×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
16. novembris, 2015
Drukāt

Sociālantropoloģe: Izpārdot savu zemi ir netālredzīgi (14)

Foto: RIA NovostiFoto: RIA Novosti

Čakstes dzimtas māju Jūrmalā iegādājusies Natālija Timakova, Krievijas premjerministra preses sekretāre, un viņas virs Aleksandrs Budbergs, VTB bankas prezidenta padomnieks.

Neskaitāmi nekustamie īpašumi un uzņēmumi tiek pārdoti Krievijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem, taču Latvijas sabiedrībai nevajag būt netālredzīgai, izpārdodot savu zemi, uzskata kultūras socioloģe Dagmāra Beitnere.

Kā aģentūrai LETA pauda Beitnere, nedrīkst uzskatīt, ka zemi jau nevar nekur aizvest, jo, kā rāda vēsture, izpārdodot zemi, tā nonāk svešās rokās. Par piemēru viņa minēja ebrejus, kuri pamazām izpirka Palestīnas zemi, līdz 1948.gadā tika pasludināta Izraēlas neatkarība.

Viņa sacīja, ka ir rūgti noraudzīties uz to, kā Jūrmalā tiek izpārdoti īpašumi. Īpašs sarūgtinājums ir uzzinot, ka māju un zemi, kas savulaik piederēja pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām Annai Justīnei Čakstei-Rollinsai un Katrīnai Čakstei-Vilsonei, iegādājusies Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva preses sekretāres Nataļjas Timakovas ģimene.

“Es saprotu, ka šī māja kundzēm bija par lielu. Esmu šajā mājā bijusi un intervējusi Annu. Man pietrūkst vārdu, lai izteiktu savas izjūtas,” sacīja Beitnere. Rezumējot pārdošanas gadījumus, viņa piebilda, ka visbiežāk pārdot nekustamo īpašumu vai uzņēmumu mudina alkatība. “Alkatībai nav ne tautības, ne nacionālās vērtības. Tā ir kvalitāte, kuru es vismazāk gribētu vērtēt,” akcentēja kultūras socioloģe.

Viņa aicina Jūrmalu veidot par dzejnieku un mākslinieku pilsētu, kuru šajā pilsētā ir daudz, nevis pārvērst to par Krievijas ciematu. Pašvaldība tiek aicināta domāt ne tikai par iebraucēju ērtībām, bet arī par pastāvīgajiem iedzīvotājiem.

Kā ziņots, Medvedeva preses sekretāres Timakovas ģimene iegādājusies 1,3 miljonus eiro vērtu īpašumu Jūrmalā, kas reiz piederējis pirmā Latvijas republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām.

2013.gada 1.martā Timakovas un viņas vīra Aleksandra Budberga ģimene iegādājusies 2700 kvadrātmetru lielu īpašumu pie pašas jūras Jūrmalā, Lielupē, ziņo TV3 raidījums “Nekā personīga”. Budbergam ir izsniegta termiņuzturēšanās atļauja Latvijā.

Kaimiņi Jūrmalā jaunos īpašniekus redzot ļoti reti. Pirms diviem gadiem esot vākti paraksti par to, vai nav iebildumu pret jaunas mājas būvniecību. 2013.gadā darbi pie tās sākušies strauji, un dažos mēnešos bijis gatavs mājas projekts.

Iecerētā ēka bijusi plaša – ar vairākām guļamistabām un pat liftu. Lai celtu apjomīgo ēku kāpu aizsargjoslā, bijis nepieciešams mainīt zemes statusu. Tomēr saskaņošana ar to arī apstājusies, vēsta raidījums.

Jūrmalas pilsētplānošanas nodaļas vadītāja Vita Zvejniece, vaicāta, vai dome nav interesējusies, kas ir zemes īpašnieks un potenciālais mājas būvētājs, norāda, ka dome ir saņēmusi iesniegumu un likumā noteiktajā kārtībā to izskatījusi.

Raidījums vēsta, ka iegādātā zeme un māja iepriekš piederēja Annai Justīnei Čakstei – Rollinsai un Katrīnai Čakstei Vilsonei. Viņas abas ir pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitas. Savukārt viņu abu tēvs Konstantīns Čakste nacistu okupācijas laikā bija Latvijas Centrālās padomes līderis. Pēc aicinājumiem atjaunot Latvijas neatkarību, izveidot Latvijas armiju, lai cīnītos pret padomju okupāciju, viņu apcietināja un izsūtīja. Konstantīns Čakste mira ceļā uz koncentrācijas nometni Polijā. Meitas ar māti paguva aizbēgt uz Zviedriju un vēlāk uz ASV. Tieši namā Jūrmalā Konstantīns Čakste aizvadīja pēdējos desmit savas dzīves gadus.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Man arī acīmredzot būs jāpārdos mans nelielais lauku īpašums. Nespēju vairs to uzturēt katru gadu augošo nodokļu dēļ. Visu dzīvi strādāju vairākos darbos, gan valsts, gan ar pašvaldībām saistītos, bet tik vien pietiek iztikai un sīkiem bonusiem. Mājai jātaisa kapitālais remonts, utt. Jāliek jauns jumts, logi. Vienkārši trūkst naudas. Atbrauca tāla radiniece no Anglijas, kad uzzināja kur un ko daru, teica, ka esmu bagāts cilvēks. Kad uzzināju, cik Anglijā maksā par to, ko daru šeit, sapratu, ko viņa domāja.
  Kukuļus neņemu, nezogu. Kas cits atliks?
  Tie kas te gudri runā par patriotismu un nepārdošanu – tiem acīmredzot nekas nepieder, tikai dzīvoklis pilsētā. Reali ir tā, ka tiek darīts viss, lai tevi piespiestu pārdot.

