.
Čakstes dzimtas māju Jūrmalā iegādājusies Natālija Timakova, Krievijas premjerministra preses sekretāre, un viņas virs Aleksandrs Budbergs, VTB bankas prezidenta padomnieks.
Foto: RIA Novosti

Sociālantropoloģe: Izpārdot savu zemi ir netālredzīgi 14

Neskaitāmi nekustamie īpašumi un uzņēmumi tiek pārdoti Krievijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem, taču Latvijas sabiedrībai nevajag būt netālredzīgai, izpārdodot savu zemi, uzskata kultūras socioloģe Dagmāra Beitnere.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Kā aģentūrai LETA pauda Beitnere, nedrīkst uzskatīt, ka zemi jau nevar nekur aizvest, jo, kā rāda vēsture, izpārdodot zemi, tā nonāk svešās rokās. Par piemēru viņa minēja ebrejus, kuri pamazām izpirka Palestīnas zemi, līdz 1948.gadā tika pasludināta Izraēlas neatkarība.

Viņa sacīja, ka ir rūgti noraudzīties uz to, kā Jūrmalā tiek izpārdoti īpašumi. Īpašs sarūgtinājums ir uzzinot, ka māju un zemi, kas savulaik piederēja pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām Annai Justīnei Čakstei-Rollinsai un Katrīnai Čakstei-Vilsonei, iegādājusies Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva preses sekretāres Nataļjas Timakovas ģimene.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Es saprotu, ka šī māja kundzēm bija par lielu. Esmu šajā mājā bijusi un intervējusi Annu. Man pietrūkst vārdu, lai izteiktu savas izjūtas,” sacīja Beitnere. Rezumējot pārdošanas gadījumus, viņa piebilda, ka visbiežāk pārdot nekustamo īpašumu vai uzņēmumu mudina alkatība. “Alkatībai nav ne tautības, ne nacionālās vērtības. Tā ir kvalitāte, kuru es vismazāk gribētu vērtēt,” akcentēja kultūras socioloģe.

Viņa aicina Jūrmalu veidot par dzejnieku un mākslinieku pilsētu, kuru šajā pilsētā ir daudz, nevis pārvērst to par Krievijas ciematu. Pašvaldība tiek aicināta domāt ne tikai par iebraucēju ērtībām, bet arī par pastāvīgajiem iedzīvotājiem.

Kā ziņots, Medvedeva preses sekretāres Timakovas ģimene iegādājusies 1,3 miljonus eiro vērtu īpašumu Jūrmalā, kas reiz piederējis pirmā Latvijas republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām.

2013.gada 1.martā Timakovas un viņas vīra Aleksandra Budberga ģimene iegādājusies 2700 kvadrātmetru lielu īpašumu pie pašas jūras Jūrmalā, Lielupē, ziņo TV3 raidījums “Nekā personīga”. Budbergam ir izsniegta termiņuzturēšanās atļauja Latvijā.

Kaimiņi Jūrmalā jaunos īpašniekus redzot ļoti reti. Pirms diviem gadiem esot vākti paraksti par to, vai nav iebildumu pret jaunas mājas būvniecību. 2013.gadā darbi pie tās sākušies strauji, un dažos mēnešos bijis gatavs mājas projekts.

Iecerētā ēka bijusi plaša – ar vairākām guļamistabām un pat liftu. Lai celtu apjomīgo ēku kāpu aizsargjoslā, bijis nepieciešams mainīt zemes statusu. Tomēr saskaņošana ar to arī apstājusies, vēsta raidījums.

Jūrmalas pilsētplānošanas nodaļas vadītāja Vita Zvejniece, vaicāta, vai dome nav interesējusies, kas ir zemes īpašnieks un potenciālais mājas būvētājs, norāda, ka dome ir saņēmusi iesniegumu un likumā noteiktajā kārtībā to izskatījusi.

Reklāma
Reklāma

Raidījums vēsta, ka iegādātā zeme un māja iepriekš piederēja Annai Justīnei Čakstei – Rollinsai un Katrīnai Čakstei Vilsonei. Viņas abas ir pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitas. Savukārt viņu abu tēvs Konstantīns Čakste nacistu okupācijas laikā bija Latvijas Centrālās padomes līderis. Pēc aicinājumiem atjaunot Latvijas neatkarību, izveidot Latvijas armiju, lai cīnītos pret padomju okupāciju, viņu apcietināja un izsūtīja. Konstantīns Čakste mira ceļā uz koncentrācijas nometni Polijā. Meitas ar māti paguva aizbēgt uz Zviedriju un vēlāk uz ASV. Tieši namā Jūrmalā Konstantīns Čakste aizvadīja pēdējos desmit savas dzīves gadus.