 2. Netālredzīgai nevajag būt valdībai Atbildēt

  To visu var un vajag regulēt ar likumdošanu,kā citās valstīs! Nevis visu lēti izpārdot un celt nodokļus!

 3. Dombrovskis domā citādi Atbildēt

  Dombrovskis, Šlesers, Zatlers, Šķēle un citi kampēji izpārdotu savu vecmāti, ja tur būtu peļņa. TUAs ir Latvijas posts.

 4. Būsim reāli – alkatība ir esošās sistēmas dzinējspēks: “Wall Street” (1987), Gordon Gekko:
  Greed is right. Greed works.
  Greed clarifies, cuts through, and captures the essence of the evolutionary spirit.
  Greed, in all of its forms — greed for life, for money, for love, knowledge — has marked the upward surge of mankind.
  And greed — you mark my words — will not only save Teldar Paper, but that other malfunctioning corporation called the USA.”

 5. Zīmīgs izsmiekls šai pārdošanas aktā; nabadzīgās pirmā Valsts prezidenta mazmeitas tikušas pie Medvēģeva preses sekretāres naudiņas.

 6. pārdod vienalga kādam pircējam,ka tikai ir kas pērk.Dzīvie grib kaut nedaudz ko iegūt par savu naudu,jo pasaule vārās,neviens nezina,kas notiks rīt. Bērni,mazbērni,….vai viņi maz pagūs dzīvot savu dzīvi.
  Un par Čakstes namu,nav ko vaimanāt,kad darijums jau noslēgts,vai tad valsts ŠO NAMU nevarēja nopirkt un ierīkot muzeju vai veidot kaut ko ,,dzejniecisku vai māksliniecisku”. Valsts naudiņu izsēj uz malu malām,bet tādas lietas laikam nav vēlmes saglabāt. Žēl,bet tā nu tas ir.

 7. Vajag tik celt nodokļus,tad šeit būs ne tikai Krievija vai Izraēla.

 8. Arī šeit runai jābūt nevis par namiem,bet par sirdsapziņu,jo darījums izskatas negatīvi simbolisks starp Latvijas prezidenta pēcnācejiem un PSRS pēcnācejas augstam amatpersonam.

 9. 1ha Jūrmalā ar milzīgu Pievienoto vērtību, ar nodrošinātu darbu apsaredzei, mājkalpotājai un varbūt pat dārzniekam par 5 000000, vai par to pašu naudu zviedram Lavijas āres 250 ha un potenciālām iespējām izīrēt… Kurš labāks?

 10. Kāpēc vietējie pārdod savus īpašumus? Tāpēc, ka divām kundzēm šī lielā nama uzturēšana bija par dārgu, arī nekustamā īpašuma nodoklis ir milzīgs. Kāpēc pārdeva krieviem? – Tāpēc, ka viņiem bija tas miljons eiro. Ne jau Medvedeva preses sekretāre pati Jūrmalā mekēja māju, tas darīts caur nekustamā īpašuma firmu. Tik dārgiem īpašumiem pircēju meklē gadiem! Un kad pircējs beidzot atrasts, vai tad to pasūtīt dillēs, jo pircējs ir no Krievijas? Varbūt Beitneres kundze to namu pati gribēja pirkt par miljonu? Jūrmalā ir tāda interesanta iedzīvotāju kategorija – bagātie nabagi. Cilvēki, kuriem pieder dārgi īpašumi, bet nav naudas, lai tos uzturētu un samaksātu nekustamā īpašuma nodokli.

  • Loģiski. Un kas ta izdomāja tos bargos nosacījumus vietējiem iedzīvotājiem, ja ne mūsu pašu bāleliņi?

  • Laikam Beitneres kundzei ar finansiem viss kaartiibaa, tapec raksta tadus patriotiskus rakstus. Manam ipashumam ari bij pircejs no Maskavas, tachu 6.maijaa pienemtais likums par uztureshanaas atlaujam, musu darijumu anuleja…tagad mans ipashums paleenaam aizaug, jo man nav naudas to kopt un uztureet. Uz shodienu nevaru to paardot pat uz pusi leetaak, jo baaleliniem nav ne naudas, ne gribeshanas…bet es nevaru izskolot savus beernus, teeva maajai veikt remontu, mammai apmaksaat operaaciju…un taadu beedubraalju es paziistu daudz, kuriem jaunais likums uzlika bezceriibas ziimogu. Tie laimiigie, kuri uzspeeja paardot, vismaz sakaartoja savu dziivi. Un tie ipashumi ir apbuuveeti un apsaimniekoti. Un tie briesmiigie pirceeji, atpuushas tur labi ka meenesi gadaa…un dod darbu vieteejiem….taa, ka ejat pupaas kundziit, es rakstu kaa ir Latvijas valstii, ne Vecriigas birojaa….

  • Tagad mees pazīisim arii beedumaasas Chakstes, kuriem jaunais likums uzlika bezceriibas ziimogu.

  • Ne jau nu nabadzības dēļ mēs pazaudēsim savu lepnumu!!!!!!!!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+